Melvin Capital, znany z gry na spadki na GameStop i CD PROJEKT, najgorszym funduszem hedge 2021 roku

Melvin Capital, znany z gry na spadek GameStop i CD PROJEKT, najgorszym funduszem hedge 2021 roku według Bloomberga

Melvin Capital otrzymał od Bloomberga tytuł Najgorszego Funduszu Hedge 2021 – gdyż zamknął cały rok stratą -41%.

Pamiętacie fundusz Melvin Capital? Było o nim głośno w lutym ubiegłego roku, gdy okazało się, że został brutalnie wyciśnięty z szortów na GameStop oraz… CD Projekt. Pisaliśmy o tym, że zamknął styczeń 2021 z niespotykaną w branży stratą -53%.

Okazuje się, że fundusz ten otrzymał od Bloomberga tytuł Najgorszego Funduszu Hedge 2021, bo zamknął cały rok stratą -41% w czasie gdy indeks S&P500 wzrósł o około 27% wzrostami.

Forumowicze Wallstreetbets załatwili Melvina

Rok 2021 okazał się bardzo wymagający dla inwestorów i funduszy hedge. Jednym z tych podmiotów, którym wyjątkowo nie poszło, był Melvin Capital – wszystko przez duże szorty, jakie otworzył na akcjach GameStop, AMC a także… CD Projekt. Padł on ofiarą zmasowanej akcji inwestorów indywidualnych z forum Wallstreetbets, którzy chcieli koniecznie „pokazać gdzie raki zimują” grubym rybom z Wall Street.

Efekt? W styczniu 2021 roku fundusz Melvin Capital poniósł gigantyczną stratę -53%, co jest praktycznie nie do pomyślenia na tym poziomie zarządzania kapitałem. W rezultacie inwestorzy, którzy powierzyli funduszowi swoje pieniądze - na czele z jego założycielem, którym jest Gabe Plotkin – stracili w kilkanaście dni miliardy dolarów. Funduszowi przyszedł z pomocą inwestor Steve Cohen – zapewnił on finansowanie, które pozwoliło mu przeżyć. W sierpniu Melvin otrzymał ponownie pomoc, tym razem od Kena Griffina, właściciela firmy inwestycyjnej Citadel.

Fundusz starał się odrabiać stratę z początku roku, ale średnio to wyszło. Cały rok 2021 zamknął na 41% pod kreską, mimo że od początku lutego do końca lipca zarobił 25%, czyli wykręcił jeden z topowych wyników w branży.

Ostatnio Melvin Capital wykonał śmiały ruch, który odbił się głośnym echem na Wall Street. Powiększył o 100% swoją pozycję na akcjach Coty, przekraczając próg 5%. Obecnie ma 21,7 mln akcji tej spółki (pozycja o wartości 230 mln USD), plus opcje na zakup kolejnych 19,5 mln akcji.

Zobacz także: Wyniki funduszy inwestycyjnych w 2021 roku: agresja na polskim rynku się opłaciła

W 2021 roku fundusze hedge kolejny raz nie pobiły szerokiego rynku

Generalnie rok 2021 nie był dobry dla funduszy hedge – to już kolejny z rzędu... Na amerykańskiej giełdzie dużo się działo, było sporo korekt, zabrakło wyraźnego trendu. Średnio w pierwszych 11 miesiącach 2021 roku tego rodzaju podmioty zarobiły 8,7% - wedle danych firmy HFR. Z kolei Eurekahedge Hedge Fund Index urósł w 2021 roku o 9,36%. To oznacza, że okazały się znacznie słabsze od indeksu S&P500, który w tym okresie urósł o 24%.
 

Wyniki miesięczne i roczne Eurekahedge Hedge Fund Index

Wyniki miesięczne i roczne Eurekahedge

Źródło: eurekahedge.com
 

Okazuje się, że fundusze hedge zaliczyły słaby wynik w roku 2021, bo miały mało pozycji na akcjach takich gigantów technologicznych, jak Apple, Alphabet czy Tesla, a to kursy właśnie tych spółek ciągnęły cały rynek w górę. Patrick Ghali, partner w Sussex Partners, podkreśla, że rok 2021 był rokiem niezwykłego zróżnicowania wyników osiąganych przez fundusze hedge. W efekcie ostatnich słabych lat swoje 5 groszy dorzucał eksodus klientów, którzy w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku wpłacili do takich funduszy 24 mld USD, ale w ciągu ostatnich 3 lat wypłacili aż 110 mld USD. Obecnie aktywa funduszy hedge to około 4 bln USD – podaje firma HFR.

W 2020 roku fundusze hedge średnio zarobiły 11,8%. Nieźle. Jednak indeks S&P500 poszedł w górę o 16%. To potwierdza fakt znany od lat – fundusze hedge nie robią tego, za co im się płaci, czyli nie zapewniają alfy. Prościej i taniej jest inwestować w fundusze ETF odwzorowujące zachowanie indeksów… Wśród najlepszych funduszy 2021 roku są Citadel (+24,3% do połowy grudnia), Millennium (+12,2% do końca listopada) czy Third Point (+23% do końca listopada).

Zobacz także: Akcjonariusze Wish chyba nie tego sobie życzyli. W ponad rok od IPO spółka Piotra Szulczewskiego straciła 85% wartości

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.