Dzień sądu! Początek krachu albo punkt zwrotny na rynku rosyjskim | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
28 lis 2014, 00:01

Dzień sądu! Początek krachu albo punkt zwrotny na rynku rosyjskim

Dobre dane o wzrośnie gospodarczym w USA oraz deklaracja ECB, że uruchomiony zostanie europejski odpowiednik programu #QE3, nie powstrzymały spadków cen ropy. Wszystkiemu winna jest dzisiejsza decyzja OPEC, o nie zmniejszaniu produkcji czarnego złota. Spowodowała ona mocną wyprzedaż na tym rynku. Wykresy ropy, rentowności obligacji rosyjskich, indeksu #RTS oraz kursu #USDRUB sugerują, że znaleźliśmy się w kluczowym momencie rynkowym. W momencie, w którym albo rozpocznie się krach, albo wyznaczony zostanie długoterminowy dołek.

Ropa i RTS najniżej od 2009 roku

Wykres 1: Ropa (góra), RTS (dół), lata 2007 - 2014.
Wykres 1: Ropa (góra), RTS (dół), lata 2007 - 2014.

Jak ważna dla rosyjskiej giełdy jest cena ropy najlepiej pokazuje Wykres 1. Korelacja pomiędzy obydwoma rynkami jest niezwykle silna. W tym momencie, zarówno #Ropa, jak i rosyjski indeks #RTS znalazły się na najniższych poziomach od 2009 roku.

Obligacje i rubel na minimach

Z drugiej strony zarówno kurs Rubla jak i cena rosyjskich obligacji mocno spadła.

Wykres 2: Kurs USDRUB (góra), Rentowność rosyjskich obligacji 10 lat (dół), lata 2012 - 2014.
Wykres 2: Kurs USDRUB (góra), Rentowność rosyjskich obligacji 10 lat (dół), lata 2012 - 2014.

Jak widać na Wykresie 2, sektor finansowy tj. kurs rosyjskiej waluty w stosunku do dolara oraz rentowność tamtejszych obligacji 10-letnich odnotowuje historyczne maksima.

Dywergencje ostatnią nadzieją dla Rosjan

W takich momentach jak ten, zawsze pojawiają się na rynku „odważni” inwestorzy, którzy próbują kupić dołek. Zazwyczaj objawia się to dywergencjami pomiędzy poszczególnymi rynkami. Nie inaczej jest i tym razem.

Wykres 3: RTS (góra), USDRUB (dół), rok 2014.
Wykres 3: RTS (góra), USDRUB (dół), rok 2014.

Obecnie, zarówno indeks #RTS jak i kurs #USDRUB nie przełamał swoich ekstremów z początku listopada. Pomimo, że zarówno ropa jak i rentowność rosyjskich obligacji analogiczne ekstrema pokonała. To oznacza, że ktoś próbuje kupić dołek na giełdzie w Rosji i w najbliższym czasie przekonamy się, czy są to na tyle "silne ręce" aby na rynku nastąpił zwrot. Jeżeli wspomniany inwestor uzna, że się pomylił i zacznie sprzedawać zebrane akcje, to na rynku rozpocznie się panika. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić już w piątek, odliczanie trwa.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.