Kryzys COVID-19 pokazał, że Bitcoin jest ryzykownym aktywem, a nie bezpieczną przystanią
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 kwi 2020, 12:42

Kryptowaluta Bitcoin zawiodła ponownie. Kryzys COVID-19 pokazał, że jest ryzykownym aktywem, a nie bezpieczną przystanią

Podczas korona-krachu kryptowaluta traciła na wartości równolegle do indeksu S&P500. A jej zmienność rosła wraz ze zmiennością giełd chińskich.

Bitcoin wyceniany w USD od szczytu poprzedzającego panikę wywołaną przez COVID-19 stracił na wartości 60%, podczas gdy S&P500 w tym czasie zanurkował o około 35%. Podczas odbicia zyskał 84%, w czasie gdy S&P500 urósł o około 25% (dane na 7 kwietnia br.) Jak widać, bitcoin podczas korona-krachu został przeceniony mocniej, niż akcje wielkich amerykańskich spółek, zanotował też bardziej dynamiczne odbicie. Koniec końców doświadczył mocniejszego krachu, niż S&P500. To dobitnie pokazuje, że nie można go nazwać bezpieczną przystanią.
 

1. Notowania S&P500 (góra) vs BTC w USD (dół) w 2020 roku

S&P500 vs BTCUSD

Bitcoin zwiększa, a nie zmniejsza, ryzyko podczas krachów giełdowych

Jeśli ktoś chce więcej dowodów, to przychodzą tutaj z pomocą naukowcy z irlandzkiego University College Dublin, Thomas Conlon i Richard McGee. Opublikowali oni ciekawą analizę pt. „Safe Haven or Risky Hazard? Bitcoin during the Covid-19 Bear Market”.

„Krach wywołany pandemią Covid-19 stanowił tak naprawdę pierwszy bardzo poważny test dla bitcoina jako aktywa, które miało być bardziej odporne na ryzyko, niż akcje. Już wiemy, że bitcoin nie zachował się jak safe haven. Podążał za indeksem S&P500, wraz z rozwojem koronakryzysu. Według nas, bitcoin nie jest dobrym uzupełnieniem portfela akcyjnego, bo zwiększa, a nie zmniejsza ryzyko” – stwierdzili Conlon i McGee.

Naukowcy posłużyli się danymi z agencji Thomson Reuters i portalu Coinmetrics, aby przeprowadzić badanie zachowania S&P500 i bitcoina podczas kryzysu. Okazało się, że kryptowaluta traciła na wartości równolegle do indeksu S&P500. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że bitcoin jest o wiele bardziej ryzykownym aktywem, niż akcje. Np. Maksymalny jednosesyjny spadek wartości BTC wyniósł 66,5%, a S&P500 „ledwie” 12,77%!
 

2. Zmiany cen BTC/USD i S&P500 (19.02-20.03.2020, gdzie cena z 19.02=100)

zmiany cen btc sp500 marzec 2020

Zobacz także: Błyskawiczny krach, błyskawiczna recesja, błyskawiczne odbicie? To możliwe, ale nie na rynkach wschodzących opartych na surowcach

Wystąpiła duża korelacja bitcoina i chińskich giełd w zakresie zmienności

Do bardzo podobnych wniosków na temat BTC doszli autorzy analizy „The contagion effects of the COVID-19 pandemic: Evidence from Gold and Cryptocurrencies”, Shaen Corbet (University of Waikato, Nowa Zelandia), Charles Larkin (University of Bath, Wlk. Brytania) oraz Brian Lucey (University of Sydney Business School, Australia).

Zbadali oni zachowanie bitcoina i złota w stosunku do giełd chińskich (Shanghai Stock Exchange, Shenzhen Stock Exchange). Okazało się, że o ile złoto charakteryzuje się niską korelacją z parkietami w Państwie Środka, o tyle bitcoin odwrotnie. A pozytywna korelacja bitcoina z chińskimi akcjami wydatnie zwiększyła się po wybuchu pandemii koronawirusa. Szczególnie chodzi tutaj o korelację w zakresie zmienności. Być może wyjaśnieniem tego zjawiska jest fakt, że aż 4% handlujących bitcoinami to Chińczycy (prym wiodą Rosjanie, Wenezuelczycy oraz Amerykanie – dane CryptoDiffer).
 


„Kryptowaluty to relatywnie nowy instrument finansowy. Ich świeżość – rozumiana zarówno jako młodość, jak i unikatowość – powoduje, że na razie nie jest jasne jaką rolę będą pełniły w przyszłości. Czy będą aktywem, które pozwoli na dywersyfikację portfeli inwestycyjnych? Ich zachowanie w okresie styczeń-luty 2020 roku wskazuje, że są one aktywami ryzykownymi, na pewno nie można ich traktować jako safe haven” – stwierdzili Corbet, Larkin i Lucey.
 

3. Korelacja zmienności: giełdy chińskie i BTC

korelacja chinskie gieldy btc

Źródła wykresów: 1. AmiBroker, 2. Conlon i McGee (2020), 3. Corbet, Larkin i Lucey (2020)

Zobacz także: Testy ujawniające odporność na koronawirusa COVID-19 ratunkiem dla gospodarki USA

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.