Gotówka, oto jak inwestorzy powinni o niej myśleć
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 paź 2021, 07:30

Oto jak inwestorzy powinni myśleć o gotówce

Inwestor zawsze powinien mieć pozycję gotówkową w portfelu, w oczekiwaniu na okazje inwestycyjne – przekonuje John Neff z AKRE Capital.

Czy inwestor powinien mieć w ogóle gotówkę w portfelu? Jeśli tak, to jaką część portfela powinna ona stanowić? Na te i inne pytania dotyczące roli gotówki w inwestowaniu postarał się odpowiedzieć John Neff z AKRE Capital.

Gotówka nie przynosi dochodu, ale daje szansę na łapanie okazji

Neff zwrócił uwagę, że gotówka to jest „temat” szczególnie kontrowersyjny u inwestorów instytucjonalnych. „Wielu zarządzających funduszami mówi, że podmioty te powinny mieć minimalną ilość gotówki w portfelu, gdyż gotówka nie przynosi dochodu, a poza tym klienci wpłacają pieniądze po to, by mieć maksymalną ekspozycję na dane aktywo, na przykład na akcje. Inni zarządzający twierdzą, że trzeba mieć gotówkę i to sporą pozycję, bo w przyszłości pojawią się na pewno okazje i nie można ich przegapić” – wskazuje ekspert AKRE Capital.

No i jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego wielu zarządzających funduszami unika trzymania gotówki: chcą za wszelką cenę pochwalić się wynikami, wyprzedzić konkurencję. Neff wskazuje, że średnia wielkość gotówki w portfelach 200 funduszy dużych spółek amerykańskich działających na rynku w USA wynosi… 1,5% (dane za Morningstar).

“Tak, gotówka nie przynosi dochodu, nie wypłaca dywidend. Gotówka nie przechowuje siły nabywczej w długim terminie. Jednak ja wierzę, że gotówka właściwie używana może dać duże korzyści inwestorom” – stwierdza Neff.

Zobacz także: Wspólnik Warrena Buffetta, Charlie Munger, wykorzystuje zamieszanie w Chinach i inwestuje w akcje Alibaby

Jaka jest wartość gotówki

Neff podkreśla, że dla kogoś, kto nie inwestuje, gotówka nie przedstawia wartości jako aktywo. Ale inaczej jest, jeśli zalega ona w portfelu inwestora. „Gotówka to jest ubezpieczenie na wypadek pojawienia się okazji inwestycyjnych. Gotówka w trakcie rynku niedźwiedzia to jest to, co różni często wygranych od przegranych, ale w późniejszym terminie. Jak słusznie wskazywał Morgan Housel w książce The Psychology of Money, w trakcie rynku byka nikt nie chce trzymać gotówki, a każdy chce mieć aktywa, które drożeją. Często inwestor ma poczucie bycia głupkiem, gdy trzyma gotówkę, a widzi drożejące akcje. Ma poczucie, że nie wykorzystuje potencjału swojego kapitału. Jednak wielu inwestorów zapomina, że duża pozycja gotówkowa to ochrona przed koniecznością sprzedaży pozycji akcyjnych w trakcie krachu czy bessy, w celu łapania okazji. To oznacza, że stopa zwrotu z gotówki jest tak naprawdę wyższa od zera, i to być może znacznie wyższa, jeśli tylko inwestor potrafi czekać na okazje, a potem odważnie je wykorzystywać” – wskazuje Neff.

Jeszcze inaczej mówiąc, wartość gotówki nie tkwi w stopie zwrotu, czy przepływach pieniężnych, które ona generuje (bo nie generuje), ale w zachowaniu, które wyzwala w odpowiedniej porze. „Sukces w inwestowaniu długoterminowym opiera się przede wszystkim na właściwym zachowaniu, na psychologii. Ci inwestorzy, którzy nie wydają całej gotówki w trakcie rynku byka, potem są królami polowania podczas rynku niedźwiedzia. Bo w trakcie bessy powinno się kupować dobre akcje, a by to robić, trzeba mieć gotówkę. To takie proste, a wielu inwestorów o tym zapomina” – podkreśla Neff.

Neff wskazuje, że w latach 2016-2020 mediana różnicy między najwyższym a najniższym notowaniem dla akcji spółki z S&P500 wyniosła 35%. „To z kolei pokazuje, że nie trzeba czekać na okazje z gotówką latami, okazje zdarzają się każdego roku” – podkreśla ekspert AKRE Capital.

Neff ostrzega, by nie patrzeć na gotówkę jak na koszt utraconych korzyści. „Bardzo często inwestor patrzy na gotówkę i wie, że ona przyniesie mu 0% w skali roku. Potem patrzy na akcję, i ma nadzieję, że przyniesie mu ona 10-15% w skali roku. Zaczyna postrzegać trzymanie gotówki jako de facto stratę 10-15% zysku w skali roku. Jednak tego typu myślenie to błąd, bo wybór jest raczej między 0% a -20%. Jak to możliwe? Skąd -20%? Jeśli przyjmiemy 5-letni horyzont inwestycyjny, różnica między średniorocznym 10% a 15% wymaga spadku o -20% na pozycji akcyjnej. Jeśli zapłacimy dziś 62 USD za akcję, która za 5 lat będzie kosztowała 100 USD, to uzyskamy 10% średniorocznej stopy zwrotu. Jeśli chcielibyśmy zyskać 15%, kurs akcji musiałby spać do 50 USD, o 20%. No i teraz spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: jako inwestor wolisz 0% czy spadek o -20%, zanim kurs akcji osiągnie odpowiednią cenę? Jest bardzo prawdopodobne, że inwestor, który zajmie pozycję przy cenie 62 USD i przeżyje spadek do 50 USD, pozbędzie się tej pozycji, czyli zrealizuje stratę – 20%. Zakładając taki rozwój wypadków, warto siedzieć cierpliwie na gotówce” – tłumaczy Neff.

Warren Buffett śpi na gotówce

Ekspert AKRE Capital podkreśla, że lepiej jest więc stale budować pozycję gotówkową – to powinno wejść inwestorowi w nawyk. „Gotówka nie wypali ci dziury w kieszeni. Warto też odwrócić bardzo popularne myślenie i nie obserwować wielkości pozycji gotówkowej funduszy, by szukać momentu wejścia na rynek akcji, tylko należy obserwować sytuację na rynku, by zacząć budować pozycję gotówkową. Wiem, że takie spojrzenie na gotówkę w portfelu inwestycyjnym jest niepopularne i kontrowersyjne, ale uważamy je za słuszne, bo stosujemy je od lat” – podsumował Neff.

Warto zwrócić uwagę w jakim momencie pojawia się ten felieton Neffa o roli gotówki w portfelu. Jesteśmy po dynamicznej hossie covidowej, gdzieś pod koniec 12-letniego rynku byka na amerykańskim rynku akcji. Wydaje się, że felieton Neffa jest zachętą wysłaną do inwestorów: zacznijcie gromadzić gotówkę, bo gdzieś niedaleko czają się już niedźwiedzie.

A my na sam koniec przypominamy, że pozycja gotówkowa Berkshire Hatahway, czyli Warrena Buffetta, od połowy 2020 roku utrzymuje się w okolicach 144 mld USD. Wehikuł Buffetta nigdy nie miał tak dużej pozycji gotówkowej.

Płynne środki na rachunkach Berkshire Hathaway

Płynne środki na rachunkach Berkshire Hathaway

Źródło: Ycharts

Zobacz także: 28 spółek w trendzie wzrostowym zwiększających przychody od lat

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.