Relacja czatu z zarządem spółki Develia: Długoterminowe fundamenty rynku mieszkaniowego są mocne
Obrazek użytkownika Czaty
05 gru 2022, 17:03

„Długoterminowe fundamenty rynku mieszkaniowego są mocne” - relacja czatu z zarządem spółki Develia

W poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. odbył się czat inwestorski z zarządem Develii: prezesem, Andrzejem Oślizło oraz wiceprezesem zarządu, Pawłem Ruszczakiem. Podczas spotkania rozmawialiśmy o szczegółach trwającej emisji obligacji. Inwestorzy zadawali również pytania o aktualną sytuację na rynku nieruchomości oraz prognozy na kolejne lata.

W spotkaniu wzięło udział 300 osób, a zarząd odpowiedział na wszystkie pytania. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z zarządem Develii: prezesem, Andrzejem Oślizło oraz wiceprezesem zarządu, Pawłem Ruszczakiem. Podczas spotkania zostaną omówione szczegóły emisji obligacji oraz dalsze plany rozwoju spółki.

 

Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek, 5 grudnia 2022 r. o godz. 12:30. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Dzień dobry, zapraszamy na czat inwestorski na temat emisji obligacji i działalności Grupy Develia.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak są zabezpieczone obligacje?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Obligacje nie są zabezpieczone. Develia jest jednym z największych deweloperów w Polsce, mamy dobrą sytuację finansową i płynnościową oraz perspektywę sprzedaży aktywów komercyjnych które dodatkowo pozytywnie wpłyną na finanse spółki. Wskaźnik długu netto do kapitałów na koniec 3Q wynosi 0,16, czyli poniżej benchmarków rynkowych, a wolne środki to ponad 400 mln zł. Sprawia to, że oferta obligacji, w której zapisy trwają do najbliższego piątku, jest ciekawą propozycją dla inwestorów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są Państwa zdaniem perspektywy dla rynku nieruchomości, czy to już jest dobry moment, żeby w tym segmencie coś więcej inwestować?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Mijający rok jest okresem ostrego spowolnienia w naszej branży, jednak trzeba pamiętać, że porównujemy się do 2021 r., czyli jednego z najlepszych lat w historii tego rynku w Polsce. W ostatnich miesiącach widzimy uspokojenie sytuacji i stabilizację sprzedaży mieszkań. Okres spowolnienia to dobry czas dla największych i najsilniejszych kapitałowo podmiotów, które mają know-how i zasoby do zwiększania pozycji rynkowej. Rozglądamy się za okazjami i chcemy skorzystać z sytuacji jakie mogą się pojawić. Między innymi dlatego zdecydowaliśmy się wyjść z ofertą obligacji do inwestorów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak wygląda aktualne zadłużenie spółki, najlepiej w podziale kredyty bankowe vs obligacje?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Zadłużenie finansowe Grupy na koniec 3Q 2022 wynosiło około 210 mln zł kredytów bankowych i około 400 mln zł obligacji. Warto zwrócić uwagę, że prawie 200 mln zł kredytów to finansowanie aktywów komercyjnych przeznaczonych do sprzedaży, których wartość bilansowa wynosi ponad 560 mln zł.

 

Na koniec minionego kwartału mieliśmy ponad 400 mln zł gotówki i krótkoterminowych aktywów finansowych. Warto też dodać, że w 4Q kwartale mamy kumulację przekazań mieszkań, która wpływa na zwiększone przepływy operacyjne. Sytuacja finansowa jest więc dobra.

Obrazek użytkownika Anonim
boby

Po III kw. marża na sprzedaży jest niższa. Czego można się spodziewać w całym roku?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

W pierwszych trzech kwartałach przekazaliśmy klientom 626 lokali. Nasz cel to przekazanie w tym roku to 1950-2050 lokali. Tym samym duży wpływ na wyniki Grupy będzie miał trwający kwartał. W związku z tym, że do przekazania mamy projekty z wysoką marżą brutto, to planujemy w 2022 r. poprawić marżę wypracowaną w okresie pierwszych 9 miesięcy tego roku, a także w całym 2021 r., tj. 28,8 proc.

