5 dywidendowych spółek, które kupuje własne akcje
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
02 lip 2019, 07:00

5 solidnych dywidendowych spółek, które w czerwcu kupowały swoje akcje

Dywidenda to tylko jedna z form wypłaty zysków akcjonariuszom. Drugą formą jest skup akcji własnych tzw. buyback. Zazwyczaj spółki decydują się skupywać swoje akcje, gdy są tanie. Są spółki, które realizują równolegle wypłatę dywidendy i skup akcji. Pozwala to połączyć zalety wypłaty dywidendy oraz buyback-u. W czerwcu 5 spółek dywidendowych dokonywało też skupu akcji. Oto one.

Dlaczego skup akcji to dobra wiadomość

Inwestorzy lubią jak spółki wypłacają dywidendy. Sama możliwość podzielenia się zyskiem jest niezbitym dowodem na dobrą kondycję przedsiębiorstwa. Także skup akcji własnych świadczy o generowaniu nadwyżek gotówki w spółce. Przeprowadzenie operacji skupu akcji w celu ich umorzenia niesie także dodatkową informację dla inwestorów. Zazwyczaj jest to znak, że zarząd oraz główni akcjonariusze spółki uważają, iż jej obecna cena rynkowa jest niska, czyli jest poniżej wartości godziwej.

Zobacz także: Skup akcji własnych (buyback) czy dywidenda? Co lepsze? 

Ponadto, umorzenie wykupionych akcji zmniejsza kapitał własny spółki, czyli zwiększa wartość wskaźników, takich jak ROE. Wpływa też pozytywnie na wartości wskaźników wartości rynkowej np. C/Z. Poprawia też postrzeganie spółki przez analityków.

Dołączenie do wypłaty dywidendy także formy wypłaty jakim jest skup akcji poprawia płynność akcji i zmniejsza jego podatność na spekulacje. Z badań nad skupami akcji w USA wynika, że średnia cena akcji spółek przeprowadzających buyback rośnie podczas jego trwania, ale też i po jego zakończeniu nawet przez klika lat (Ikenberry: „Market Underreaction to Open Market Share Repurchases”).

Zobacz także: Skup akcji własnych (buyback) to forma wypłaty zysku, ale trzeba na niego uważać 

5 dywidendowych spółek, które skupowały akcje w czerwcu

Jedną z najbardziej znanych spółek z programem skupu akcji jest Neuca #NEU. Spółka od kilku lat, oprócz regularnych wypłat dywidend, przeznacza dodatkowe środki na skup akcji. Tylko w czerwcu tego roku skupiła z rynku ok. 12 tys. akcji za kwotę 3,4 mln zł. Obecnie trwający program skupu akcji został rozpisany do 2020 roku. Neuca przeznaczy na niego do 63 mln zł. Akcje są skupywane w celu późniejszego umorzenia.

Duży program skupu akcji przeprowadził też Lentex #LEN. Spółka wydała 25,6 mln zł. na skupienie ok. 5% akcji własnych z rynku także w celu umorzenia. Na ten bardzo duży buyback spółka przeznaczyła niemal cały zysk netto i zrezygnowała wyjątkowo w tym roku z wypłaty dywidendy. Lentex wypłacał z przerwami dywidendy od 1998 roku. Regularne wypłaty zysków rozpoczął w 2013 r.

W czerwcu program skupu akcji zakończył też PGS Software #PSW. Spółka zaplanowała skup 1,1 mln akcji, ale zrealizowała tylko 1/10 programu wydając 1,6 mln zł. na 0,6% wszystkich akcji. PGS Software jest jednocześnie jedną z nielicznych spółek z długą historią regularnych wypłat dywidend. Spółka dzieli się zyskiem od 2010 r.

Zobacz także: Skup akcji własnych spółek w USA powinien zostać ograniczony. Takie rozwiązanie proponują senatorowie z Partii Demokratycznej 

CDRL #CDL także kontynuuje rozpisany do października 2023 roku program buyback. Spółka stopniowo skupuje akcje i do tej pory posiada już 0,1% akcji własnych z planowanych 1,6%. Cały program warty jest 3 mln zł. Akcje są skupowane przede wszystkim w celu ich późniejszego umorzenia, choć zarząd zostawił sobie furtkę na wykorzystanie ich częściowo w innych celach. W tym roku CDRL wypłacił też piątą dywidendę z rzędu o wartości 80 gr na akcję.

Także Ronson Development #RON, spółka z historią wypłat dywidend od 2013 roku, ma otwarty program skupu akcji. Na ten cel przeznaczy 2 mln zł. Zamierza do stycznia 2020 r. nabyć 2,5 mln akcji stanowiących 1,53% wszystkich akcji spółki. Do tej pory Ronson nabył 0,21% akcji własnych. W tym przypadku celem skupu akcji jest przeznaczenie ich na program motywacyjny oraz umorzenie. Spółka nie podała jednak w jakich proporcjach te cele będą realizowane.

Lista spółek, które oprócz regularnych wypłat dywidend skupują także akcje własne

SpółkaCzas trwania programu skupu akcjiCel programuProcent akcji własnych w posiadaniu spółki na koniec czerwca 2019 r.
Neuca (NEU)do 2020 r.umorzenie4,45%
Lentex (LTX)do czerwca 2019 r.umorzenie5,00%
PGS Software (PSW)do czerwca 2019 r.umorzenie0,60%
CDRL (CDL)do października 2023 r.umorzenie plus inne cele0,10%
Ronson Development (RON)do stycznia 2020 r.program motywacyjny lub umorzenie0,21%

Zobacz także: 7 spółek, które od 4 lat wypłacają coraz wyższe dywidendy i w tym roku wypłacą jeszcze wyższą 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.