Kolejny kryzys może zostać wywołany przez Bitcoin i kryptowaluty ostrzega urzędnik Banku Anglii
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
15 paź 2021, 11:20

Bitcoin i kryptowaluty mogą wywołać kolejny kryzys finansowy, ostrzega urzędnik Banku Anglii

Kolejny dzień i kolejny regulator rządowy ostrzega przed Bitcoinem i kryptowalutami. Niekoniecznie w kontekście, że może się okazać oszustwem, scamem, ale tym razem może zdestabilizować światowy system finansowy. Padło nawet porównanie do kryzysu z 2008 roku.

Bitcoin może spowodować kolejny kryzys finansowy, ostrzega urzędnik BOE

Jon Cunliffe, zastępca gubernatora Banku Anglii odpowiedzialny za stabilność finansową, powiedział, że technologie kryptowalutowe oferują perspektywę „radykalnych ulepszeń" w finansach, ale ich obecne zastosowania budzą obawy o zdestabilizowanie finansów.

W środowym przemówieniu, starszy członek banku centralnego Wielkiej Brytanii porównał szybki wzrost aktywów kryptowalutowych do rynku papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką subprime przed jego załamaniem w 2008 roku, co było katalizatorem kryzysu finansowego z lat 2008-09.

„Aktywa kryptowalutowe wzrosły o mniej więcej 200% w 2021 roku, z nieco poniżej 800 mld USD do 2,3 bln USD obecnie. Wzrosły one z zaledwie 16 miliardów dolarów 5 lat temu" - powiedział Cunliffe. „Jak pokazał nam kryzys finansowy, nie trzeba rozliczać się z dużą częścią sektora finansowego, aby wywołać problemy ze stabilnością finansową - subprime był wyceniany na około 1,2 biliona dolarów w 2008 roku".

„Kiedy coś w systemie finansowym rośnie bardzo szybko, i rośnie w przestrzeni w dużej mierze nieuregulowanej, organy stabilności finansowej muszą usiąść i zwrócić uwagę".

Przewodniczący SEC Gary Gensler nazwał rynek kryptowalut „Dzikim Zachodem", podczas gdy Międzynarodowy Fundusz Walutowy niedawno ostrzegł, że kryptowaluty mogą stanowić „ryzyko dla integralności finansowej".

Bitcoin zyskał 1% do 57.658, podczas gdy Ethereum skoczyło o 8,2% do 3.807,79.

kapitalizacja krypto

Źródło: coinmarketcap.com

Zobacz także: Ile energii zużywa i ile CO2 emituje sieć Bitcoin

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.