Neuca, Farmacol, Pelion – porównanie hurtowników leków, notowanych na GPW | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
07 gru 2015, 06:45

Neuca, Farmacol, Pelion – porównanie hurtowników leków, notowanych na GPW

Ochrona zdrowia to jedna z bardziej perspektywicznych i rozwijających branż w starzejącym się społeczeństwie. Życie ludzkie jest bezcenne i z tego powodu co roku, jako społeczeństwo wydajemy coraz więcej na jego ochronę. Jedną z branż, która pośrednio korzysta na tym trendzie są firmy zajmujące się hurtową dystrybucją leków. Oto co warto wiedzieć na temat trzech spółek z tej branży, które notowane są na polskiej giełdzie.

Sektor hurtowego handlu lekarstwami

Badania pokazują, że jesteśmy narodem lekomanów! W 2015 roku Polacy wydadzą na leki i różnego rodzaju suplementy rekordową sumę pieniędzy. Z jednej strony notowany jest praktycznie co roku wzrost sprzedaży leków na receptę, ale z drugiej jeszcze szybszy wzrost sprzedaży leków bez recepty. Wszystkie kupowane przez Polaków leki do aptek musi ktoś dostarczyć i właśnie tym w głównej mierze zajmują się giełdowe spółki Neuca, Farmacol i Pelion.

Ich wynikom sprzyja ogólny trend i wzrost wydatków na ochronę zdrowia. Z drugiej stron zyski ogranicza mocna regulacja rynku. Giełdowi hurtownicy starają się przeciwdziałać temu czynnikowi ograniczającemu ich zyski. Jednym to się udaje lepiej innym gorzej. Oto czym się od siebie różnią.

Neuca vs Farmacol vs Pelion

Najlepiej o tym, że rynek handlu hurtowego jest perspektywiczny świadczy to, że w ostatnich latach wartość rynkowa wszystkich notowanych na GPW hurtowników farmaceutycznych znacząco wzrosła.

Wykres 1: Kapitalizacja rynkowa spółki Farmacol (kolor czarny), Nauca (kolor niebieski), Pelion (kolor zielony), lata 2009 – 201
Wykres 1: Kapitalizacja rynkowa spółki Farmacol (kolor czarny), Neuca (kolor niebieski), Pelion (kolor zielony), lata 2009 – 2015.

Od 2009 roku do dzisiaj najmocniej zwiększyła się kapitalizacja spółki Neuca #NEU (Wykres 1). W 2009 roku firma była warta około 170 mln zł, a obecnie jej kapitalizacja zbliża się do 1,5 mld zł i ma największą wartość rynkową w porównaniu do dwóch pozostałych. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii.

Kapitalizacja spółki Pelion #PEL w 2009 roku wynosiła około 300 mln zł, a dziś nieznacznie przekracza 500 mln zł. W tym samym okresie kapitalizacja rynkowa Farmacolu #FCL wzrosła z 730 mln zł do około 1,3 mld zł.

Wykres 2: Kapitalizacja rynkowa spółki Farmacol (kolor czarny), Nauca (kolor niebieski), Pelion (kolor zielony), lata 2014 – 201
Wykres 2: Kapitalizacja rynkowa spółki Farmacol (kolor czarny), Neuca (kolor niebieski), Pelion (kolor zielony), lata 2014 – 2015.

Znaczące zmiany w kapitalizacji rynkowej spółek nastąpiły zwłaszcza w ostatnich dwóch latach. Wycena rynkowa spółki Pelion #PEL spadła z 1,1 mld zł do nieco ponad 500 mln zł, a spółki Farmacol #FCL z 1,5 mld zł do 1,2 mld zł. W tym gronie jedynie Neuca #NEU zwiększyła w tym okresie swoją wartość z 1,2 mld zł na 1,5 mld zł i po raz pierwszy w historii ma największą wartość rynkową spośród wszystkich trzech hurtowników leków, notowanych na GPW.

