Wyniki funduszy akcji i obligacji w I półroczu były masakryczne, zarobić można było stawiając na fundusze short

Wyniki funduszy akcji i obligacji w I półroczu były masakryczne, zarobić można było stawiając na fundusze short

W I półroczu najlepszymi funduszami okazały się Quercus Short i Ipopema Short Equity, zarabiając po ponad 25%. Rozczarowały fundusze absolutnej stopy zwrotu.

Fatalne I półrocze na giełdach – w USA najgorsze od 1970 roku – zrobił swoje, również jeśli chodzi o wyniki funduszy inwestycyjnych, oferowanych przez polskie TFI. Gdy S&P500 wchodzi w techniczną bessę (-20% od szczytu), nie ma co liczyć na dobre wyniki funduszy akcji. Które fundusze dały więc zarobić, skoro również na obligacjach trwa bessa?

Fundusze short wypełniły misję, absolute return zawiodły

Dla zaawansowanych inwestorów chyba nie będzie niespodzianką istnienie funduszy pozwalających zarabiać na spadku cen akcji. Nie ma ich na polskim rynku za wiele, a minione półrocze należało właśnie do nich. Zestawienie za I półrocze 2022 wygrał Quercus Short, który dał zarobić 28,7% przy spadku WIG20 o około -25%. Drugą pozycję zajął pokrewny Ipopema Short Equity (+26,45%). Na podium, ale już ze sporą punktową stratą, załapał się NN Indeks Surowców. Pierwszą piątkę uzupełniły dwa inne fundusze surowcowe – Pekao Surowców i Energii oraz Skarbiec Rynków Surowcowych.
 

Top 5 funduszy z najlepszym wynikiem w I połowie 2022 r.

top5 funduszy 1H22

Źródło: Analizy.pl

Pierwszym w zestawieniu funduszem akcji, który zarabia na pozycjach long, jest Investor Turcja – zajął 6 miejsce. Dał on zarobić +12,44%, podczas gdy indeks XU100 poszedł w górę o około 31%. Powiedzmy sobie jednak szczerze, taki wynik jest słaby, na tle głównego indeksu kraju, w którym fundusz ma zarabiać pieniądze.

Warto także zwrócić uwagę, że po raz kolejny, w trudnym okresie, słabo spisały się fundusze absolutnej stopy zwrotu. Mają one, w założeniu, radzić sobie dobrze w każdych warunkach rynkowych. Tymczasem w grupie absolutnej stopy zwrotu uniwersalne w omawianym okresie jedynie dwa podmioty z 20 przyniosły posiadaczom jednostek zysk! Zdecydowanie najlepiej poradził sobie NN Multi Factor (+8,4%), o kilka długości wyprzedzając konkurencję (kolejny w zestawieniu Allianz Globanych Strategii zarobił +1,2%). Zadziwiające i stawiające włosy na głowie, że połowa funduszy z tej grupy w I półroczu straciła -10% i więcej, nie realizując zdania.

Zobacz także: Niemiecka gospodarka w stanie zapaści. Dane o handlu zagranicznym są najgorsze od 30 lat

Niektóre fundusze straciły więcej niż 50%

I półrocze 2022 było naprawdę trudne. Średnia stopa zwrotu dla funduszy z grupy papierów dłużnych polskich długoterminowych uniwersalne wyniosła -8,6%. Fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych straciły średnio -22,13%. No rzeź, trudno to inaczej określić.

I trudno mieć pretensje, że na takim rynku fundusze obligacji czy akcji nie potrafiły zarobić, czy nawet dużo straciły. Jednak wyniki niektórych przyprawiają o ból głowy. Zerknijmy na sam dół zestawienia. Najgorszym funduszem w I półroczu 2022 okazał się ten, który w poprzednich latach był często najlepszym – chodzi o Skarbiec Spółek Wzrostowych, którego jednostka potaniała o -56,5%. Jeszcze trzy inne fundusze straciły po około -50%.
 

5 najgorszych funduszy w I połowie 2022 r.

najgorsze 5 funduszy

Źródło: analizy.pl

Pozostaje mieć nadzieję, że II półrocze 2022 będzie lepsze. Pamiętajmy, że I półrocze nie powtórzy się, więc za pół roku na szczycie i na dnie tego zestawienia będą inne fundusze.

Zobacz także: 20 zagranicznych spółek, których stopa dywidendy jest wysoka, a akcje mogą dalej rosnąć - znalezionych za pomocą platformy Saxo Banku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.