Altcoiny, którymi warto się zainteresować
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
16 lut 2021, 07:00

5 altcoinów godnych zainteresowania każdego inwestora

Chainlink, Enjin Coin, PolkaDot, UniSwap oraz VeChain – oto 5 altcoinów polecanych do portfela kryptowalutowego przez firmę inwestycyjną Halcyon Global Opportunities.

Wiemy, że bitcoin jest tylko jeden. Jak zauważył niedawno na Twitterze Max Keiser – inwestor kryptowalutowy oraz założyciel Heisenberg Capital – „bitcoin ma white paper, a altcoiny mają departamenty marketingu”.

Postanowiliśmy jednak polecić uważniejsze przyjrzenie się 5 wybranym altcoinom, wyselekcjonowanym przez firmę inwestycyjną Halcyon Global Opportunities. Dynamika wzrostu wycen altcoinów jest bowiem zadziwiająca. Dla inwestorów z żyłką ryzykanta i spekulanta mogą one być niezwykle ciekawą alternatywą dla bitcoina czy akcji.

Altcoin to alternatywna moneta – w stosunku do bitcoina. Altcoinami nazywane są więc wszystkie inne kryptowaluty, niż bitcoin. Kolejność przedstawianych poniżej altcoinów jest alfabetyczna. Przypomnijmy, że wedle niektórych szacunków, istnieje obecnie ponad 4 000 altcoinów, serwis CoinMarketCap monitoruje dokładnie 4 044 kryptowaluty.

Chainlink (LINK)

ChainLink (LINK) to zdecentralizowana (oracle) platforma oparta na blockchainie Ethereum, stworzona latem 2017 roku (ma swój white paper). W założeniu ma rozwiązywać istotny problem łączności smart-kontraktów z zewnętrznymi źródłami danych. Platforma posiada token użytkowy ERC20 o nazwie LINK, służący do pobierania opłat przez dostawców danych dla smart kontraktów. Twórcą ChainLink jest Siergiej Nazarov, założyciel Smart Contracts.

Coraz więcej firm dołącza do współpracy z Chainlink. Jednym z najważniejszych kooperantów jest SWIFT - największy międzynarodowy system komunikacji bankowej. Platforma współpracuje także z ubezpieczycielem AXA czy firmą Intel - największym na świecie producentem konsumenckich procesorów. Usługi ChainLink są kompatybilne z sieciami ethereum, bitcoin czy hyperledger.

Aktualna kapitalizacja rynku LINK to około 11,2 mld USD. Od początku 2019 roku LINK znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. W ciągu 2 lat kryptowaluta zyskała na wartości 63-krotnie. W 2020 roku urosła o 534%, a od początku 2021 roku o 140%. Smart kontrakt, na którym oparty jest ChainLink, posiada 1 mld tokenów LINK, z czego 405,5 mln jest w obiegu rynkowym.

Notowania ChainLink – 1 rok

link

Źródło: CoinGecko

Enjin Coin (ENJ)

Enjin to platforma oparta na blockchain, dedykowana płatnościom w grach video. Daje użytkownikom możliwość realnego posiadania „przedmiotów”, a transakcje nie mogą być w żaden sposób ograniczane czy cenzurowane. Oferuje usługę Enjin Wallet, która pozwala na przechowywanie wszystkich aktywów kupionych w grach w jednym miejscu, oraz cały ekosystem, na który składają się również system monitoringu EnjinX oraz marketplace. Ostatnio Enjin Coin dostał zezwolenie od japońskiego organu regulacyjnego Japan Virtual Currency Exchange Association na to, by mógł być stosowany do rozliczeń w grach video w całym kraju. Platforma współpracuje również z wieloma koncernami, m.in. z Samsungiem.

enjin ecosystem

Aktualna kapitalizacja rynku Enjin to ledwie 480 mln USD. Smart kontrakt, na którym oparty jest Enjin, posiada 1 mld tokenów ENJ, z czego 834 mln jest w obiegu rynkowym. W ciągu ostatnich 12 miesięcy cena Enjin Coin urosła o 318%. Kryptowaluta istnieje od listopada 2017 r.

