Vortex Energy, holding realizujący projekty OZE, zamierza rozpocząć ofertę publiczną i wejść na GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 sty 2022, 10:22

Vortex Energy, holding realizujący projekty OZE, zamierza rozpocząć ofertę publiczną i wejść na GPW

Vortex Energy ogłosił zamiar przeprowadzenia IPO. Holding planuje pozyskać do 150 mln zł na realizację celów strategicznych. Spółka zapowiada także wejście na główny rynek GPW. Debiut planowany jest jeszcze w I kwartale br.

Vortex jest jednym z najbardziej doświadczonych podmiotów na rynku OZE. Prowadzi działalność już od 18 lat. Świadczy, od początku, usługi realizacji i rozwoju farm fotowoltaicznych oraz parków wiatrowych w Polsce oraz w Niemczech. Usługi realizowane są kompleksowo: od planowania inwestycji, poprzez jej budowę i zarządzanie, po sprzedaż, a także zakup projektów z rynku odnawialnych źródeł energii.

„Vortex Energy to jedna z najbardziej doświadczonych firm na polskim rynku energetyki odnawialnej, od początku działalności koncentrująca się na projektach OZE. Dzięki temu dziś mamy nie tylko najszerszą na rynku ofertę dla klientów, ale i doświadczony zespół pracowników i sprawdzonych podwykonawców i dostawców” – mówi Maciej Pepliński, prezes zarządu Vortex Energy.

Zobacz także: 16 spółek, które mogą zadebiutować na GPW w 2022 roku

Projekty OZE

Holding zrealizował do tej pory projekty o łączniej mocy powyżej 425 MW. Większą część stanowiły inwestycje w Polsce (ok 320 MV), a pozostałe realizowane były na terenie Niemiec. Obecnie Vortex skupia się wyłącznie na rynku polskim.

Projekty fotowoltaiczne i projekty farm wiatrowych obecnie realizowane ocenione są na łączną moc ok. 12,7 GW,, w tym na ok. 1,7 GW spółka ma już zabezpieczone tytuły prawne do gruntów. To nie koniec. Holding posiada kilkadziesiąt projektów gotowych do budowy. Będą to inwestycje realizowane na terenie Polski o łącznej mocy ok. 172 MW. Projekty wiatrowe odpowiadają za większość przyszłej generowanej mocy – 103 MW, a kolejne 69 MW dadzą projekty solarne.

„W naszym portfelu mamy projekty na etapie RtB o mocy 172 MW, w tym 103 MW projektów wiatrowych oraz 69 MW projektów solarnych. Jesteśmy gotowi na różny rozwój sytuacji rynkowej – w przypadku braku złagodzenia ograniczeń wynikających z ustawy 10H, dysponujemy portfolio projektów o łącznej mocy 441 MW, z czego budowę ok. 52 MW zamierzamy rozpocząć w 2022 roku” – precyzuje prezes.

Oferta publiczna Vortex Energy

Spółka zamierza przeprowadzić IPO i zadebiutować na GPW. Oferta publiczna obejmie sprzedaż akcji nowej emisji oraz części akcji już istniejących, należących do jedynego akcjonariusza VH Invest AG. Obecny właściciel utrzyma pakiet kontrolny akcji po debiucie.

Holding zamierza pozyskać do 150 mln zł na realizację celów strategicznych, czyli na rozwój portfela inwestycji OZE i spłatę finansowania pomostowego. Środki zostaną także przeznaczone na akwizycje nowych projektów (na różnych etapach ich rozwoju),

„OZE jest jednym z głównych motorów napędowych zmian w sektorze energetycznym, a my jesteśmy świetnie przygotowani do tego, by jak najpełniej wykorzystać związane z tym rynkowe szanse. Środki pozyskane z IPO pozwolą nam przyspieszyć realizację celów strategicznych” – mówi Maciej Pepliński.

Vortex oczekuje na zatwierdzenia przez KNF prospektu emisyjnego. Spółka zamierza ubiegać się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji do obrotu na rynku podstawowym GPW.

Zobacz także: Debiuty, artykuły, analizy IPO w Strefie Inwestorów

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.