Relacja czatu z prezesem zarządu Grupy LUG: Nasz portfel zamówień jest na rekordowo wysokim poziomie i jego zwiększanie nie stanowi obecnie wyzwania
Obrazek użytkownika Czaty
12 sie 2021, 14:46

„Nasz portfel zamówień jest na rekordowo wysokim poziomie i jego zwiększanie nie stanowi obecnie wyzwania” - relacja czatu z prezesem zarządu Grupy LUG

W czwartek, 12 sierpnia 2021 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych za I półrocze 2021 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o realizację inwestycji oświetleniowej w Warszawie, czynniki ryzyka oraz prognozy na kolejne miesiące.

W spotkaniu wzięło udział około 250 inwestorów, a prezes zarządu odpowiedział na blisko 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem zarządu Grupy LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Podczas spotkania porozmawiamy o wynikach finansowych spółki za II kwartał oraz dalszych planach rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 12 sierpnia 2021 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dzień dobry,

 

miło mi powitać Państwa na kolejnym czacie inwestorskim. Zapraszam do zadawania pytań.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Inwestycji w infrastrukturę wciąż jest stosunkowo mało. Jak Pan ocenia szanse na powrót koniunktury w tym obszarze? Czy krajowy plan odbudowy coś może tutaj zmienić?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dziś widzimy jak ważny jest zróżnicowany portfel klientów i kilka stabilnych biznesowych nóg. Działamy w Polsce i na całym świecie więc słabszą koniunkturą w jednym regionie równoważymy większą ilością projektów w innej części świata. Widać to w strukturze naszych przychodów ze sprzedaży, w której export stanowił na koniec II kw. br. blisko 61%. Ponadto zajmujemy się zarówno oświetleniem infrastukturalnym, jak również architektonicznym i przemysłowym, które rozwijają się niezależnie od siebie. Koronny argument to fakt, że oświetlenie infrastrukturalne sprzedaje się nie tylko na nowe inwestycje, ale także remontując infrastrukturę drogową czy też inwestując w poprawę efektywności energetycznej JST. Jak pokazuje nasz portfel zamówień – projektów nie brakuje. W oświetleniu infrastrukturalnym jest na tyle dużo projektów, że jesteśmy w stanie planować kolejne wzrosty w tym obszarze.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Rynek deweloperski cały czas dynamicznie się rozwija. Czy Lug na tym jakoś korzysta?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Nie specjalizujemy się w oświetleniu w segmencie mieszkaniowym. Jednakże każda inwestycja deweloperska potrzebuje oświetlenia ulicznego, parkowego czy architektonicznego więc w tym kontekście rozwój na rynku deweloperskim sprzyja nam i korzystamy z jego potencjału.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak przebiega realizacja przetargu w Warszawie? Czy wyniki już to uwzględniają?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Przetarg na dostawę oświetlenia do Warszawy realizowany jest zgodnie z harmonogramem. Pierwsze etapy tego projektu mają charakter przygotowawczy – dotyczą projektów fotometrycznych, prezentacji dedykowanej oprawy, technicznych aspektów funkcjonowania. Wszystkie je zrealizowaliśmy zgodnie z planem. W maju miała miejsce premiera oprawy oświetleniowej SAVA, którą zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy specjalnie dla Warszawy. Zgodnie z zapisami kontraktu pierwsze etapy nie wiążą się z przepływami finansowymi, a zatem nasze przychody nie uwzględniają jeszcze tego projektu. Cały projekt wykonawczo jest zaplanowany na dwa lata i to w drugim roku zaczną pojawiać się pierwsze płatności. Na tym etapie kontrakt generuje dodatkowe nakłady związane z przygotowaniem i wdrożeniem projektu. Pierwsze przychody pojawią się pod koniec roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Robert

Jak na spółkę wpływają niedobory półprzewodników? Czy to ma jakiś wpływ?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dostępność komponentów to obecnie problem globalny. Analizując sytuację rynkową już na przełomie roku zaczęliśmy obserwować niepokojące sygnały i zdecydowaliśmy istotnie zwiększyć zapasy na kluczowych komponentach. Ogromne zróżnicowanie podzespołów elektronicznych które stosujemy w naszych oprawach - przypominam – bardzo często są to oprawy dostosowywane do indywidualnych potrzeb Klienta, uniemożliwiło nam w 100% zaplanowanie zapotrzebowania komponentowego z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. I o te podzespoły musimy walczyć i czekać na ich dotarcie. Wydłużenie czasu realizacji dostaw półprzewodników wpłynęła na wydłużenie czasu realizacji zamówień klientów. Czynnik ten uniemożliwił nam pełną realizację zamówień w II kwartale i skutkuje ich przesunięciem na kolejne okresy. Nie pomagają utrudnienia w międzynarodowym transporcie, choć obecnie nie grozi nam zatrzymanie produkcji i podzielenie losu koncernów motoryzacyjnych.

