Właściciel paczkomatów Integer.pl zostanie wycofany z giełdy. Amerykański fundusz skupił 90% akcji spółki | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
24 kwi 2017, 09:46

Właściciel paczkomatów Integer.pl zostanie wycofany z giełdy. Amerykański fundusz skupił 90% akcji spółki

Amerykański Fundusz Private Equity w porozumieniu z głównym akcjonariuszem Integer.pl Rafałem Brzoską skupił z rynku 90% akcji spółki. Tym samym powiodło się ogłoszone wezwanie na akcje firmy. W praktyce to oznacza, że zgodnie z deklaracją nowi właściciele wycofają firmę z giełdy. Z parkietu giełdowego zniknie jedna z budzących największe emocje prywatnych spółek, która swoją historią notowań dostarczyła inwestorom sporo emocji.

Integer.pl - "Potrzebujemy inwestora"

Ogłoszone wezwanie ma charakter ratunkowy. Integer.pl od dłuższego czasu zmagał się z poważnymi problemami. Kurs akcji od historycznych maksimów z 2013 roku do minimum z 2016 roku stracił na wartości -93%.

Wykres 1: Kurs akcji Integer.pl lata 2011-2017

Integer

Powodem była kosztowna ekspansja zagraniczna spółki, która nie przynosiła efektów finansowych. Integer.pl przeprowadził kilka emisji akcji oraz poważnie się zadłużył, aby sfinansować rozbudowę sieci paczkomatów w Europie i na świecie. Mimo to spółce nie udało się na tym zarobić. W skutek tych działań wartość giełdowa Integer.pl spadła z 2,3 mld zł w 2013 roku do zaledwie 164 mln zł w połowie 2016 roku. W końcu 2 sierpnia 2016 roku spółka poinformowała o przeglądzie opcji strategicznych, co w praktyce oznaczało, że poszukuje inwestora.

Zarząd Integer.pl „możemy zbankrutować”

24 lutego amerykański fundusz Private Equity Advent w porozumieniu z założycielem Integer.pl Rafałem Brzoską ogłosił wezwanie na akcje spółki w celu wycofania jej z parkietu. 13 marca w specjalnym oświadczeniu zarząd spółki przyznał, że jeżeli wezwanie na akcje się nie powiedzie to firma może nawet zbankrutować. Kluczowym elementem umowy z amerykanami było bowiem to, że oprócz skupu akcji nowy inwestor zrestrukturyzuje dług Integer.pl i pokryje wszelkie jego zobowiązania.

12 kwietnia Integer.pl przedstawił wstępne wyniki finansowe za 2016 roku, w którym poinformował o gigantycznej stracie w wysokości 473 mln zł. W tym momencie było jasne, że spółka naruszy wszelkie zobowiązania względem swoich obligatariuszy i w połowie 2017 roku cały jej dług stanie natychmiast w stan wymagalności. To miał być ostateczny argument przekonywający o tym, żeby inwestorzy oddali akcje w wezwaniu.

Kontrowersje wokół wezwania na Integer.pl

Wokół całego wezwania pojawiło się sporo kontrowersji. Jeszcze w pierwszej połowie 2016 roku zarząd spółki nie wykazywał żadnych oznak zaniepokojenia. Przekonywał, że wkrótce zagraniczny segment działalności Integer.pl zacznie przynosić zyski, a w Polsce w okolicy lipca 2016 uruchomiona zostanie nowa usługa lodówkomatów, która zrewolucjonizuje rynek handlu żywnością w internecie. Sporo emocji budziło też zaangażowanie głównego akcjonariusze i Prezesa Integer.pl Rafała Brzoskę w działalność startupową.

Zaproponowana przez Advent i Rafała Brzoskę cena w wezwaniu odpowiednio 41,1 zł na początku i podwyższona do 49 zł później nie przypadła do gustu inwestorom mniejszościowym. Tak bardzo , że zawiązali oni porozumienie aby przeciwstawić się zdjęciu spółki z giełdy. Nie można się temu dziwić skoro akcje spółki w szczytowym momencie kosztowały ponad 300 zł.

Integer.pl bez wątpienia zapisze się w historii Polskiej giełdy jako spółka budzących spore emocje. W latach 2010 – 2013 osiągała spektakularne sukcesy w walce z pocztowym monopolem za co była wielokrotnie nagradzana. I gdyby na tym się skończyło to być może spółka nie schodziłaby dziś z giełdy. Początkiem kłopotów była zapowiedź ekspansji zagranicznej, na którą spółkę chyba nie do końca było stać. Sam pomysł paczkomatów jak wiemy jest świetny, ale jak widać wymaga dużego kapitału aby rozprzestrzenić go na cały świat i tego właśnie zabrakło.

#ITG

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.