Obrazek użytkownika Anonim
boby

Na jakim etapie jest sprzedaż aktywów komercyjnych?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Jesteśmy na zaawansowanym etapie negocjacji sprzedaży aktywów komercyjnych. Ich wartość netto (czyli po odjęciu około 200 mln zł kredytów) w naszym bilansie to ponad 350 mln zł, więc finalizacja transakcji będzie miała pozytywny wpływ na sytuację płynnościową i możliwości inwestycyjne Grupy.

Obrazek użytkownika Anonim
boby

Jaki jest potencjał przekazań mieszkań na przyszły rok?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

W kończącym się roku przekazania wyniosą około 2000 mieszkań. Oprócz tego pozostanie w realizacji ponad 1900 lokali, których budowa zakończy się w 2023 r. Ponad połowa z tych mieszkań jest już sprzedana.

Obrazek użytkownika Anonim
boby

Jak wygląda sprzedaż mieszkań w ostatnich miesiącach? Czy sa jakieś sygnały poprawy sytuacji?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Obserwujemy uspokojenie się sytuacji z początku roku. Sprzedaż ustabilizowała się, pojawiają się większe zainteresowanie klientów – np. wzrost liczby kontaktów z ich strony. Już w październiku obserwowaliśmy także wzrosty sprzedaży o ok. 25%, niż wynosi średnia z niskiego rynkowo III kw. Ten trend jest kontynuowany.
Długoterminowe fundamenty rynku mieszkaniowego są mocne. Mniejsza sprzedaż na rynku w tym roku, to kumulacja popytu, co przełoży się na wzrosty w kolejnych latach. Klienci nie zrezygnowali z chęci kupna mieszkania. Przekładają ich zakup z powodu niesprzyjającej sytuacji. Na odbiciu rynku skorzystają więksi i znajdujący się w dobrej kondycji deweloperzy. Mamy ambicje aby być w tej grupie.

Obrazek użytkownika Anonim
termit

Jak wygląda sytuacja na rynku wykonawczym? Czy jest większa dostępność ekip? Czy ceny materiałów spadają?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Sytuacja powoli się zmienia i z rynku wykonawcy przechodzi w rynek inwestora. Ceny materiałów po dużych wzrostach w ostatnim roku wykazują stabilizację na niższych poziomach, niż miało to miejsce po wybuchu konfliktu na Ukrainie. Nie przewidujemy powrotu kosztów do poziomów z 2021 r. i początku 2022 r., m.in z uwagi na inflację.

Obrazek użytkownika Anonim
termit

Czy na na rynku działek widać poprawę, czy pojawiają się oferty w lepszych cenach?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Na rynku działek inwestycyjnych widzimy pewne zahamowanie sprzedaży. Część inwestorów wycofała się z rynku, a sprzedający są gotowi rozmawiać o atrakcyjniejszych warunkach finansowych, ale spektakularnych obniżek się nie spodziewamy z uwagi na deficyt terenów w obrębach dużych miast. Obserwujemy ten rynek i chcemy dokonywać selektywnych zakupów. Należy jednak pamiętać, że posiadany bank gruntów pozwala nam wybudować prawie 8 tys. lokali, możemy więc czekać na okazje rynkowe.

Obrazek użytkownika Anonim
Andrzej

1. Budują Państwo w segmencie popularnym, który wydaję się, że w obecnej sytuacji rynkowej jest najbardziej zagrożony, ponieważ jest to segment, w którym zakupy mieszkań finansowane są kredytem bankowym. A jak wiadomo kredytów w tej chwili za dużo się nie udziela. Jak Państwo widzicie sprzedaż w przyszłym roku/latach jeżeli taka sytuacja będzie się utrzymywać dłużej?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Nasza oferta jest zdywersyfikowana geograficzne i segmentowo. Aktualnie około 70-75% naszej sprzedaży odbywa się za gotówkę. Nie oznacza to, że to tylko inwestorzy, około połowa to osoby kupujące mieszkania dla siebie za gotówkę. Warto podkreślić, że w ostatnich miesiącach nasz udział w rynku rośnie. Potwierdza, że oferta jest dostosowana do obecnej sytuacji na rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
Andrzej

2. Czy mają Państwo informacje nt. ewentualnego wycofania się przez KNF z rekomendacji S, która powoduje, że przy badaniu zdolności kredytowej banki muszą dodawać dodatkowe 5 p.p.?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Nie mamy takich informacji. Ale po przekroczeniu szczytu inflacji ten temat powinien powrócić i to może być pierwszy pozytywny impuls dla słabego rynku kredytów hipotecznych. W Polsce wolumen kredytów hipotecznych do PKB jest znacząco mniejszy niż w innych krajach UE.