Obrazek użytkownika Anonim
Robert

Jak duży udział w kosztach mają koszty transportu morskiego, czy to jest duży czynników ryzyka dla spółki?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Transport morski to jeden z czterech typów transportu, z którego korzystamy. Ryzyko z nim związane jest istotne, lecz nie tylko ze względu na globalny wzrost jego kosztów. Czynniki ryzyka wynikają bowiem także z czasu realizacji transportu. Za jego pośrednictwem realizowane są dostawy, które w drodze znajdują się przez kilka tygodni. Jeśli wystąpi jakieś opóźnienie wówczas długi czas oczekiwania dodatkowo wydłuża się i stanowi zagrożenie dla realizacji zamówień na czas. Bardzo ważna jest zatem dywersyfikacja zarówno dostawców, jak również środków transportu. Aktualnie realizujemy również plan przenoszenia produkcji niektórych komponentów z Dalekiego Wschodu do Europy w celu zmniejszenia w przyszłości ryzyka związanego z transportem morskim.

Obrazek użytkownika Anonim
Robert

W jakim stopniu na bazę kosztową wpływają ceny stali, które ostatnio były bardzo wysokie?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Udział stali w naszej produkcji nie jest wysoki więc nie ma ona znaczącego wpływu na zmianę kosztów.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam K.

Dzień dobry
Kiedy spodziewa się Pan, że dostępność półprzewodników i innych niezbędnych surowców znów wróci do normy i wesprze poprawę wyników?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Obecnie nie widać horyzontu, w którym miałaby wystąpić poprawa dostępności półprzewodników i głównych metali. Będzie to w głównej mierze zależeć od popytu ze strony znaczących producentów elektroniki i automotive oraz momentu, w którym wydajność produkcji dogoni popyt rynkowy. Dynamicznie reagujemy na wszystkie zmiany w dostępności, mamy nadzieję, że nasza elastyczność będzie wspierać poprawę wyników. Aktualna sytuacja przyczynia się też do poprawy wielu procesów, co na pewno korzystnie wpłynie na efektywność naszej organizacji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Co jest teraz największym ogranicznikiem zwiększania portfela zamówień?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Nasz portfel zamówień jest na rekordowo wysokim poziomie i jego zwiększanie nie stanowi obecnie wyzwania. Model działania, który realizujemy charakteryzuje się tym, że nad projektami pracujemy wiele miesięcy, czasem nawet lat więc zdajemy sobie sprawę jaki mamy potencjał dalszych zamówień. Niestety normą w naszej branży, w obliczu wielu zawirowań gospodarczych stały się przesunięcia realizacji projektów czy też ich poszczególnych etapów, w których bierzemy udział. To w obliczu ograniczonych komponentów, opóźnień dostaw i zarządzania innymi ryzykami stanowi prawdziwe wyzwanie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak oceniacie kwestię ryzyka walutowego na obecną chwilę, szczególnie, że eksport stanowi dominującą pozycję w przychodach?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Tak, jak już mieliśmy okazję wspominać przy wcześniejszych czatach, w naszej działalności występuje naturalny hedging na walucie euro. Wpływy w walucie euro stanowią ponad połowę naszych przychodów dzięki czemu zakupy realizowane w euro i dolarach nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Natomiast w przypadku wszelkich pozostałych walut stosujemy naszą wewnętrzną politykę zabezpieczeń poprzez kontrakty terminowe.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Z czego wynika wzrost sprzedaży na rynkach zagranicznych i w Polsce? Czy to może być utrzymane w kolejnych kwartałach? Czy to jest początek trwalszego trendu?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

W minionych kwartałach informowaliśmy o przesunięciach realizacji projektów, nad którymi pracujemy. W II kwartale cześć z nich weszła w fazę realizacji, co pozwoliło nam zwiększyć dynamikę przychodów. Ponadto od kilku miesięcy obserwujemy wzmożoną aktywność inwestycyjną odbiorców, co dodatkowo rozwija nasz portfel zamówień. W obliczu niewiadomych związanych z rozwojem pandemii i zakłóceniami w łańcuchach dostaw trudno prognozować przyszłe trendy. Naszym założeniem jako spółki jest w każdym roku generować dodatnią dynamikę przychodów pomiędzy kwartałami. Zazwyczaj realizujemy ten plan, dlatego jesteśmy zdeterminowani, by ten trend podtrzymać również w 2021 r.

Obrazek użytkownika Anonim
KP

Proszę o informację, jak wygląda sytuacja w fabrykach zagranicznych, szczególnie Argentyna

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Ze względu na lokalizację fabryki w prowincji o niewielkiej ilości przypadków zachorowań na COVID-19, nasz zakład w Argentynie funkcjonuje bez zakłóceń i nie podlega lock-downowi. Jednakże sytuacja pandemiczna w całej Ameryce Południowej przekłada się na spowolnienie wzrostu portfela zamówień i przesunięcia realizacji wybranych projektów. Niezmiennie widzimy szanse na pozytywny rozwój zamówień i realizowanej sprzedaży w II połowie roku.

