Fundusze inwestycyjne - styczeń 2022 - napływy i odpływy. Inwestorzy uciekają z funduszy przez wojnę i inflację

Inwestorzy w styczniu 2022 uciekali z funduszy TFI, przez zagrożenie wojną, inflację i Polski Ład

W styczniu 2022 r. saldo sprzedaży funduszy inwestycyjnych oferowanych przez polskie TFI wyniosło -1,6 mld zł – podała Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFA).

Po 14 miesiącach dodatniego salda, przewagę wypłat nad wpłatami zanotowały fundusze akcji – wynika z najnowszego raportu IZFA. Saldo w ich przypadku wyniosło -355 mln zł.

Posiadacze jednostek funduszy się wystraszyli

IZFA uważa, że na fatalny wynik za styczeń odpowiadają niepokoje na wschodzie Europy, a także wewnętrzne problemy Polski wynikające z wysokiej inflacji i wdrożenia Polskiego Ładu. „Ogólne poczucie braku stabilności może mieć wpływ na zachowania inwestorów, którzy wypłacali środki z większości kategorii funduszy. Pozytywny wyjątek stanowią fundusze surowcowe oraz zdefiniowanej daty, których aktywa rosną zasilane nowymi wpłatami" - powiedziała prezes zarządu IZFA Małgorzata Rusewicz.

Inwestorzy, tak jak napisaliśmy na wstępie, uciekali głównie z funduszy akcji, ale też z dłużnych (-747 mln zł), mieszanych (saldo: -453 mln zł), stabilnego wzrostu (-289 mln zł), absolutnej stopy zwrotu (-127 mln zł) oraz zrównoważonych (-109 mln zł).

Z drugiej strony, IZFA podkreśla, że nie słabnie zainteresowanie funduszami surowcowymi. W styczniu wpłacono do nich 81 mln zł więcej, niż wypłacono. Ciekawie wyglądają również dodatnie salda funduszy indeksowych oraz zdefiniowanej daty – pokazują, że rośnie zainteresowanie inwestowaniem pasywnym i długoterminowym.

Saldo wpłat i wypłat do funduszy w styczniu 2022 r. (w mln zł)

saldo styczeń 2022
Źródło: IZFA

Zobacz także: Prognozy dla ropy mówią, że w 2022 roku będzie kosztować 100 USD. Są analitycy, którzy widzą jeszcze większy potencjał wzrostu

Zaczął się zły czas dla akcji, a dobry dla obligacji?

Ciekawy komentarz do danych z rynku funduszy za styczeń przyszedł z Quercus TFI. Analityk Tomasz Hońdo zauważył, że w przypadku funduszy akcji „12-miesięczna suma napływów netto zaczęła zakręcać w dół - po raz pierwszy od ... wiosny 2020 roku. Jednocześnie jednak jest ciągle sporo na plusie (ponad 6,2 mld zł netto). Podobne zakręcanie w dół obserwujemy w przypadku funduszy mieszanych. Kolejne miesiące powinny pokazać, czy jest to tylko chwilowa zadyszka, czy może też trwalsza zmiana trendu.”

fundy akcji
Źródło: IZFA / Quercus TFI

Jak wskazał Hońdo, powyższy wykres współgra z analogicznymi danymi dotyczącymi globalnego rynku funduszy, ale koniec dobrej passy dla funduszy akcji nie idzie w parze z odwróceniem niekorzystnego trendu w funduszach obligacji. „Rekordowy exodus kapitałów z funduszy dłużnych przyczynia się do wywindowania rentowności obligacji do poziomów niewidzianych od lat. A to z czasem powinno zacząć działać na korzyść inwestycji w dług” – przekonuje Hońdo.

Zobacz także: Cyberpunk wraca do gry. CD PROJEKT prezentuje wersję next-genową oraz patch i udostępnia próbną wersją tytułu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.