Obrazek użytkownika Anonim
Andrzej

3. W swojej strategii założyliście, że wejdziecie Państwo na rynek PRS. I zastanawiam się, jak ten rynek wygląda w obecnej chwili, ponieważ fundusze inwestycyjne, które kupowały mieszkania do tej pory mieli bardzo tanie finansowanie, w tej chwili się to zmieniło. Po drugie taka spółka jak chociażby TAG Immobilen, która od kilku lat mocno rozpycha się w tym segmencie w Polsce, też widać, że w obecnej sytuacji stoi przed wieloma wyzwaniami. Kurs spółki za ostatni rok spadł prawie o 75%. I w kontekście tego zastanawiam się na ile Państwa strategia wejścia na rynek PRS ma sens skoro obecna sytuacja wygląda jak wygląda? Czy jest popyt na mieszkania ze strony funduszy, firm? Ile zakładają Państwo rocznie sprzedawać mieszkań w tym segmencie?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Poprzez wzrost stóp procentowych w strefie euro, gdzie finansują się inwestorzy PRS oraz niepewność legislacyjną rynek PRS znajduje się w zawieszeniu. Nie zmienia to jednak naszej strategii i naszego podejścia do tego rynku. Warto dodać, że z jednej strony wzrosły koszty finansowania, ale z drugiej strony, szczególnie w Polsce, istotnie wzrosły czynsze najmu (ze względu na deficyt mieszkań) co istotnie rekompensuje wyższe koszty finansowania. Po przekroczeniu szczytu inflacji ten rynek powinien wracać do formy.

 

W ciągu kilku miesięcy chcemy zrealizować pierwszą transakcję, myślimy też o nawiązaniu partnerstwa z podmiotem działającym na tym rynku, który byłby dawcą długoterminowego kapitału do działalności PRS.

Obrazek użytkownika Anonim
Andrzej

4. Mam jeszcze pytanie w kontekście rynku PRS i polskich inwestorów, którzy kupują inwestycyjnie mieszkania za gotówkę - jak Państwo szacujecie i czy bierzecie pod uwagę ryzyko polityczne w postaci dodatkowych podatków, o których rząd jawnie mówi i które na pewno w mniejszym lub większym stopniu odstraszą inwestorów od zakupów mieszkań, co może negatywnie wpłynąć na sprzedaż deweloperów?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Udział klientów gotówkowych wynosi obecnie 70-75 proc. W tej grupie około połowę stanowią inwestorzy. Część klientów wstrzymuje się z decyzjami o zakupie, natomiast potrzeby mieszkaniowe w Polsce są cały czas duże, dlatego oczekujemy, że ich część zostanie zaspokojona przez najem, zarówno indywidualny jak i instytucjonalny. Stabilność legislacyjna zawsze dobrze wpływa na długoterminowe inwestycje.