Notowania Enjin Coin – 1 rok

enjin

Źródło: CoinGecko

Zobacz także: Wall Street oszalała na punkcie kryptowalut. Ray Dalio wychwala BTC, a Mark Cuban ma już 5 różnych cryptos w portfelu

PolkaDot (DOT)

Oto kryptowaluta, która dość niepostrzeżenie stała się w ostatnich kwartałach hitem rynku cryptos, wdzierając się na 6 miejsce na liście największych rynków kryptowalutowych (22,9 mld USD kaptializacji).

Polkadot to projekt autorstwa współzałożyciela Ethereum, Gavina Wooda. Jest on oparty na sieci wielołańcuchowej tzw. multichain, która umożliwia przenoszenie aktywów różnego rodzaju pomiędzy łańcuchami bloków. Projekt oferuje wyjątkowo wysoką skalowalność poprzez wspólny dla wszystkich łańcuchów (także tych nowych) zestaw walidatorów. Zarządzanie bezpieczeństwem sieci DOT przypomina rozwiązanie znane z Tezosa - aktualizacje są proponowane i głosowane przez jej użytkowników.

Innowacyjność tej sieci polega na tym, że nie tylko umożliwia interoperacyjność (możliwość wymiany aktywów pomiędzy różnymi łańcuchami), ale też wymianę danych oraz obsługuje także obliczenia pomiędzy jednym łańcuchem a drugim. Wielu ekspertów wskazuje, że PolkaDot to idealna platforma do zastosowania w Internecie Rzeczy.

Jedną z wad PolkaDot jako kryptowaluty jest to, że nie ma ograniczonej podaży. Obecna jej podaż to 1,042 mld, a w obrocie jest 908 mln DOT. Token jest notowany od sierpnia 2020 roku, od tamtej pory urósł z poziomu 2,70 USD do ponad 25 USD.

Historia notowań PolkaDot

polka

Źródło: CoinGecko

UniSwap (UNI)

Uniswap jest zdecentralizowaną giełdą kryptowalut (DEX), największą pod względem liczby użytkowników. Pozwala ona na wymianę różnych tokenów ERC-20. Uniswap został stworzony w 2018 roku przez Haydena Adamsa, dewelopera Ethereum, we współpracy z Noah Zinsmeisterem i Danem Robinsonem.

Giełda Uniswap w dniu 17 września 2020 roku wprowadziła do obiegu swój własny governance token o nazwie UNI. Jego posiadacze mogą wpływać na decyzje dotyczące rozwoju platformy. Jego wycena poszła w górę z około 3,40 USD do 20,50 USD. Kapitalizacja rynku UNI to 6,1 mld USD. Podaż tej kryptowaluty to 1 mld UNI, a w obiegu jest w tej chwili około 301 mln tokenów.

Historia notowań tokena UNI

uni

Źródło: CoinGecko

VeChain (VET)

VeChain to jeden z najstarszych projektów w przestrzeni krypto, uruchomiony na platformie ethereum w 2015 roku, przeniesiony później do własnej sieci (po pozyskaniu 20 mln USD poprzez ICO). Pozwala on na śledzenie aktywów w łańcuchu blokowym, ma też dostęp do smart kontraktów – to wszystko pozwala budować zdecentralizowane aplikacje. Co ważne, ten projekt umożliwia sprawdzanie autentyczności (pochodzenia) produktu z perspektywy każdego ogniwa łańcucha produkcyjno – logistycznego, zarówno przez producenta, dystrybutora, sprzedawcę, jak i klienta. VeChain rozwija kilka partnerstw biznesowych, m.in. z firmą Bayer czy H&M.

Na tej sieci oparto kryptowalutę VET. Jej kapitalizacja to obecnie 2,4 mld USD. Podaż VET to 86,7 mln sztuk, a w obiegu jest 64,3 mln. Notowania VET ruszyły w lipcu 2018 roku i urosły z 0,0249 USD do 0,0389 USD.

Historia notowań VET

vet

Źródło: CoinGecko

Zobacz także: Czym jest Dogecoin – kryptowaluta którą promuje Elon Musk

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.