Wielkie i znane fundusze inwestujące w spółki technologiczne w 2022 roku ponoszą gigantyczne straty

Wielkie i znane fundusze inwestujące w spółki technologiczne w 2022 roku ponoszą gigantyczne straty

Znany polskim inwestorom SoftBank czy Tiger Global to fundusze, które w 2022 roku tracą grube miliardy dolarów na inwestycjach w spółki technologiczne.

Nie tylko fundusz ARK Innovation ETF Cathie Wood ponosi ogromne straty z uwagi na technologiczną bessę, o czym już kilka razy pisaliśmy. Także inne wielkie fundusze inwestycyjne zagapiły się i myślały, że wyceny spółek wzrostowych będą wiecznie rosły…

SoftBank: w rok z nieba do piekła

Zacznijmy od japońskiego SoftBanku. Jest to firma inwestycyjna znana polskim inwestorom, bo jej Vision Fund 2 włożył 500 mln zł w eObuwie.pl – spółkę z grupy CCC. Wygląda na to, że rok 2022 będzie dla SoftBanku tragiczny. Jego założyciel i prezes Masayoshi Son zapewne w najczarniejszych snach nie zakładał, że wojna w Ukrainie, podwyżki stóp w USA i groźne ruchy chińskiego rządu zmasakrują portfel SoftBanku.

Vision Fund - specjalizujący się w publicznych spółkach technologicznych - ma 100 mld USD aktywów w zarządzaniu. Vision Fund 2 – specjalizujący się w inwestycjach na rynku prywatnym – ma 50 mld USD w zarządzaniu. Oba fundusze w I kwartale 2022 roku poniosły duże straty, a pamiętajmy, że II kwartał nie wygląda na rynkach różowo.

Vision Fund miał w I kwartale aż 18,6 mld USD straty. Trafił więc w ciągu 12 miesięcy z nieba do piekła. W I kwartale 2021 zarobił bowiem 17,7 mld USD – więcej, niż kiedykolwiek jakakolwiek japońska spółka w ciągu jednego kwartału. W I kwartale 2022 fundusz ten najbardziej ucierpiał przez wielką przecenę akcji spółek technologicznych m.in. Coupang i DiDi (których wycena spadła w tym okresie o połowę). Generalnie, poniósł straty na 32 spośród 34 pozycji otwartych na akcjach publicznych spółek. Analitycy szacują, że średnio każda pozycja Vision Fund została już przeceniona od historycznego szczytu o 50%.

Notowania SoftBanku na tle Nasdaq 100 – 5 lat

softbank ndx

Źródło: TradingView

Zobacz także: Panika na akcjach spółek powiązanych z kryptowalutami. Ich kursy spadają szybciej niż bitcoin czy Nasdaq

Tiger Global wymazuje większość zysku z 21 lat w 4 miesiące

Innym słynnym funduszem, który mocno ucierpiał w ostatnich miesiącach, jest założony przez Chase’a Coleman’a Tiger Global Management. Jak na razie w 2022 roku (do końca kwietnia) traci on 16 mld USD, wynik portfela w tym okresie to -44%. To jest jedna z największych strat w historii funduszy hedge. Jak podaje firma analityczna LCH Investments, w ciągu tych 4 miesięcy fundusz wymazał dwie trzecie zysków wypracowanych od 2001 r. Według Bloomberga, Tiger Global pod koniec 2021 r. miał w zarządzaniu około 80 mld USD.

Jak szacuje Bloomberg’s Billionaires Index, majątek Colemana – którym w większości są udziały w funduszu – stopniał w tym roku z 11 mld USD do 8,9 mld USD.

Wycena majątku C. Colemana

coleman wealth

Źródło: Bloomberg

Zobacz także: Trwa technologiczna bessa! Kwiecień był najgorszym miesiącem dla indeksów spółek wzrostowych w USA od 1932 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.