Akcje coraz większej liczby producentów gier z GPW i NewConnect zaczynają rosnąć
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
06 gru 2022, 08:57

Ożywienie w gamingu nabiera na sile. Widać wzrosty na akcjach coraz większej liczby producentów gier z GPW i NewConnect

Od wrześniowych minimów indeks WIG-gry wzrósł ponad 42%. Do grona zyskujących na wartości największych spółek gamingowych z GPW dołącza coraz więcej mniejszych deweloperów. Tymczasem rok 2023 może przynieść sporo ciekawych wiadomości dla branży.

W trakcie poniedziałkowej sesji kilkunastoprocentowe wzrosty notowały spółki produkujące gry z NewConnect. Jedną z najmocniej rosnących podczas poniedziałkowej sesji było Movie Games z rynku NewConnect, nawet o blisko 15%. Wszystko za sprawą ostatniej aktualizacji do gry Drug Dealer Simulator, która „dała drugie życie” produkcji wydanej w 2020 roku. Jednak to nie jedyna spółka, która odnotowała wzrost na wczorajszej sesji. Obok niej można wymienić m.in. ECC Games, Starward Industries czy CreativeForge Games.

Oczywiście w szerszej perspektywie cały sektor pozostaje mocno przeceniony. Dosłownie na palcach jednej ręki można policzyć studia, które oparły się tegorocznej wyprzedaży w sektorze gier. Mowa o CI Games, czy 11 bit studios, które stabilnie utrzymały kurs akcji. Dalszej poprawy w gronie spółek produkujących gry na GPW i NewConnect  w przyszłym roku można spodziewać się z kilku powodów. W tym roku nie otrzymaliśmy dużych premier (nie licząc Dying Light 2 od Techlandu). Za to było sporo dużych zapowiedzi, które mogą znaleźć odzwierciedlenie w premierach w 2023 roku. Warto obserwować chociażby The Lords of the Fallen od CI Games, House Flipper 2 z portfolio PlayWaya, Cooking Simulator 2 od Big Cheese Studio, debiuty nowych gier od 11 bit studios, ale również dodatek Phantom Liberty do Cyberpunka.

Nie należy zapominać, że to CD PROJEKT jako pierwszy wywołał negatywny sentyment inwestorów do branży po premierze Cyberpunka. Niemal dwa lata po tym wydarzeniu Redzi powoli odzyskują zaufanie inwestorów i są pewnym wyznacznikiem na giełdzie nastrojów jako największa spółka z tego sektora. Jednym z przełomów była zapowiedź nowej strategii, która znacznie wzbogaciła pipline spółki na przyszłe lata. Niewykluczone więc, że oprócz premiery Phantom Liberty, spółka w przyszłym roku może odsłoni karty jeszcze jednego projektu z uniwersum wiedźmińskiego.
 

Phantom Liberty

Zobacz także: Cyberpunk 2077 napędza wyniki CD PROJEKT. Zysk netto znacznie wyższy w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku

Sygnały odbicia w gamingu

Już na koniec września wskazywaliśmy kilka sygnałów, które mogą świadczyć za umocnieniem się polskiej branży gier. Wśród nich wymienialiśmy „odrodzenie się” Cyberpunka po premierze serialu Cyberpunk: Edgerunners na Netflixie. Dane na koniec września pokazały już 20 mln sprzedanych kopii, a wyniki za III kwartał okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Jak już wspomniano we wstępie, dalszy zwrot ku CD PROJEKT może napędzać powrót Wiedźmina. Mowa na razie o next-genach (14 grudnia), nowym serialu na Netflixie, czyli Rodowód Krwi (25 grudnia), a w przyszłym roku zdecydowanie będzie to pełnoprawny dodatek do Cyberpunka, nad którym obecnie pracuje 350 osób.

Idąc dalej, PlayWay, który również odnotował kilkuprocentowy wzrost na wczorajszej sesji, wskazał kilka powodów dla dobrych kwartalnych wyników. Krzysztof Kostowski, prezes spółki, w najnowszym wideo podkreślił, że to umocnienie dolara, sprzedaż back-katalogu oraz premiery tytułów na Oculus Quest napędzały wyniki grupy w 3 kwartale. Ostatnie tygodnie przyniosły osłabienie amerykańskiej waluty, ale zależne od spółki pozytywne czynniki wciąż mają szansę się utrzymywać. Po transakcji ABB na spółce Simfabric spółka zyskała środki na inwestycje. Krzysztof Kostowski w ostatnim wideo dał jasny sygnał, że nie wyklucza innych podobnych transakcji.

We wrześniowych sygnałach wskazaliśmy również na indeks WIG.GAMES5, który był coraz silniejszy. Od tamtego czasu wzrósł on o blisko 30%, głównie za sprawą CD PROJEKT. Trochę wyższym wynikiem może pochwalić się indeks WIG-Gry.

Indeks WIG-GRY

WIG-Gry

2023 rokiem premier w polskiej branży gier

Wygląda na to, że przyszły rok zapowiada się w polskim gamingu pod znakiem wielu premier. Zarówno od tych większych, jak i mniejszych deweloperów. Mijający rok 2022 był bowiem czasem zapowiedzi. Do debiutów szykują się takie gry jak The Lords of the Fallen od CI Games, którego gameplay ma zostać opublikowany jeszcze w tym roku. Ważny czas przed sobą ma również 11 bit studios, które w portfolio produkcyjnym oraz wydawniczym ma kilka projektów, a kulminacja premier planowana była na 2023/2024 rok. Na powtórkę sukcesu może czekać PlayWay przy premierze drugiej części House Flippera oraz Cooking Simulatora.

Najmocniej rosnąca spółka wczoraj, czyli Movie Games, po burzliwych tygodniach i problemach w Road Studio, szykuje się do swoich premier. Ostatnia aktualizacja do Drug Dealer Simulator przywróciła popularność tytułu na Steamie, co oznacza, że gracze mogą wyczekiwać drugiej części tytułu. Wśród premier z NewConnect nie należy zapominać o Starwardzie i ich Niezwyciężonym.

Lista premier szykuje się długa i już niebawem cała zostanie opublikowana w serwisie.

Zobacz także: Sprzedaż technologii Bidlogic mocno poprawia wyniki Vivid Games. Analitycy nieznacznie podnoszą cenę docelową akcji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.