Różnice pomiędzy spółkami

Działalnością podstawową wszystkich trzech spółek jest handel hurtowy lekarstwami. To jednak nie oznacza, że poszczególne spółki się między sobą nie różnią.

Farmacol

Trudno zdobyć jakieś szersze informacje na temat modelu biznesowego i polityki spółki Farmacol. Firma komunikuje się z rynkiem praktycznie wyłącznie za pośrednictwem komunikatów ESPI i raportów okresowych. W skład grupy wchodzi 21 spółek. Podstawą jest działalność hurtowa, ale firma posiada też sieć własnych aptek m.in. pod nazwą Cefarm.

Pelion

Dużo więcej informacji można zdobyć na temat spółki Pelion. Podstawą grupy jest wchodząca w jej skład Polska Grupa Farmaceutyczna, która zajmuje się handlem hurtowym lekarstwami. Oprócz tego grupa posiada spółkę specjalizującą się w zaopatrywaniu szpitali PGF Ultrica. Przedsiębiorstwo mocno zaangażowało się w sprzedaż detaliczną leków. Od 2008 roku buduje detaliczną sieć sprzedaży nie tylko w Polsce, ale w Europie Środkowo Wschodniej są m.in. właścicielami Drogerii Natura.

Neuca

Neuca podążyła natomiast w całkowicie innym kierunku niż Farmacol i Pelion. Firma deklaruje, że ich misją jest „Zapewnianie lepszej przyszłości wszystkim niezależnym aptekom w Polsce". Z tego też powodu firma nie buduje sieci sprzedaży detalicznej, czyli własnych aptek, bo jak twierdzi, nie chcą robić konkurencji swoim klientom. Produkuje natomiast własne produkty i leki, które oferuje odbiorcom końcowym. Jakiś czas temu spółka podjęła też decyzję o tym, aby rozpocząć budowę sieci przychodni lekarskich NZOZ pod nazwą Neuca med.

Porównanie przychodów i zysków Neuca, Farmacol i Pelion

Interesująco prezentuje się porównanie wyników finansowych wszystkich trzech spółek za ostatnie cztery kwartały.

Nazwa spółkiPrzychodyZysk operacyjnyZysk netto
Neuca7 010 976114 180112 490
Farmacol5 847 891112 454116 356
Pelion8 369 864108 57148 053

Tabela 1. Wyniki finansowe Neuca, Farmacol i Pelion. Dane za ostatnie 12 miesięcy (czyli od 30 września 2014 do 30 września 2015) w tysiącach zł. Źródło: Sindicator.net.

Pod względem przychodów największymi wpływami może pochwalić się Pelion, prawie 8,5 mld zł. Niestety spółka ma problemy z rentownością, bo cały przychód ostatecznie przekłada się na zaledwie 48 mln zł zysku netto. Dla porównania, Farmacol przy przychodach w wysokości 5,8 mld zł generuje ostatecznie ponad 116 mld zł zysku. Neuca w tym zestawieniu z przychodami w wysokość 7 mld zł i 112,5 mln zł plasuje się w środku.

Porównanie rentowności i wskaźników Neuca, Farmacol i Pelion

Nazwa spółkiC/ZC/WKROAROEWskaźnik ogólnego zadłużenia
Neuca13,252,94,40%21,87%79,86%
Farmacol11,261,074,30%9,49%54,70%
Pelion11,020,861,45%7,77%81,32%

Tabela 2. Wskaźniki rentowności i wskaźniki wyceny rynkowej Neuca, Farmacol i Pelion. Źródło: Sindicator.net.

Pod względem wskaźników wyceny C/Z zarówno Farmacol jak i Pelion kształtują się na podobnym poziomie, czyli około 11. Wyżej wyceniane są natomiast akcje Neuca, z wartością C/Z równą 13. Składa się na to kilka czynników, ale jednym z ważniejszych jest to, że spółka może pochwalić się największą rentownością ROA oraz ROE spośród wszystkich trzech. To pokazuje też, że pomimo spektakularnego wzrostu kursu akcji w ostatnich latach, wycena rynkowa nie odbiega od wyników finansowych.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.