Obrazek użytkownika Anonim
Andrzej

5. Na koniec września br. mieli Państwo w gotówce ponad 260 mln zł i ponad 145 mln zł w płynnych rozwiązaniach. Jaki jest więc sens przeprowadzenia emisji na 20 mln zł przy tak drogim koszcie finansowania?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Sytuacja finansowa i płynnościowa Grupy Develia jest dobra.
Oferta obligacji skierowana do inwestorów indywidualnych jest elementem dywersyfikacji źródeł finansowania Develii. Jest to pierwsza oferta w ramach programu o wartości do 150 mln zł. W zależności od sytuacji rynkowej będziemy rozważać wychodzenie z kolejnym emisjami dla inwestorów detalicznych. Warto też zwrócić uwagę, że zwroty na kapitale jakie osiągamy w segmencie deweloperskim są wyższe od kosztów finansowania, nawet na obecnym poziomie.
Pozyskane środki posłużą nam do wykorzystania szans inwestycyjnych, które zazwyczaj pojawiają się podczas spowolnienia na rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Jakie długoterminowe plany związane z rynkiem najmu ma Develia, w jaki sposób należy interpretować współpracę że spółką THE HEART?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Uruchomienie platformy do zarządzania najmem jest elementem rozwoju na rynku PRS. Chcemy mieć kompleksową ofertę, nie tylko dostarczyć mieszkania, ale również system do zarzadzania najmem, na który wciąż jest miejsce. Rynek ten systematycznie się profesjonalizuje poprzez wejście na niego inwestorów profesjonalnych, których udział na razie jest bardzo niski.
Platforma będzie też mogła być wykorzystana przez klientów indywidualnych kupujących mieszkania na wynajem. Będzie to nasza dodatkowa przewaga.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Pojawia się coraz więcej sygnałów, że presją kosztowa w budownictwie słabnie. Co to oznacza dla was w kontekście planów inwestycyjnych na 2023 rok?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Obserwujemy pierwsze sygnał zmian na rynku wykonawczym. Spodziewamy się, że ceny ekip mogą spadać. Natomiast pomimo spadku cen materiałów od ich szczytu w pierwszej połowie roku, cały czas są one wyższe niż w poprzednich latach. Zmiany na rynku mogą oznaczać nieco atrakcyjniejsze kontraktacje budów w 2023 r. na co będą mogły sobie pozwolić silne finansowo podmioty.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Jeden z czołowych deweloperów na GPW zawarł w piątek umowę z profesjonalnym inwestorem instytucjonalnym z segmentu PRS (Private Rental Sector - najem instytucjonalny) umowę o wartości netto 200,4 mln zł, na wybudowanie na rzecz nabywcy czterech budynków mieszkalnych, podała spółka. Czy Develia rozważa również podążanie w tym kierunku?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Tak, rozwój w segmencie PRS jest jednym z elementów naszej strategii. W ciągu kilku miesięcy chcemy zawrzeć pierwszą transakcje tego typu. Pracujemy też nad kompleksowym rozwiązaniem długoterminowym.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Czy spółka prowadzi w tej chwili rozmowy z instytucjonalnymi inwestorami na temat nabycia nieruchomości z już realizowanego przez was portfolio?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Jesteśmy obecni na rynku PRS. Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi nabywcami.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Czy spółka wie coś na temat procedowanej w rządzie ustawy regulującej najem instytucjonalny runku nieruchomosci. Jak oceniacie ryzyko ograniczenia popytu na mieszkania z tego segmentu nabywców po wprowadzeniu nowych regulacji?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Jest obecnie dużo spekulacji medialnych dotyczących potencjalnych nowych regulacji. W przeszłości wiele pomysłów pozostawało w sferze medialnej i nigdy nie były zamieniane w przepisy, dlatego warto poczekać na wyklarowanie się propozycji aktów prawnych.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Kiedy waszym zdaniem odrodzi się popyt na rynku nieruchomości od strony nabywców indywidualnych. Czy oprócz obniżki stop procentowych są jakieś czynniki, które mogą go pobudzić?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Obok poprawy na rynku kredytowym na wzrost sprzedaży mieszkań może wpłynąć oczekiwanie, że ceny lokali będą znów rosnąć. Rynek fundamentalnie jest silny, a większość benchmarków jest istotnie poniżej innych rynków europejskich. Dodatkowo mamy dużą migrację z Ukrainy, która dodatkowo zwiększa deficyt mieszkaniowy w Polsce, szczególnie w dużych miastach.
Już dziś obserwujemy powrót do biur sprzedaży części klientów, którzy w pierwszej połowie roku wstrzymali się z zakupem mieszkań. Impulsem dla rynku może być wprowadzenie programu wspierającego nabywców typu RNS, który wspierał rynek w latach 2007-2014.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam K.

Kiedy możemy się spodziewać następnych emisji w ramach tego programu do 150 mln zł?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Prospekt jest ważny rok. W zależności od sytuacji rynkowej możemy ponownie wyjść na rynek do inwestorów detalicznych w przyszłym roku.

