W jakie obligacje korporacyjne inwestorzy uważają, że warto inwestować?
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
16 gru 2018, 17:02

W jakie obligacje chcemy inwestować? Wnioski z badania czytelników Strefy Inwestorów | 21% Rocznie | Podcast | Jak inwestować

Od połowy roku rynek obligacji znajduje się w najpoważniejszym kryzysie od momentu jego powstania ponad 9 lat temu. Mimo to, w badaniu jakie przeprowadziliśmy wśród czytelników Strefy Inwestorów, aż 72% uczestników zadeklarowało, że warto inwestować w obligacje.

Jakie jeszcze wnioski płyną z badania? Kim jest polski inwestor uczestniczący w emisjach obligacji? Czego szukać w prospekcie emisyjnym i jak samodzielnie przeprowadzić weryfikację emitenta obligacji przed podjęciem decyzji inwestycyjnej? Na te i inne pytania, odpowiadali w 24 odcinku podcastu dr Kamil Gemra i Janusz Maruszewski, którzy przeprowadzili badanie.

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki, Kamil Gemra @kamilgemra) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.


Pobierz podcast: 

Podcast 21% rocznie 24.mp3 (kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz "Zapisz element docelowy jako")

Słuchaj podcastu w Soundcloud: 

Podcast 21% rocznie na Soundcloud

Słuchaj podcastu w iTunes:

W tym podcaście

 • 00:03:00 Od połowy roku rynek obligacji jest w kryzysie. Czy i komu jest jeszcze potrzebny?
 • 00:04:37 Jakie spółki potrzebują obligacji i do czego obligacje są potrzebne przedsiębiorstwom?
 • 00:05:50 Jakie są zalety obligacji dla firm?
 • 00:06:40 Jakie firmy są niemal skazane na rynek obligacji?
 • 00:07:10 Jakie spółki nie nadają się na emitentów obligacji?
 • 00:08:45 Kim jest inwestor obejmujący obligacje w publicznych emisjach obligacji? Profil uczestników badania
 • 00:12:30 Jak i gdzie inwestorzy szukają informacji o emisjach obligacji?
 • 00:14:15 Czego szukać w prospekcie emisyjnym obligacji i na co zwrócić szczególną uwagę?
 • 00:16:10 Jakie czynniki decydują o zainwestowaniu w dane obligacje, na co zwracają uwagę inwestorzy?
 • 00:17:37 Jakie oprocentowanie obligacji jest rozsądne według uczestników badania?
 • 00:18:50 Wiarygodność i dotychczasowa historia emitenta – czym jest w praktyce w emisjach obligacji i jak można ją zweryfikować? 3 praktyczne wskazówki
 • 00:24:30 Co mogą zrobić emitenci obligacji, aby zainteresować nimi inwestorów? Jakich informacji poszukują inwestorzy?
 • 00:26:38 Jak szybko sprawdzić wiarygodność emitenta?
 • 00:27:45 Obligacje zabezpieczone – jaka forma zabezpieczenia jest najlepsza według uczestników badania i czy to faktycznie dobry pomysł dla emitentów?
 • 00:29:30 O co pytają inwestorzy obejmujący obligacje? O jakie najważniejsze kwestie pytać
 • 00:31:00 Które branże aktualnie najbardziej interesują inwestorów z punktu widzenia obligacji?
 • 00:34:25 Czym są obligacje podporządkowane i jakie niosą ze sobą ryzyko dla inwestorów emisje obligacji bankowych?
 • 00:36:45 Czy rynek obligacji przetrwa?

W jakim stopniu byłbyś skłonny zainwestować w obligacje korporacyjne emitenta z danej branży
 

Jakie czynniki bierzesz pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o inwestowaniu w obligacje korporacyjne
 

Zobacz także

Paweł Biedrzycki, Kamil Gemra i Janusz Maruszewski - kim jest prowadzący, kim są goście

Paweł Biedrzycki Kamil Gemra Janusz Maruszewski podcast
Janusz Maruszewski, Kamil Gemra, Paweł Biedrzycki

Paweł Biedrzycki

Aktywny inwestor giełdowy, przede wszystkim na rynku akcji polskich. Posiada 14-letnie doświadczenie, głównie z polskiego rynku kapitałowego. Magister inżynier zarządzania, ze specjalizacją w dziedzinie rynków kapitałowych. Były pracownik dealing roomu jednego z wiodących banków. Założyciel i redaktor naczelny serwisu StrefaInwestorow.pl, który prowadzi nieprzerwanie od 2007 roku. Współtwórca narzędzia dla inwestorów giełdowych – skanera rynku giełdowego Sindicator.net. Wykładowca na konferencjach Skuteczny Inwestor, Profesjonalny Inwestor, czy Wall Street.

Kamil Gemra

Partner Zarządzający w InnerValue od  2014 r. Odpowiada za pozyskiwanie nowych Klientów, kontakt z mediami finansowymi oraz szkolenia. Specjalizuje się w obsłudze spółek z branży finansowej i inwestycyjnej. Ponadto zajmuje się projektami związanymi z rynkiem obligacji Catalyst. Na rynku kapitałowym od 2009 r. Był współtwórcą serwisu StockWatch.pl, a następnie pełnił funkcję dyrektora ds. rynku pierwotnego w jednym z Domów Maklerskich. Wielokrotnie udzielał komentarzy przed kamerami stacji TVN CNBC czy Polsat Biznes. Przeprowadził wiele szkoleń z zakresu rynku kapitałowego. Doktor nauk ekonomicznych, absolwent, a obecnie wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz stypendysta Akademii Liderów Rynku Kapitałowego fundacji im. L. Pagi.

Janusz Maruszewski

Współzałożyciel serwisu StrefaInwestorow.pl oraz współtwórca narzędzia dla inwestorów giełdowych – skanera rynku giełdowego Sindicator.net. Inżynier oprogramowania i magister zarządzania w zakresie psychologii biznesu. Absolwent Akademii Leona Koźmińskiego oraz Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod auspicjami PAN. W Strefie Inwestorów pomaga inwestorom docierać do konkretnych informacji i przydatnej wiedzy na temat inwestowania pieniędzy i rynku kapitałowego, a spółkom i innym instytucjom rynku kapitałowego skutecznie docierać do inwestorów giełdowych.

Czekamy na wasze komentarze i uwagi

Zapraszamy do słuchania i czekamy na wasze uwagi i komentarze. Dajcie znać, co jest dobrze, a co można Waszym zdaniem zrobić lepiej. Możecie je zgłaszać bezpośrednio w komentarzach na Strefie Inwestorów, na Facebooku, Twitterze (Strefa Inwestorów: @strefainw, Paweł Biedrzycki: @PawelBiedrzycki, Piotr Rosik @PiotrRosik) oraz mailem: podcast[at]strefainwestorow[dot]pl.

Pobierz podcast: 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News