Diagnostyka zamierza zadebiutować na GPW. Spółka przeprowadzi IPO w 2025 r.
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
20 cze 2024, 10:00

Diagnostyka zamierza zadebiutować na GPW. Spółka przeprowadzi IPO w 2025 r.

Diagnostyka, operator największej w Polsce sieci laboratoriów diagnostycznych i główny akcjonariusz dwóch giełdowych spółek zamierza przeprowadzić ofertę publiczną i zadebiutować na głównym rynku GPW. To już trzecia zapowiedź IPO w ostatnich dniach skierowana do polskich inwestorów. Rynek ofert publicznych może znów zacząć być kuszącą alternatywą inwestycyjną.

Fundusz Mid Europa Partners planuje sprzedaż swoich udziałów w firmie Diagnostyka w ramach publicznej oferty akcji, jak donosi PAP Biznes. Wkrótce zostanie wybrane konsorcjum biur maklerskich, które będzie odpowiedzialne za przeprowadzenie tego IPO. Sama oferta publiczna ma szansę zostać zrealizowana najwcześniej na początku 2025 roku.

Największa sieć laboratoriów medycznych

Diagnostyka to największa sieć laboratoriów medycznych w Polsce, założona w Krakowie w 1998 roku. Obecnie prowadzi ponad 180 laboratoriów i około 1.200 punktów pobrań na terenie całego kraju. Spółka wykonuje co roku ponad 150 milionów badań dla około 20 milionów pacjentów.

Jak podkreśla w rozmowie z PAP Biznes Katarzyna Kosiorek, analityk Trigon DM, segment diagnostyczny ma przed sobą dobre perspektywy.

„W segmencie diagnostyki, zarówno na naszym rynku, jak i globalnie, widać rosnące zapotrzebowanie, zarówno na badania podstawowe, jak i badania specjalistyczne. Mocno rozwija się segment bardzo specyficznych oznaczeń, mam tu na myśli segment na przykład chorób nowotworowych, czy chorób zapalnych, metabolicznych” – zaznacza.

Diagnostyka jest już spółką znaną inwestorom. Jest głównym akcjonariuszem w dwóch spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Posiada 45% akcji w Genomed SA oraz 40% akcji w genXone.

Zobacz także: Żabka planuje IPO na GPW, donosi Bloomberg. To będzie największa oferta na polskim rynku akcji od lat

Trzecia zapowiedź debiutu w ostatnich dniach

To już trzecia zapowiedź oferty publicznej dużego podmiotu na warszawskiej giełdzie. We wtorek agencja Bloomberg poinformowała o planach CVC Capital Partners dotyczących wprowadzenia Żabki Polska na GPW. W ramach IPO mają być zaoferowane akcje o wartości 1-1,5 mld USD, co może być jedną z największych ofert publicznych na polskiej giełdzie.

Na giełdę wybiera się też spółka z portfela funduszu Enterprise, chorwacka sieć Studenac, która jest największą pod względem liczby placówek w Chorwacji. Jak wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP Biznes, Studenac może zadebiutować na giełdach w Warszawie i Zagrzebiu jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Enterprise Investors, po sukcesie Dino, zamierza wprowadzić na GPW kolejną sieć spożywczą – chorwackiego Studenaca

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost