Kryptowaluty stają się sprawą polityczną. W USA rośnie temperatura na rynku regulacji. Era cyfrowego dolara
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
05 paź 2021, 17:48

Kryptowaluty stają się sprawą polityczną. W USA rośnie temperatura wokół regulacji cryptos i cyfrowego dolara

W Waszyngtonie słychać coraz głośniejsze wezwania do ostrzejszej regulacji rynku kryptowalut. Amerykańska prasa przewiduje, że to spotka się z przychylnością Demokratów w Kongresie i administracji Joe Bidena.

Kryptowaluty stają się sprawą polityczną

Center For American Progress, lewicowy think tank, opublikował raport na temat aktywów cyfrowych w celu wezwania Komisji Papierów Wartościowych, aby zaczęła poważnie pracować nad regulacji ogromnej strefy kryptowalut. „SEC może wykorzystać swoje istniejące władze, aby zazielenić blockchain, chronić inwestorów i zapobiegać praniu brudnych pieniędzy, unikaniu podatków i działalności przestępczej" - czytamy w raporcie.

Przewodniczący SEC Gary Gensler w publicznych debatach odnosi się do świata kryptowalut jakby opisywał „Dziki Zachód”. „Nie ma znaczenia, czy jest to token akcji, token o stabilnej wartości poparty papierami wartościowymi, czy jakikolwiek inny produkt wirtualny, który zapewnia syntetyczną ekspozycję na bazowe papiery wartościowe. Produkty te podlegają prawu papierów wartościowych i muszą działać w ramach naszego systemu papierów wartościowych" - powiedział Gensler w sierpniu.

Zobacz także: Wojna o Bitcoin. Kryptowaluty mogą otrzymać zielone światło od USA, Chiny ich zakazują

Biden popiera sztywne regulacje

Demokraci w Kongresie również twardo wypowiadają się na temat kryptowalut i wzywają do większego nadzoru i wymagań dotyczących sprawozdawczości podatkowej - częściowo w celu uzyskania przychodów dla swoich priorytetów legislacyjnych. Projekt ustawy infrastrukturalnej, który przeszedł przez Senat w sierpniu ubiegłego roku, zawierał nowe wymagania dotyczące raportowania podatków od transakcji kryptowalutowych, pomimo sprzeciwu niektórych Republikanów. Biden popiera sztywne regulacje dotyczące zeznań podatkowych z kryptowalut.

Mimo to, kryptowaluty takie jak Bitcoin mogą być trudne do uregulowania jako papiery wartościowe, ponieważ nie są one oferowane lub sprzedawane przez żaden scentralizowany podmiot. Odpowiedzią na ten problem ma być stablecoin. Tokeny te mają mieć stabilną wartość 1 USD i mają być zabezpieczone 1-1 gotówką i innymi rezerwami. Jednak podmioty wspierające i emitujące coiny nie ujawniają zbyt wiele na temat składu swoich rezerw, co budzi obawy wśród regulatorów, że run na stablecoin mógłby zdestabilizować szersze rynki kapitałowe.

W międzyczasie oczekuje się, że FED wyda duży raport na temat aktywów cyfrowych już w tym tygodniu, przedstawiając swoje przemyślenia na temat potencjalnego „cyfrowego dolara". Regulacja kryptowalut prawdopodobnie nie będzie częścią tego raportu, ale nadal może spowodować, że waluty cyfrowe znajdą się w centrum uwagi.

Natomiast Departament Skarbu uważa, że regulacje dla kryptowalut, stablecoinów powinny być pod tymi samymi regulacjami co emitenci bankowi lub rynek kapitałowy, opisuje The Wall Street Journal.

Bitcoin wzrósł o 1,5% w poniedziałek do 48 686 USD, utrzymując 12,5% wzrost w ciągu ostatnich siedmiu dni. Ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta, spadła o 1,2% do 3380 USD, ale nadal jest wyżej o 11% względem zeszłego tygodnia.

Zobacz także: Elon Musk gratuluje rekordu! Tesla dostarczyła 70% więcej samochodów niż w zeszłym roku o tej porze

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.