Słownik kryptowalut oraz Bitcoin, czyli czemu mimo FUD na rynku BTC występuje FOMO | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 sty 2018, 15:40

Słownik kryptowalut oraz Bitcoin, czyli czemu mimo FUD na rynku BTC występuje FOMO

Czy Bitcoin maximalist to jednocześnie bagholder? Co to jest atak 51% i czy jest możliwy? Czy wieloryby stosują strategię FUD, a może raczej pump and dump? Jeśli próbujesz zapoznać się z tematem kryptowalut i nie rozumiesz wielu terminów, to stworzyliśmy słownik specjalnie dla Ciebie.

Rynek kryptowalut ma już 9 lat. Przez ten czas, jak w każdej branży, wytworzył się specyficzny slang, którym posługują się miłośnicy walut wirtualnych. Większość terminów i słów nie występuje nigdzie indziej, niektóre zostały zapożyczone ze świata inwestycyjnego. Zdecydowana większość pochodzi z j. angielskiego i nie jest tłumaczona na język polski. Tymczasem zrozumienie tego, czym są kryptowaluty i jak działa ich rynek wymaga poznania tego slangu.

Poniżej, w kolejności alfabetycznej, publikujemy najważniejsze terminy dotyczące kryptowalut. Czy to pierwszy słownik kryptowalutowy w polskim Internecie? Nie wiemy, ale mamy nadzieję, że najlepszy!
 

matrix-3109378_1280

Słownik pojęć związanych z Bitcoin i kryptowalutami

Adres – kod liczący do 35 cyfr i liter, niezbędny do przesyłania kryptowalut.

Atak 51% – w teorii, atak na sieć Bitcoin, wykonany przez tego, kto wszedł w posiadanie powyżej 50% mocy całej sieci. Atak mógłby zdyskredytować oryginalny łańcuch bloków bitcoinowych, dać atakującemu możliwość wydawania bitcoinów dwa razy czy uniemożliwienia „kopania” nowych bitcoinów.

Bagholder – (z ang. trzymający torebkę) długoterminowy inwestor na rynku kryptowalut.

Bitcoin – najpopularniejsza kryptowaluta świata, stworzona przez Satoshi Nakamoto i uruchomiona w 2009 roku.

Bitcoin Maximalist – osoba, która uważa, że w przyszłości Bitcoin będzie jedynym środkiem płatniczym.

Blockchain – (z ang.: łańcuch bloków) to technologia, która służy do przechowywania i przesyłania informacji, gromadzonych pod postacią pakietów danych. Każdy blok (pakiet) ma ograniczoną pojemność – gdy zostanie ona przekroczona, tworzy się kolejny blok, a w skutek tego cały łańcuch. W blokach mogą być przechowywane dowolne informacje.

BTC – skrót od Bitcoin.

BTFD – (z ang. buy the fucking dip) nie będziemy tłumaczyć dosłownie ;), generalnie porada by kupować „dołki” na kryptowalutach, czyli nabywać je wtedy, gdy ich cena przez kilka lub kilkanaście dni zniżkowała.

DAPPs – (z ang. decentralized apps) aplikacje bazujące na blockchain.

Double spending – (z ang. podwójne wydatkowanie) próba wydania tych samych bitcoinów dwa razy.

ECDSA – (z ang. elliptic curve digital signature algorithm) algorytm matematyczny używany do potwierdzania transakcji na rynku Bitcoina.

FAUCET – system rozdawania darmowych krypto-monet.

Fiat (waluta) – papierowy pieniądz, drukowany przez banki centralne.

FOMO – (z ang. fear of missing out) strach przed staniem z boku, przed przegapieniem okazji inwestycyjnej, który napędza wzrosty wycen kryptowalut.

Fork – (z ang. widelec) rozwidlenie łańcucha bloków, które może powstać przypadkowo (np. przez błąd w systemie) lub celowo, na drodze działalności programistów. Celowe rozwidlenie prowadzi zazwyczaj do stworzenia nowej kryptowaluty (np. forkiem dla Bitcoina jest m.in. Bitcoin Gold).

FUD – (z ang. fear, uncertainty, doubt, czyli strach, niepewność, zwątpienie) manipulacja polegająca na podawaniu nieprawdziwych informacji w celu wywołania u kogoś strachu, niepewności i zwątpienia, przez co ta osoba zaczyna wyprzedawać dane aktywo. Aktywo jest wtedy kupowane przez osobę lub podmiot straszący. O zastosowanie tej strategii na rynku kryptowalut oskarżany jest szef banku JP Morgan Jamie Dimon, który powiedział że Bitcoin to oszustwo, a kilka tygodni później bank wszedł na rynek kryptowalut.

Górnik (miner) – osoba używająca mocnych serwerów i komputerów do „kopania” („wydobywania”) kryptowaluty, takie jak Bitcoin.

ICO – (z ang. initial coin offering) sposób pozyskiwania środków na projekt na drodze emisji tokenów nowej kryptowaluty. Tokeny można porównać do udziałów w spółce sprzedawanych podczas IPO. Zdecydowana większość ICO odbywa się poza prawem.

Zobacz także: Czym jest ICO - Initial Coin Offering i czy może być w przyszłości alternatywą dla IPO?

Kopalnia (mining pool) – miejsce, w którym górnicy łączą swoje moce obliczeniowe, by przyspieszyć „kopanie” bitcoinów.

Kryptowaluta – wirtualny środek płatniczy, bazujący na kryptografii oraz, najczęściej, na systemie blockchain. Kryptowaluty przeważnie są tworami anonimowych osób prywatnych lub firm, rzadziej instytucji państwowych.

Lambo – Lamborghini, czyli ekskluzywny samochód sportowy. Dowód na to, że ktoś jest naprawdę majętny na skutek posiadania w portfelu wielu kryptowalut.

Nakamoto, Satoshi – anonimowa postać, która jest uznawana za twórcę Bitcoina. Prawdopodobnie Japończyk, programista.

Noob – krótkoterminowy inwestor na rynku kryptowalut, spekulant który – w mniemaniu „wyznawców” Bitcoina (patrz: Bitcoin Maximalist) - nie docenia ich potencjału.

P2P – zdecentralizowana sieć komputerowa.

Pump and dump – (z ang. podpompuj i wysyp) manipulacja rynkowa polegająca na sztucznym pompowaniu ceny aktywa, także kryptowaluty, w celu przyciągnięcia innych inwestorów, którym następnie aktywo jest sprzedawane. Miała miejsce na rynku Bitcoina w 2013 roku.

Rekt – utracone / zgubione krypto-monety (a dokładniej: klucze do nich).

Shitcoins – kryptowaluty o słabej jakości, emitowane najczęściej przez anonimów.

Whale – (z ang. wieloryb) grubas, gruba ryba, ktoś kto posiada kilka procent danej kryptowaluty i może do pewnego stopnia manipulować jej ceną.

Dajcie znać czy wyczerpaliśmy temat. Jeżeli brakuje wam jakiś słów lub uważacie, że któreś nie zostały wystarczająco wytłumaczone to dajcie znać w komentarzach. Będziemy uzupełniać i poprawiać.

Zobacz także: Bitcoin a podatki. Jak rozliczać się z fiskusem ze sprzedaży kryptowaluty

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.