Charlie Munger występuje przeciwko kryptowalutom i wskazuje na szaleńcze przewartościowanie rynku akcji
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 gru 2021, 07:30

Charlie Munger występuje przeciwko kryptowalutom i wskazuje na szaleńcze przewartościowanie rynku akcji

Charlie Munger po raz kolejny wystąpił otwarcie przeciwko kryptowalutom. Stwierdził też, że rynek akcji jest obecnie bardziej szalony, niż przed pęknięciem bańki internetowej 21 lat temu.

„Chciałbym, żeby cryptos nigdy nie zostały wynalezione” – powiedział partner biznesowy Warrena Buffetta, Charlie Munger. Dodał również, że nie życzy sobie nawet żadnych kryptowalutowych traderów w rodzinie. Zrobił to podczas Sohn Hearts & Minds Investment Conference w Sydney, wedle relacji “Sydney Morning Herald”.

Nienawidzę bitcoina i jego sukcesu – mówi Munger

Zdaniem Mungera, wszyscy którzy siedzą w biznesie kryptowalutowym nie myślą tak naprawdę o klientach, ale o sobie samych. „Ja chcę zarabiać na tym, że posiadany przeze mnie biznes oferuje dobra czy usługi, które są naprawdę przydatne konsumentom. Nie chcę zarabiać na tym, że zasysam pieniądze klientów, nie dając im w gruncie rzeczy nic w zamian, a na tej właśnie zasadzie działa gros biznesów ze świata cryptos” – uważa Munger.

Partner biznesowy Buffetta dodał również, że popiera zakaz kopania i handlowania kryptowalutami, który został w tym roku wprowadzony przez Chiny. „Według mnie, Chiny podjęły jedyną słuszną decyzję. Pokazały innym, że można sobie poradzić z kryptowalutami” – stwierdził Munger.

Munger nie ukrywał: “Nienawidzę bitcoina, nienawidzę jego sukcesu. Nie podoba mi się sukces takiej waluty elektronicznej, która jest używana do niecnych celów. Poza tym pamiętajmy, że wynalazca bitcoina de facto zarobił miliardy dolarów dzięki temu, że stworzył wirtualną walutę po prostu z powietrza” – zauważył Munger.

Przypomnijmy, że ponad 4 lata temu Warren Buffett stwierdził, że „nie można ocenić, ile jest warty Bitcoin, bo to jest aktywo, które nie ma żadnej wewnętrznej wartości i nie generuje dochodu”. Wtedy bitcoin był wart 5 734 USD, a my opublikowaliśmy tekst na łamach Strefy Inwestorów. Od tamtego momentu bitcoin zdrożał o 748%.
 

Notowania BTC/USD – 5 lat

Notowania BTC USD

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: 7 powodów dla których wzrosty na bitcoinie i kryptowalutach prawdopodobnie jeszcze się nie skończyły

Mamy nawet bardziej szalony okres, niż gdy formowała się ostatecznie bańka internetowa

Munger wypowiedział się również na temat obecnego stanu rynku akcji. Według niego, sytuacja przypomina bardzo końcówkę lat 90-tych, a co przyszło później, to wszyscy wiedzą: pęknięcie bańki internetowej. „Na szczycie bańki internetowej widać było bardziej kosmiczne wyceny, niż obecnie. Jednak generalnie, od kilku kwartałów mamy nawet bardziej szalony okres, niż gdy formowała się ostatecznie bańka internetowa” – stwierdził Munger.

Warto przypomnieć, że Berkshire Hatahway ma największą pozycję gotówkową w historii (149,2 mld USD). Poza tym, wskaźnik Buffetta (pokazujący relację kapitalizacji amerykańskich akcji do PKB USA) jest na historycznie wysokim poziome, wskazując na znaczące przewartościowanie amerykańskich akcji.

Munger jednocześnie przypomniał, że nie jest przeciwnikiem wszystkich nowych technologii. Sam ma zainwestowane duże pieniądze w chińską spółkę BYD Auto – producenta aut elektrycznych. Nazywa ją „jedną z najlepszych firm na świecie”.

Pozycja gotówkowa Berkshire Hathaway (mld USD)

Pozycja gotówkowa Berkshire Hathaway

Źródło: ycharts.com

Notowania wskaźnika W. Buffetta

Notowania wskaźnika W. Buffetta

Źródło: Current Market Valuation

Zobacz także: Dlaczego warto inwestować i myśleć w długim terminie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.