Jakich lekcji udzielił inwestorom rok 2021 – mówią znani eksperci
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 sty 2022, 07:45

Jakich lekcji udzielił inwestorom rok 2021 – mówią znani eksperci

Banki centralne wciąż pociągają za sznurki, więc bądź zainwestowany, nie próbuj na siłę bić rynku, a poza tym bądź pokorny – takie są główne lekcje, jakich udzielił inwestorom rok 2021.

Rok 2021 już za nami, rozpoczął się 2022. Czytelników Strefy Inwestorów zapewne bardziej interesują prognozy, niż to, co było w przeszłości. Ale jednak postanowiliśmy zebrać wypowiedzi różnych znamienitych ekspertów i inwestorów, podsumowujących jakich lekcji – w ich mniemaniu – udzielił inwestorom miniony rok.

Chris Ainscough (dyrektor działu asset management w Charles Stanley): “Rok 2021 nauczył nas, że to wciąż banki centralne pociągają za sznurki. I że to płynność jest wciąż najważniejszym terminem na rynkach, a to właśnie banki centralne ją dostarczają. Odpowiedź na to ze strony inwestora może być tylko jedna: bądź zainwestowany, nie próbuj na siłę bić rynku”.

Alex Harvey (zarządzający MGIM): „Rok 2021 przypomniał, że zyski mają znaczenie. Post-covidowe odbicie było znacznie silniejsze, niż ktokolwiek był w stanie przewidzieć. I w roku 2020 akcje drożały niejako siłą rozpędu, bo drogie akcje zawsze mogą być droższe. Jednak w 2021 roku inwestorzy zaczęli już patrzeć na wyniki finansowe.”

Notowania MSCI All Countries World Index

Notowania MSCI

Źródło: MSCI

Aziz Alnaim (menedżer Mayar Responsible Global Equity Fund): “Rok 2021 nauczył tego, że nawet jeśli potrafilibyśmy przewidzieć zdarzenia, to niekoniecznie potrafilibyśmy wykorzystać to w inwestowaniu. No bo gdybyśmy założyli, że w grudniu 2019 roku jakiś prorok opowiedziałby o nadchodzącej pandemii, o zamkniętych gospodarkach i wielkich programach pomocowych, i inwestorzy by mu uwierzyli, to czy byliby w stanie uwierzyć w to, że w kolejnych dwóch latach rynek akcji urośnie średnio po 15% rocznie? A tak się właśnie stało.”

Lawrence McDonald (dziennikarz New York Times, założyciel Bear Traps Report): “Zielone, ekologiczne narracje brzmią ładnie, ale rok 2021 nauczył tego, że nie należy obstawiać przeciwko ropie czy węglu.”

Zobacz także: Jak inwestować w 2022 roku – radzi Ray Dalio

Ben Carlson (Ritholtz Wealth Management): “Miniony rok nauczył mnie, że świat jest często szalonym miejscem, a większość ludzi po prostu stara się przetrwać. Więc radzę wrzucić na luz, być miłym i nie osądzać pochopnie.”

Ben Johnson (analityk Morningstar): „Gdy wchodziłem w 2021 rok, to wiedziałem, że nic nie trwa wiecznie, ale zdawałem sobie sprawę, że niektóre rzeczy trwają dłużej, niż można się spodziewać. Na przykład euforia pomogła w skierowaniu rynków na niezbadane terytoria. Fakt, że ktoś zapłacił 650 000 USD za niewymienny token jachtu w metawersie, sprawił, że ta lekcja do mnie dotarła. Ale nauczyło mnie to też być bardziej otwartym i myśleć trochę bardziej w kategoriach możliwości, niż prawdopodobieństw.”

Brent Beshore (Permanent Equity): “Rok 2021 nauczył mnie cierpliwości. W świecie wiecznych dążeń, poszukiwań i prób zdobycia bogactwa prawdziwa mądrość kryje się w oczekiwaniu, w cierpliwości. Oczekiwania są najbardziej elastyczną rzeczą we wszechświecie. Bez samoświadomości i ciągłej kalibracji, oczekiwania rosną do poziomu, w którym szczęście jest nieuchwytne, a złe decyzje stają się atrakcyjne. Cierpliwość to czekanie na właściwe działanie w świetle rzeczywistości i bez pragnienia tego, co mają inni.”

Anupam Gupta (inwestor, doradca): “Rok 2021 nauczył pokory. Wszyscy mamy ograniczenia, a poza tym nic nie jest pewne, i często coś, co brane jest za pewnik, jest tak naprawdę zgaduj zgadulą”.

Douglas Boneparth (Bone Fide Wealth): “Rok 2021 nauczył mnie, że bez względu na to, jak bardzo mocno jesteś przekonany, że coś powinno się wydarzyć w krótkim okresie - czy to w oparciu o historię, czy o instynkt – to niemal zawsze jest odwrotnie. Rok ten podkreślił znaczenie pozostawania skoncentrowanym na perspektywie długoterminowej i rzeczach, które są pod twoją kontrolą. Dzięki temu prawie zawsze zaoszczędzisz czas, energię i pieniądze.”

Muthukrishnan Dhandapani (inwestor): „W ubiegłym roku po raz kolejny przekonaliśmy się, że wynik inwestycyjny co roku jest inny. Rynki zawsze będą zaskakiwać. Pozostanie zainwestowanym jest najrozsądniejszą rzeczą, którą można zrobić. Nie mają sensu próby łatania górek i dołków.”

Nicholas Maggiulli (Ritholtz Wealth Management): “Rok 2021 można podsumować znanym powiedzonkiem: rynek może pozostać irracjonalny dłużej, niż ty wypłacalny."

Rachel Robasciotti (Adasina Social Capital): “Wielką lekcją wyniesioną z roku 2021 jest dla mnie to, jak głęboko wszyscy jesteśmy ze sobą powiązani. Pandemia, która szaleje na całym świecie, pokazała, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem i że kiedy myślimy tylko o sobie, cierpią szersze społeczności, w których żyjemy. Postęp następuje, gdy widzimy pełne człowieczeństwo każdej osoby, uważnie słuchamy społeczności najbardziej dotkniętych wyzwaniami, które chcemy rozwiązać, a następnie podejmujemy odpowiednie działania.”

Zobacz także: Prognozy walutowe na 2022 rok: złoty najgorsze może mieć już za sobą

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.