Ostatnie dywidendy w 2019 roku. 4 spółki, które chcą się podzielić zyskiem jeszcze przed świtami
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
05 gru 2019, 07:00

Ostatnia szansa, aby w tym roku otrzymać dużą dywidendę w sam raz pod choinkę

Dziś jest ostatni dzień, by otrzymać zaliczkową wypłatę zysku od spółki ASBISc Enterprises o bardzo wysokiej stopie dywidendy sięgającej 7,3%. To jednak nie koniec okazji dywidendowych w tym roku. Jeszcze kilka spółek zapowiedziało zaliczki na poczet przyszłorocznych dywidend.

Wysoka zaliczkowa dywidenda ASBISc z szansą na więcej w 2020 r.

Rada dyrektorów spółki ASBISc #ASB - dystrybutora produktów z branży informatycznej na rynki Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki - zaproponowała zaliczkową dywidendę w wysokości 6 centów na akcję. Dzień dywidendy przypada 9 grudnia, więc aby ją otrzymać należy mieć akcje spółki w portfelu po sesji 6 grudnia 2019 r.

W zeszłym roku spółka także wypłaciła zaliczkę, ale w kwocie 5 centów na papier, po czym, w maju 2019 r. walne zgromadzenie uchwaliło wypłatę kolejnych 5 centów na akcję z zysku spółki za 2018 r. Można się więc spodziewać, że i tym razem będzie podobnie: druga część dywidendy może być porównywalnej wysokości do już uchwalonej zaliczki. Sprzyja temu podwyższona prognoza finansowa i zapowiadający się dobry IV kwartał 2019 r.

- W tym roku, zgodnie z podwyższoną niedawno prognozą finansową, ASBISc ma osiągnąć wyższy zysk netto w porównaniu do 2018 roku. Warto zauważyć, że spółka już po III kwartale tego roku ma dobrą sytuację płynnościową, a IV kwartał jest sezonowo najlepszy, co zwiększa prawdopodobieństwo dalszej poprawy płynności – wyjaśnia Rafał Irzyński, analityk Strefy Inwestorów.

Mimo wzrostu kursu w ostatnich miesiącach, stopa dywidendy za samą zaliczkę pozostaje na bardzo wysokim poziomie 7,3%. Jeśli spółka wypłaciłaby drugą część dywidendy podobnej wysokości, to stopa dywidendy przy obecnym kursie sięgnęłaby 14%. Może to być jedna z najwyższych wartości wskaźnika stopy dywidendy na GPW w 2020 roku.

Zobacz także: 7 dywidendowych spółek w silnym trendzie wzrostowym na przekór spadającym indeksom 

Grudniowe dywidendy zaliczkowe – ostatnie szanse na dywidendę w tym roku

Poza ASBISc, także iFirma oraz Żywiec – tradycyjnie - wypłacą dywidendę zaliczkową. iFirma #IFI stara się konsekwentnie wypłacać zyski co kwartał. W grudniu akcjonariuszom przypadną 4 gr na akcję. Ostatni dzień na kupno akcji spółki, by otrzymać wypłatę, przypada dziś, 5 grudnia. Stopa dywidendy jest dość niska, 1,2%, lecz pamiętajmy, że jest to prawdopodobnie jedna z czterech wypłat na 2020 r.

Zobacz także: Dywidendy są bez znaczenia, gdy szukasz świetnych akcji – twierdzi legendarny inwestor Philip A. Fisher 

Wyższą stopę dywidendy (ok. 3%) otrzymają akcjonariusze Żywca. Spółka zamierza wypłacić 15 zł na akcję. Dzień dywidendy przypada 10 grudnia, więc ostatnim dniem na kupno akcji jest piątek, 6 grudnia.

To nie wszystko. Jeszcze dwie spółki wypłacą dywidendy zaliczkowe w tym roku. Pierwszą jest LiveChat Software #LVC z dywidendą w wysokości 60 gr na akcję. Ostatnią, spółka TIM, której zarząd zaproponował wypłatę zaliczki w wysokości 80 gr na akcję. TIM w zeszłym roku także wypłacił zaliczkę na poczet dywidendy w wysokości 1 zł, ale ostatecznie walne zgromadzenie przegłosowało uchwałę, że wypłacona już zaliczka będzie stanowić całość dywidendy za 2018 r.

Spółki, które wypłacą zaliczki na poczet dywidendy w grudniu 2019 r. Stopa dywidendy obliczona na podstawie kursu zamknięcia z dnia 4 grudnia 2019 r.

SpółkaOstatni dzień, w którym można nabyć akcje z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendy
ASBIS (ASB)5 grudnia 2019 r.7.33%
IFIRMA (IFI)5 grudnia 2019 r.1.20%
ZYWIEC (ZWC)6 grudnia 2019 r.2.94%
TIM (TIM)11 grudnia 2019 r.7.34%
LIVECHAT (LVC)27 grudnia 2019 r.1.47%

Zobacz także: 14 solidnych dywidendowych spółek, które w 2020 roku mogą wypłacić wyższą dywidendę 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.