Algorytmiczne stablecoiny to mocna konkurencja dla bitcoina i całego rynku finansowego
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
27 kwi 2022, 08:00

Algorytmiczne stablecoiny to mocna konkurencja dla bitcoina i całego rynku finansowego

Pytanie, czy wraz ze wzrostem popularności algorytmicznych stablecoinów nie zwiększy się zagrożenie dla stabilności nie tylko kursu BTC, ale i całego systemu finansowego.

Stablecoiny to kryptowaluty, które mają w założeniu utrzymywać stabilność notowań na poziomie 1 USD. Są one próbą stworzenia cyfrowej waluty prywatnej, która rzeczywiście ma szansę stać się powszechnie używanym środkiem płatnicznym, bo jak na razie bitcoinowi się to nie udało. Na razie są one używane głównie jako „parking” dla kapitału przez traderów działających na rynku cryptos. Analizowaliśmy już kiedyś rynek stablecoinów.

Stablecoin TerraUSD ma się opierać na BTC

Największą popularnością cieszą się USD Coin i Tether – mają 70% rynku stablecoinów. Eksperci wskazują, że jeden ze stablecoinów, szybko zyskujący na popularności TerraUSD (UST), jest nowym rodzajem stablecoina i jego pojawienie się może nieść poważne zagrożenie dla bitcoina.

TerraUSD to algorytmiczny stablecoin, który w 2021 roku wszedł na 3. miejsce wśród stablecoinów, rosnąc o 870% na kapitalizacji. Obecnie TerraUSD ma wartość rynkową 18,3 mld USD. W przeciwieństwie do większości innych stablecoinów, TerraUSD to moneta wysoce skalowalna, bardziej zdecentralizowana i transferowalna między sieciami blockchain. Co ważne, monety TerraUSD są „produkowane” tylko wtedy, gdy spalona zostanie równoważna ilość kryptowaluty Luna z ekosystemu Terra. Pojawia się więc tutaj możliwość arbitrażu – gdy kurs TerraUSD spada poniżej 1 USD. System ten sprawia natomiast, że kurs TerraUSD nigdy nie przekracza 1 USD.

Założyciel ekosystemu Terra – firma Terraform Labs kierowana przez Do Kwona – robi wszystko, by stabilność kursu TerraUSD została zachowana. W tym celu zaczęła ona, poprzez Luna Foundation Guard (LFG), kupować olbrzymie ilości BTC. Ma zainwestować aż 10 mld USD w bitcoina, by zapewnić odpowiednią „poduszkę” płynnościową stablecoinowi.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość popytu na TerraUSD pochodzi od inwestorów poszukujących wysokiego oprocentowania cryptos w ramach produktu Anchor Protocol oferowanego przez ekosystem Terra. Anchor Protocol jest bardzo atrakcyjny, daje 19,5%. Jeśli jednak z jakiegoś powodu inwestorzy stracą zaufanie do niego, i będą chcieli masowo wyjmować środki, to właśnie wtedy pojawi się zagrożenie płynnościowe dla TerraUSD, co może też oderwać kurs stablecoina od poziomu 1 USD.

Pytanie jednak, czy jeśli w pewnym momencie Terra będzie się musiała nagle pozbyć dużych ilości BTC, to czy nie wypłynie to negatywnie na rynek bitcoina. „Chęć stabilizowania jednej kryptowaluty inną może wywołać sporą niestabilność w sektorze” – uważa prof. Ryan Clements z University of Calgary, który przeprowadził badanie, biorąc pod lupę stablecoiny. „To jest oczywiste, że jeśli w poszukiwaniu płynności Terra będzie szybko wyprzedawała bitcoina, to wpłynie to na rynek BTC i na jego kurs” – podkreślił.

W ciągu 24 godzin zazwyczaj obrót na BTC wynosi około 30-33 mld USD – podaje portal CoinMarketCap. Łatwo więc sobie wyobrazić, jak duży wpływ na kurs miałoby zlecenie sprzedaży BTC o wartości np. około 4 mld USD.

Co jednak warte podkreślenia, algorytmiczny system Terra zdał już bardzo ważny egzamin. W maju 2021 roku miał miejsce krach kryptowalutowy. Wtedy na tydzień notowania TerraUSD zeszły do poziomu 94,5 centa, ale stablecoin przetrwał. Tymczasem były takie, które tego zamieszania nie przetrwały (Iron Finance).

Historia notowań TerraUSD (USD)

Historia notowań TerraUSD

Źródło: CoinMarketCap.com

Zobacz także: Elon Musk przejmie platformę Twitter za 43 mld USD. Zarząd spółki akceptuje ofertę sprzedaży

Jak stablecoiny wpłyną na stabilność systemu finansowego

Wobec istnienia stablecoinów narasta więc coraz więcej kontrowersji i obaw o ich wpływ na stabilność systemu finansowego. Wciąż nie zostały rozwiane obawy o adekwatność kapitałową stablecoina Tether (czy posiadane aktywa rzeczywiście pokrywają wyemitowane monety?). Ale to nie wszystko. Magazyn Barron’s zwrócił niedawno uwagę, że trwają w USA prace nad legalizacją kryptowalut, w tym stablecoinów. Powstaje pytanie – czy regulatorzy (Dep. Skarbu, Securities and Exchange Commission) mają takie rozwiązania, które ochronią rynek kapitałowy przed „efektem domina” w systemie finansowym w przypadku kolapsu jakiegoś znaczącego stablecoina?

Barron’s zwrócił uwagę, że w dokumencie opublikowanym w listopadzie 2021 regulatorzy zwrócili uwagę tylko na klasyczne stablecoiny - Tether oraz USD Coin – natomiast przyznali, że na razie nie „biorą na celownik” innych stablecoinów. W dniu publikacji stablecoin TerraUSD miał 2,8 mld USD kapitalizacji, a w miesiąc później już 18 mld USD.

“To na algorytmicznych stablecoinach powinna się skupiać uwaga regulatora. Wedle mojej wiedzy, są one jeszcze bardziej wrażliwymi tworami, niż klasyczne stablecoiny” – uważa Mark Hays, główny analityk Americans for Financial Reform. I przypomina, że niedawno upadł stablecoin algorytmiczny Beanstalk, przy kapitalizacji 180 mln USD.

Zobacz także: Terra chce kupić BTC za 10 mld USD, dzięki temu może powstać najbezpieczniejszy stablecoin

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.