Obrazek użytkownika Anonim
R.R

Czy oferta obligacji w tej transzy skierowana jest wyłącznie do inwestorów indywidualnych?
Czy inwestorzy instytucjonalni wykazują zainteresowanie obligacjami Develii

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Obecna oferta jest skierowana do inwestorów indywidualnych.

Obrazek użytkownika Wioletta Hass
Wioletta Hass

Czy spodziewają się Państwo, że obecna sytuacja na rynku nieruchomości stworzy jakieś okazje na rynku M&A wśród mniejszych deweloperów?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Okres spowolnienia na rynku to zwykle okres konsolidacji. Spodziewamy się, że potencjalne szanse inwestycyjne mogą pojawiać się w przyszłym roku wśród mniejszych deweloperów. Mamy doświadczenie we wsparciu finansowym deweloperów i wspólnej realizacji projektów na zasadach JV - realizujemy trzy inwestycje w Warszawie razem z Grupo Lar.

Obrazek użytkownika Wioletta Hass
Wioletta Hass

Czy obecna baza sprzedażowa mieszkań jest już na tyle niska, że w przyszłym roku można się spodziewać płaskich dynamik lub delikatnych wzrostów?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Ta teza może być słuszna, zwłaszcza biorąc pod uwagę niską sprzedaż w III kw. 2022 r., która mogła być ekstremum. Można to w miarę bezpiecznie ekstrapolować na średnią sprzedaży w 2023 r. bez dodatkowych wsparć rynkowych - programy pomocowe, obniżki stóp, spadek inflacji, zakończenie konfliktu w Ukrainie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Ile inwestycji Develii zostało w tym roku wstrzymanych lub wycofanych ze sprzedaży i realizacji?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

W tym roku ze względu na niepewność rynkową byliśmy ostrożniejsi w uruchamianiu nowych inwestycji. Przesunęliśmy w czasie uruchomienie 4 inwestycji z ponad 30 etapów inwestycji w realizacji.

Obrazek użytkownika Wioletta Hass
Wioletta Hass

Rząd planuje prace nad wprowadzeniem podatku od hurtowego zakupu mieszkań. Czy wiedzą coś Państwo o konsultowaniu tej ustawy z branżą?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Jest obecnie dużo spekulacji medialnych dotyczących potencjalnych nowych regulacji. W przeszłości wiele pomysłów pozostawało w sferze medialnej i nigdy nie były zamieniane w przepisy, dlatego warto poczekać na wyklarowanie się propozycji aktów prawnych.

Obrazek użytkownika Wioletta Hass
Wioletta Hass

Czy w perspektywie dłuższego czasu, wspomniana ustawa, może obniżyć popularność segmentu PRS i doprowadzić do wzrostu cen mieszkań?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Z punktu widzenia długoterminowego prowadzenia działalności istotna jest stabilność przepisów prawa. Ewentualne zmiany opodatkowania mogą wpłynąć na wyższe koszty najmu. Potrzeby mieszkaniowe w Polsce ktoś musi zaspokoić. Najbardziej skuteczny jest tu kapitał prywatny.

Obrazek użytkownika Anonim
Artur

Develia rozważa by samodzielnie wynajmować kompleksy mieszkaniowe za pomocą tworzonej platformy, czy w sektorze PRS skupia się jedynie na budowie i przekazaniu mieszkań inwestorom?

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Rozważamy nasz mniejszościowy udział w takiej platformie z opcją jej odsprzedaży w cyklach kilkuletnich. I ewentualnie powtarzanie tego procesu.

Obrazek użytkownika Andrzej Oślizło
Andrzej Oślizło

Bardzo dziękujemy za udział w dzisiejszym czacie. Mamy nadzieję, że forma czatu była dla Państwa przydatna i udało się uzyskać dodatkowe informacje o działalności Grupy Develia. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami trwającej do piątku oferty obligacji. Organizatorem konsorcjum detalicznego jest Michael/Ström Dom Maklerski, a zapisy można składać również w Domu Maklerskim BDM, Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska, IPOPEMA Securities, Noble Securities oraz Domu Maklerskim Banku BPS.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.