Wyniki funduszy inwestycyjnych giełdowych TFI w III kwartale 2021 nie zachwyciły

Wyniki funduszy inwestycyjnych giełdowych TFI w III kwartale 2021 nie zachwyciły

III kwartał 2021 nie był udany dla funduszy TFI notowanych na giełdzie. Generalnie bez pozytywnych rewelacji, a przytrafiały się spore potknięcia.

Jak już pisaliśmy, III kwartał br. był dość niewdzięcznym czasem do zarabiania na rynkach. Polskie fundusze z ekspozycją na rynki wschodzące radziły sobie dobrze, a reszta średnio lub słabo. Jak w takich okolicznościach spisały się fundusze TFI notowanych na GPW? Sprawdziliśmy w bazie danych portalu Analizy.pl.

Skarbiec TFI: mieszane odczucia

Ocena funduszy z oferty Skarbiec TFI w III kwartale to nie jest prosta sprawa. Z jednej strony nie zawiódł fundusz Skarbiec Akcja, który zachował się podobnie, jak WIG20 i dzięki temu zdobył pozycję lidera. W miarę dobrze zachowały się generalnie wszystkie fundusze akcyjne. Jednak pojawiły się poważne potknięcia. Fundusz Skarbiec Top Brands zniżkował o -5,3% i daleko mu do realizacji celu rocznego na poziomie +10% (na koniec września wynik YTD to -1,6%). Poza tym zwraca uwagę słabiutka postawa Skarbiec Market Neutral, który w założeniu ma zarabiać w każdych warunkach rynkowych – no w tym roku mu się to nie udaje… Na pewno pozytywne jest to, że gros funduszy „ze stajni” Skarbiec TFI zakończyło kwartał nad kreską.

Stopy zwrotu funduszy Skarbiec TFI

skarbiec 1

skarbiec 2

skarbiec 3

skarbiec 4

skarbiec 5

Źródło: Analizy.pl

Ipopema TFI: bez wstydu, ale i bez rewelacji

Fundusze oferowane przez Ipopema TFI zrobiły w III kwartale generalnie to, co do nich należało, biorąc pod uwagę ich profile. Najwięcej dał zarobić Ipopema m-Indeks, który naśladuje mWIG40 i dobrze mu to wychodzi. Nieźle spisał się Apopema Akcji, minimum przyzwoitości wypracowały fundusze mieszane. Pod kreską znalazły się wyniki funduszy obligacji, ale nie można mieć o to do zarządzających wielkich pretensji. Generalnie: poprawnie.

Stopy zwrotu funduszy Ipopema TFI

ipopema 1

ipopema 2

ipopema 3

Źródło: Analizy.pl

Quercus TFI: jedna poważna wpadka

Osiągnięcia Quercus TFI w III kwartale można podsumować podobnie, jak w przypadku dwóch wcześniej omawianych rywali notowanych na GPW. Większość funduszy zachowała się tak, jak powinna, w określonych warunkach rynkowych, biorąc pod uwagę profil i to, co działo się na rynku, na który mają ekspozycję. Quercus lev mający ekspozycję z lewarem na WIG20 dał ładnie zarobić, Quercus Agresywny też zakończył kwartał nad kreską, Quercus Stabilny czy Ochrony Kapitału zrobiły to, co do nich należało.

Przyczepić się można chyba tylko do wyniku funduszu Quercus Global Growth. Jest to fundusz inwestujący globalnie, głównie na rynkach rozwiniętych, który za benchmark ma 100% indeksu MSCI World. No i tenże wskaźnik w minionym kwartale zwyżkował o 1%. Tymczasem jednostka tegoż funduszu potaniała o 5%. No to jest spore rozczarowanie. Warto zauważyć, że ten fundusz ma sporą ekspozycję na polskie spółki gamingowe, a przynajmniej było tak w połowie roku, kiedy to największą pozycją w jego portfelu były akcje 11bit studios (blisko 5%), a całkiem spory był udział także Ten Square Games (blisko 3%), CD Projekt (podobnie), widać także Creepy Jar (2,2%).

Stopy zwrotu funduszy Quercus TFI

q1

q2

q3

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: Górnicza hossa trwa. Rosną ceny węgla i akcje spółek z ekspozycją na ten sektor

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.