Portfele Finax w 2021 roku dały nieźle zarobić. W minionym roku Robo-doradca rósł nad Wisłą jak na drożdżach

Portfele Finax w 2021 roku dały nieźle zarobić. W minionym roku Robo-doradca rósł nad Wisłą jak na drożdżach

Finax 2021 rok może zaliczyć do bardzo udanych. Portfele pokazały dobre wyniki, a firma urosła znacznie nad Wisłą zarówno pod względem liczby klientów jak i i wartości aktywów.

Dotarliśmy do wyników portfeli Finax za 2021 rok. Okazało się, że te, które miały co najmniej 70% udziału akcji w zeszłym roku zrobiły lepszy wynik, niż indeks MSCI All Countries World (+17,44%), przy niższym ryzyku (oprócz portfela 100% akcji, oczywiście).

Przypomnijmy, że słowacki Finax to pierwsza usługa robo-doradztwa finansowego, działająca na polskim rynku. Daje ona możliwość inwestowania w fundusze ETF – niskokosztowe instrumenty notowane na giełdach, które najczęściej odwzorowują zachowanie wybranych indeksów czy klas aktywów. Usługę Finax opisywaliśmy dokładnie TUTAJ.

Ile zarobiły portfele Finax w 2021 roku

Portfel Finax 100% akcji zarobił w 2021 roku najwięcej, bo 27,32%. Wobec obligacyjnej bessy bezsilny był portfel 100% obligacji (-3%). Klasyczny portfel 60/40 osiągnął 16% zysku, czyli dał zarobić więcej, niż ETF na WIG20 (+14,3%). Trzeba jednak zauważyć, że wszystkie portfele Finax zachowały się gorzej, niż ETF na mWIG40 (+35,4%).

wyniki Finax 2021


Zanim przejdziemy do szczegółów, warto zwrócić uwagę, że na wyniki portfeli Finax zawsze wpływ mają notowania EUR/PLN, bo wszystkie ETFy są wycenione w euro. Złoty osłabił się w zeszłym roku do euro o 0,6%, co o tyle właśnie poprawiło wyniki dla polskiego inwestora.

Wśród poszczególnych klas aktywów dostępnych poprzez ETFy w Finax, akcje dużych amerykańskich spółek radziły sobie najlepiej w 2021 r., zyskując 40,7% w przeliczeniu na euro. Jeśli chodzi o inne aktywa amerykańskie, to udziały spółek średnich dały zysk 35,6%, a akcje spółek małych 25,1% w przeliczeniu na euro. Europejskie akcje dużych i średnich firm wzrosły o 24,7%, a małe o 22,8%. Wśród akcji najmniejszy wzrost odnotowały akcje rynków wschodzących, które wzrosły o 7,1%.

Trzy fundusze obligacji zanotowały w ubiegłym roku straty:

  • papierów skarbowych rynków rozwijających się -3,9%,
  • światowe obligacje rządowe krajów rozwiniętych -3,2%
  • obligacje korporacyjne w euro -0,9%.

Jedyna „zielona” klasa aktywów - tzw. obligacje wysokodochodowe – mogą się pochwalić wzrostem o 3%.

Zobacz także: Polacy uciekają przed inflacją w złoto inwestycyjne. W 2021 roku kupili więcej kruszcu, niż w 2020

Znaczny wzrost liczby klientów i wartości aktywów Finax

Pod koniec 2021 roku, po ponad 2 latach działalności, Finax miał nad Wisłą 7 700 klientów, z łącznymi aktywami 52 mln euro. Pod koniec roku 2020 miał w zarządzaniu 9 mln euro i około 3 000 aktywnych klientów. Widać więc rok do roku niesamowity, blisko 6-krotny wzrost wartości aktywów oraz wzrost liczby klientów o 156%.

Przeciętny klient Finax ma nieco ponad 35 lat, jest raczej mężczyzną, jego średni portfel składa się w 71% z akcji, a w 29% z obligacji. Najpopularniejszy portfel klientów Finax to 80% akcji, 20% obligacji. Średnia wartość inwestycji to 30,7 tys. zł. Najpopularniejszy cel portfela to „budowanie majątku” (66%), a drugi w kolejności to „emerytura” (20%).

Przypomnijmy, że Finax nie jest już jedynym podmiotem świadczącym usługi robo-doradztwa na polskim rynku, a tak było jeszcze na jesieni 2019 r. Obecnie działa także Inwestomat PKO BP oraz Investo w ING Banku Śląskim. O Investo pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz także: Wyniki funduszy inwestycyjnych w 2021 roku: agresja na polskim rynku się opłaciła

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.