Gry planszowe odwzorowujące zasady działania giełdy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
12 wrz 2015, 09:00

Gry planszowe odwzorowujące zasady działania giełdy

Kiedy człowiek staje się dorosły nie przestaje się bawić, tylko zabawki się zmieniają. Producenci zabawek na szczęście także zdają sobie z tego sprawę. Tak więc powstają komiksy skierowane do dorosłego czytelnika, zaawansowane puzzle, czy nawet specjalne wersje klocków Lego. Jest też bardzo szeroki wachlarz gier planszowych projektowanych głównie z myślą o dorosłych. Są to bardzo zaawansowane systemy zasad, które czynią rozgrywkę bardzo atrakcyjną, a jednocześnie wymagającą myślenia strategicznego.

Przyznam, że często grywam w wiele takich gier. Jest to doskonały sposób na relaks i powód by spotkać się z przyjaciółmi. W związku z tym, że moją pasją jest inwestowanie na giełdzie zacząłem się zastanawiać, które z gier odwzorowują dobrze właśnie ten element świata – czyli rynki papierów wartościowych. Wybrane postanowiłem przedstawić w #StrefaNaWeekend.

Cztery gry dla inwestorów giełdowych

Niestety ciekawych gier dla dorosłych nie ma zbyt wiele. Pierwsza jaka przychodzi mi do głowy to gra z dzieciństwa, czyli klasyczne Monopoly.

Monopoly

MonopolyZaskakujące jest to, że w tę grę pozornie bardzo losową, są prowadzone zawody międzynarodowe. Według mnie niestety gra jest płytka i opiera się głównie na jednej wiążącej transakcji między graczami, by po następnych kilkunastu rundach było już wiadomo kto wygra, a kto nie.

CashFlow 101 oraz 202

Drugą propozycją dla inwestorów jest gra zaprojektowana przez Roberta Kiyosakiego znanego bardzo dobrze dzięki jego książkom z serii „Bogaty Ojciec”. Gra nazywa się Cashflow 101 i jest bardzo dobra dla osób, które chcą zostać inwestorami, ale nie mają wyrobionych nawyków, związanych z pieniędzmi. Rozgrywka uczy zarządzania kapitałem oraz tego jak unikać różnych, psychologicznych pułapek związanych z pieniędzmi np. księgowania mentalnego, strachu przed kredytem itp.

CashflowNiestety, CashFlow 101 jest zbyt prosta i pokazuje, że rynki tylko mogą rosnąć (akcyjne i nieruchomości). Dopiero jak się zagra w dodatek do gry o nazwie Cashflow 202 można odczuć na własnej skórze jak trudna może być giełda, czy rynek nieruchomości. Łatwo zbankrutować. Dopiero w tej wersji gra staje się godna polecenia dla inwestorów. Przy okazji uczy co to są opcje i jaki ich używać. Pokazuje też jak się inwestuje na krótko i jakie ryzyko się z tym wiąże.

Puerto Rico

PR_box_perspectiveTrzecią propozycją dla osób związanych z giełdą jest według mnie gra Puerto Rico gdzie zarządza się rozbudową dużej farmy w czasach żaglowców i osadników zmierzających do Nowego Świata. Zasiewa się pola, obsadza się „kolonistami” (choć kolor czarny pionków sugeruje, że chodzi raczej o niewolników z Afryki), buduje przetwórnie itp. Gra skupia się nie tyle na aspekcie zarządzania, ale na konkurowaniu z innymi graczami o ograniczone zasoby. Im więcej graczy tym gra staje się ciekawsza.

Wysokie napięcie

Ostatnio poznałem grę „Wysokie Napięcie”. Nie jest to nowy tytuł. Magazyn „Futures Magazine” uznał ją dwa lata temu za najlepszą grę planszową dla traderów. Przede wszystkim to co wyróżnia tę grę od wymienionych powyżej, jest doskonały mechanizm symulujący podaż i popyt na rynkach. Nie mówimy tutaj o rynku akcji, ale o rynkach surowców i elektryczności. Gracze rywalizują ze sobą o najtańsze surowce, występują tutaj sytuacje niedoboru i nadpodaży. Są też elementy licytacji. Gra uczy, że łatwo jest przeinwestować środki i, że zarządzanie kapitałem to podstawowa sprawa. Co ważne, w tej grze mało zależy od szczęścia, co niestety jest głównym zarzutem dla gier starających się odwzorowywać rynki papierów wartościowych.

Wysokie napięcie okładkaWysokie Napięcie bardzo dobrze odwzorowuje rynek. Im dłużej się w nią gra ze znajomymi, tym coraz lepiej wszyscy zaczynają rozumieć zasady i niuanse. Rynek robi się efektywny, a różnice pomiędzy najlepszym i najsłabszym graczem coraz mniejsze. Coraz ważniejsze są nie tylko decyzje gracza, ale też to czy uda mu się przewidzieć co zrobią w przyszłości inni. Nie można przecenić też odrobiny szczęścia, gdy ktoś inny popełni błąd. Muszę przyznać, że ze wszystkich gier w jakie grałem ta najlepiej odwzorowuje zasady rządzące rynkiem giełdowym. Także jeżeli chcecie się pobawić i pokazać znajomym na czym polega inwestowanie, to z czystym sumieniem mogę ją wam polecić.

A jakie są wasze propozycje gier dla inwestorów? Czy znacie jakieś ciekawe tytuły uczące postępowania z kapitałem i rynkami?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.