Inflacja rośnie, a oprocentowanie lokaty w banku najniższe w historii
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
28 sty 2020, 06:37

Inflacja rośnie, a mimo to banki obniżają oprocentowanie lokat

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego za listopad 2019 roku, oprocentowanie lokt terminowych jest najniższe w historii – wynosi około 1,3%. Po uwzględnieniu obecnego poziomu inflacji oraz podatku od zysków kapitałowych, który wynosi 19%, przynoszą one realne straty. Przewidywana inflacja w styczniu 2020 roku może wynieść 4%. Na rynku jest niewiele lokat, które są w stanie zrekompensować ten spadek wartości pieniądza.

Stopy procentowe w NBP są od dawna na rekordowo niskich poziomach, a mimo to banki dalej obniżają oprocentowanie lokat. Robią to pomimo, że inflacja rośnie, a tzw. podatek belki obniża i tak niskie oprocentowanie. Mimo to, jak podkreśla fundusz inwestycyjny Assay, Polacy wciąż trzymają blisko 50% gotówki i depozytów w bankach.

- Lokaty bankowe zapewniają największe bezpieczeństwo zainwestowanych środków, ponieważ ujęte są w bankowym systemie gwarancyjnym. Ceną za to bezpieczeństwo jest jednak niskie oprocentowanie, czyli możliwość uzyskania niskich zwrotów z inwestycji. Struktura oszczędności Polaków daleko odbiega od krajów z najbardziej rozwiniętą gospodarką. To wynik zaniedbań i nietrafionych działań strategicznych – komentuje Milena Krasuska, Chief Operations Officer w Grupie Assay - W procesie inwestycyjnym ryzyka całkowicie wyeliminować się nie da, poza tym żadne prawo i instytucje publiczne nie zastąpią zdrowego rozsądku. Barierą w zmianie naszego podejścia do inwestycji jest niski poziom zaufania do rynku oraz mała wiedza ekonomiczna w naszym kraju – dodaje.

Zobacz także: Obligacje skarbowe cieszą się ogromną popularnością, a w szczególności te indeksowane inflacją

Lokaty bankowe, które mają wyższe oprocentowanie niż inflacja

Inflacja w grudniu 2019 roku wyniosła 3,4%, a oprocentowanie lokat bankowych zaledwie 1,3%. Według danych HRE Investment, na liście polskich banków można znaleźć dosłownie kilka ofert lokat (maksymalnie rocznych), które przynoszą wyższe oprocentowanie niż inflacja. Jest ono jednak ograniczone wysokością maksymalne wpłaty i zazwyczaj oferowane tylko nowym klientom. Najwyższe oprocentowanie oferuje Bank Millenium oraz Nest Bank (4%). Są to lokaty kwartalne lub półroczne. Poniżej kilka z nich:
 

lokaty

Źródło: HRE Investments

Ostatnio PKO BP zdecydował się na obniżyć oprocentowania swoich lokat. Oprocentowanie spadło do poziomu 1% i dotyczą one produktów maksymalnie przeznaczonych na 12 miesięcy. Wcześniej oprocentowanie plasowało się na poziomie 1,4%. Mimo tej obniżki, bank zachęca do zakładania lokat poprzez bankowość elektroniczną, dzięki czemu można liczyć na niewielkie korzyści.

Rosnąca inflacja nie będzie sprzyjać lokowaniu kapitału na bankowych lokatach. Jak podkreśla Tomasz Pawluć z Generali Investments TFI, wzrost cen przekroczy już w styczniu 4%.

- Już w styczniu możemy spodziewać się inflacji na poziomie przekraczającym 4% r/r. Prognozujemy, że będzie się ona utrzymywać przez I kwartał br. Pierwszego spadku inflacji możemy spodziewać się dopiero w okolicach kwietnia. Do końca roku będzie się ona utrzymywać w górnej granicy celu inflacyjnego, czyli w okolicach 3,5% – komentuje Tomasz Pawluć, Zarządzający Funduszami Dłużnymi Generali Investments TFI.

Podobnego szczytu spodziewają się ekonomiści mBanku. Zakładają, że w I kwartale 2020 roku inflacja CPI również przekroczy 4%. Ścieżka inflacji w Polsce w pierwszych miesiącach zostanie zaburzona głównie przez ceny energii, akcyzę na tytoń i alkohol oraz koszty wywozu śmieci. Pod koniec roku jej poziom powinien się ustabilizować do 3%. Ekonomiści uważają, że Rada Polityki Pieniężnej w najbliższym czasie nie zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych, która mogłaby podnieść zyski z lokat bankowych.

- Obecna RPP postrzega część podwyżek stóp procentowych wykonanych przez swoje poprzedniczki w analogicznych okolicznościach za błędy – dotyczy to w szczególności wiosny 2008 roku i maja 2012 roku – napisano w raporcie.

Zobacz także: 6 powodów, dlaczego akcje na polskiej giełdzie są absurdalnie tanie i warto się nimi zainteresować w 2020 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.