Prognozy walutowe - co dalej dolar, euro i frank szwajcarski po tym jak zaliczyły pokaźne spadki
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
29 lis 2022, 08:00

Co dalej z rynkiem walut po tym jak dolar, euro i frank szwajcarski zaliczyły pokaźne spadki względem PLN

Polski złoty w parze z amerykańskim dolarem oraz euro może umocnić się w nadchodzącym roku. Najnowsze prognozy walutowe od firmy Ebury.

Para USD/PLN jest już najniżej od kilku miesięcy, a dokładniej od początku wakacji. Na początku listopada pisaliśmy o możliwym umocnieniu się polskiego złotego w ciągu najbliższych kilku miesięcy, po tym jak nastąpiło znaczne osłabienie amerykańskiego dolara. Starszy analityk Ebury, Roman Ziruk wskazuje ponownie, że para USD/PLN ma spory potencjał do spadków. Umocnienie polskiej waluty widoczne jest również na parze EUR/PLN. W przypadku franka szwajcarskiego, analityk spodziewa się utrzymania mocnej pozycji helweckiej waluty w najbliższym czasie.

Dodatkowo, Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl wskazywał w swoim poniedziałkowym raporcie, że najbliższy tydzień stoi pod znakiem ważnych danych, które mają wpływ na notowania złotego. „Środowy, wstępny odczyt inflacji wskazać powinien, że dynamika cen konsumenckich dobiła do 18 proc. rok do roku i tym samym ustanowiła nowy rekord. Szczyt presji cenowej wciąż przed nami, ale seria ostatnich danych sugerująca słabe wejście gospodarki w nowy kwartał przemawia za brakiem dalszych podwyżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej. W nadchodzących dniach dowiemy się również, co stało za skromniejszym od oczekiwań hamowaniem dynamiki PKB (z 5,8 do 3,5 proc. r/r) w III kw. br. Na starcie nowego miesiąca okaże się natomiast, czy podobnie jak w Europie Zachodniej poprawie uległy (odzwierciedlane przez indeks PMI) nastroje w sektorze przemysłowym” – podkreśla Sawicki.

Przedstawiamy prognozy walutowe na najbliższe tygodnie.

Zobacz także: Bill Ackman o kryptowalutach: to wartościowa technologia zmieniająca biznes, ale należy być ostrożnym

Para USD/PLN

Jeszcze na początku listopada cena za jednego dolara wynosiła ponad 4,80 zł, natomiast teraz notowania pary USD/PLN spadły już do poziomu 4,48 zł. Widoczne jest znaczne osłabienie amerykańskiej waluty, nie tylko względem złotego, ale również euro. Jak wskazuje analityk Ebury, wynika to z „agresywnej” polityki pieniężnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny, która potrwa dłużej niż w przypadku Rezerwy Federalnej USA.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu Christine Lagarde, prezes EBC podkreśliła, że w strefie euro może dojść do podnoszenia stóp procentowych, do takiego poziomu, który ograniczy wzrost gospodarczy. Natomiast na posiedzenie EBC w październiku br. zdecydowano się podnieść trzy podstawowe stopy procentowe o 75 pb.

„Uważamy, że po gwałtownej aprecjacji z ostatnich tygodni złoty w parze z dolarem amerykańskim jest stosunkowo silny. Zakładamy, że para USD/PLN ma spory potencjał do spadków, dalszego umocnienia złotego w parze z dolarem amerykańskim spodziewamy się jednak w kolejnym roku” – wskazuje analityk Ebury. „Pesymistyczne oczekiwania części obserwatorów w kontekście sytuacji energetycznej w Europie nie sprawdziły się, a Europejski Bank Centralny agresywnie podnosi stopy procentowe pomimo widma recesji. Zakładamy, że EBC będzie kontynuował proces i zakończy go później niż Fed, co powinno wspierać kurs EUR/USD i oddziaływać w kierunku spadku kursu USD/PLN” – dodaje.
 

Notowania USD/PLN

USDPLN

Zobacz także: Polski złoty ma szansę na umocnienie, natomiast dolara może czekać w kolejnych miesiącach wyprzedaż

Para EUR/PLN

Obecnie para EUR/PLN utrzymuje się poniżej poziomu 4,68 zł. Firma Ebury w swoich prognozach zakłada, że na koniec 2022 roku znajdzie się ona w okolicy 4,70 zł. „Zakładamy, że na złotego nadal w dużej mierze będą wpływać sentyment globalny oraz względem Europy i zachowanie szerokiego rynku. Liczymy, że te czynniki będą sprzyjać polskiej walucie. Jeśli chodzi o sytuację krajową, korzystny dla złotego powinien być m.in. oczekiwany przez nas docelowy wzrost realnych stóp procentowych z obecnych ekstremalnie niskich poziomów. Pomóc może też pewna poprawa sytuacji na rachunku bieżącym. Pozytywnie zapatrujemy się na ostatnie sygnały większej ostrożności w polityce fiskalnej i liczymy, że Polska ostatecznie otrzyma środki z unijnego planu odbudowy, co również powinno wspierać złotego” – czytamy w analizie Ebury.

Natomiast Bartosz Sawicki z cinkciarz.pl wskazuje, że ubiegły tydzień był jednym ze spokojniejszych okresów na notowaniach pary EUR/PLN. Analityk nazywa to „krótkoterminową równowagą”.
 

Notowania EUR/PLN

EURPLN

Para CHF/PLN

W tym przypadku, frank szwajcarski jeszcze do końca roku powinien pozostać mocny, co na pewno nie jest dobrą informacją dla kredytobiorców w helweckiej walucie. Obecnie notowania pary CHF/PLN są na poziomie 4,75 zł, a analityk Ebury spodziewa się ceny 4,80 zł na koniec roku.

„Od połowy br. frankowi sprzyja szczególnie polityka Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), który agresywnie podnosi stopy procentowe. Dodatkowo warto zaznaczyć, że SNB nie określa już franka mianem waluty „wysoko wycenianej” i sygnalizuje możliwość prowadzenia interwencji w obu kierunkach, tj. potencjalnie również wsparcia franka. Ostatnie jastrzębie komentarze reprezentantów banku wzmacniają nasze oczekiwania dotyczące kolejnej, trzeciej już podwyżki stóp procentowych SNB w grudniu. Nasza prognoza dla kursu CHF/PLN to 4,80 na koniec 2022 roku” – wskazuje analityk Ebury.
 

Notowania CHF/PLN

CHFPLN
CHFPLN

Materiał powstał na podstawie prognoz firmy Ebury przygotowanych dla Strefy Inwestorów.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.