Obrazek użytkownika Anonim
KP

Jaka jest Pana perspektywa na przychody w ostatnim kwartale tego roku? Czy widzi Pan podstawy fundamentalne do tego, aby były one również rekordowe tak jak IV2020?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Perspektywy w zakresie portfela zamówień są pozytywne i dają podstawy do formułowania optymistycznych założeń na kolejne kwartały. Kluczowym czynnikiem ryzyka i potencjalnym ograniczeniem może okazać się dostępność komponentów, o której pisaliśmy w raporcie. Więcej o perspektywach IV kw. będziemy mogli powiedzieć w kolejnych miesiącach.

Obrazek użytkownika Anonim
KP

Czy wzrost kosztów i ogólnie szeroka inflacja daje podstawy do tego, abyście podnieśli nieco ceny produktów i wygenerowali jeszcze wyższą marżę?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Za nami już pierwsza podwyżka cen. Obserwujemy sytuację związaną z cenami komponentów i surowców widzimy mniejszą dynamikę wzrostu cen i elementów kosztów wytworzenia– prawdopodobnie nastąpi kolejna podwyżka cen, ale już nie w takim zakresie jak poprzednia. W III kw. będziemy w stanie zaprognozować wartość projektów do końca roku jak również ocenić możliwość realizacji wzrostu planowanych przychodów

Obrazek użytkownika Anonim
KP

Gratuluję wyniku na poziomie zysku brutto. Czy to jest Pana zdaniem do utrzymania w kolejnych kwartałach?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Oczywiście bardzo chciałbym, aby taki poziom zysku brutto ze sprzedaży utrzymał się w kolejnych okresach, jednak mamy świadomość, że w II połowie roku na wysokość zysku brutto będą miały wpływ czynniki związane z zakłóceniami łańcucha dostaw. Nasz aktualny portfel zamówień pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, musimy jednak pamiętać, że w dużej mierze to czynniki zewnętrzne będą wpływać na możliwość jego realizacji.

Obrazek użytkownika Anonim
enter

Czy można więc spodziewać się w przyszłości kolejnych kontraktów tej skali, jak ten w Warszawie?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Kontrakt "warszawski" zwrócił uwagę wielu potencjalnych klientów i potwierdził nasze kompetencje do realizacji tak dużych inwestycji. Widzimy większą liczbę zapytań o projekty tego typu, co daje nam podstawę prognozowania realizacji tej wielkości kontraktów w przyszłych okresach.

Obrazek użytkownika Anonim
KP

Jak Pan ocenia aktualny poziom zadłużenia w stosunku do EBITDA? Czy widzi Pan miejsce na zwiększenie zadłużenia i większą ekspansywność w działaniu, żeby wykorzystać np. KPO?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Aktualny poziom zadłużenia oceniam jako stabilny i naszym celem jest aby rozwijać się organicznie. W obecnych czasach kiedy niepewność staje się nową normalnością, zbyt wysokie poziomy zadłużenia mogą generować dodatkowe ryzyko operacyjne dla całej grupy kapitałowej. W związku z powyższym staramy się utrzymywać je na względnie stabilnym poziomie, tak by zachować przestrzeń na niespodziewane wydarzenia takie jak np. ograniczona dostępność komponentów i wynikające z tego utrzymywanie wyższych stanów magazynowych. Nie zależnie od tego widzę duży potencjał w zakresie wykorzystanie Krajowego Planu Odbudowy ponieważ w dużej mierze będzie się to wiązać także z nowymi projektami infrastrukturalnymi.

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek

Jak odbiorcy przyjęli czerwcowe podwyżki cen produktów oferowanych przez LUG?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Wprowadzenie zwiększonych cen nie wpłynęło negatywnie na zmniejszenie zainteresowania ze strony naszych klientów. Mamy aktualnie bardzo wysoki portfel zamówień, więc możemy powiedzieć, że podwyżka cen była dobrą decyzją zarządu, która spotkała się ze zrozumieniem odbiorców. Podobny trend obserwujemy w całej branży, tolerancja klientów na tego typu działania jest aktualnie wyższa niż zazwyczaj.

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek

Jaki jest status nawiązania współpracy z Maroko ?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

COVID-19 spowodował przesunięcie naszych planów ekspansji w Królestwie Maroka. Sytuacja pandemiczna wydaje się krótkotrwale stabilizować, dlatego też to dobry moment by wrócić do rozmów. Tak jak potwierdziła Ambasada Królestwa Maroka we wrześniu br. będzie zorganizowana Misja Gospodarcza i spotkania, które mamy nadzieję, przyniosą pierwsze ciekawe i duże projekty szczególnie w obszarze oświetlenia infrastrukturalnego.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Szanowni Państwo,
dziękuję za liczne i interesujące pytania. Nie udało mi się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Państwa kwestie, ale większość z tych pytań, na które nie odpowiedziałem były poruszane już na wcześniejszych czatach, a moje stanowisko w tej kwestii się nie zmieniło. Życzę Państwu dobrego dnia, do usłyszenia na kolejnych spotkaniach.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.