Premier Morawiecki przedłuża ograniczenia w Polsce i przekłada egzaminy maturalne oraz ósmoklasistów
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
09 kwi 2020, 12:33

Premier Morawiecki przedłuża ograniczenia w Polsce - egzaminy maturalne oraz ósmoklasistów zostaną przełożone

W związku z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi, rząd zdecydował się na przedłużanie obowiązujących obostrzeń do 19 kwietnia 2020 roku. 

Ponadto, zdecydowano o zamknięciu szkół do 26 kwietnia 2020 roku, a egzaminy maturalne oraz ósmoklasistów zostały przełożone. Zamknięte pozostaną również polskie granice oraz nie będzie możliwy ruch samolotów do 3 maja. Ograniczenie dotyczące imprez masowych będzie obowiązywać do odwołania.

Obecnie liczba zarażonych w Polsce wynosi już 5341, w tym 164 zgonów. Również ministerstwo zdrowia informuje, że wyleczono już 284 osoby. Aby wciąż zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, premier Morawiecki oraz minister zdrowia, Łukasz Szumowski zdecydowali się na przedłużenie ograniczeń w kwestii przemieszczania się. Również podkreślano, że zastosowanie odpowiednich środków już w połowie marca pozwoliło na zahamowanie rozprzestrzeniania się epidemii w Polsce. 

Od przyszłego czwartku, tj. 16 kwietnia zalecono również zasłanianie ust oraz nosa przebywając w przestrzeni publicznej. Tym samym noszenie maseczek ochronnych będzie obowiązkowe, chociaż formalnie nie muszą to być maski.

Zobacz także: Polska wciąż bez stanu wyjątkowego. Rząd wprowadza nowe ograniczenia

Kolejny tydzień, kolejne ograniczenia

W związku z nadchodzącymi świętami, rząd obawia się, że wzrost zachorowań może być gwałtowny, ze względu na przemieszczanie się obywateli. Dlatego apeluje o pozostanie w domach, aby liczba chorych nie zwiększyła się dramatycznie. Tym samym wcześniejsze ograniczenia będą obowiązywać do 19 kwietnia. Idąc dalej, placówki edukacyjne pozostaną zamknięte do 26 kwietnia, a organizacja imprez masowych jest niedozwolona aż do odwołania.

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski zaleca również zasłanianie ust i nosa przebywając w przestrzeni publicznej. Noszenie maseczek ochronnych będzie obowiązywać dopiero od 16 kwietnia. W przypadku braku takiej maseczki, wystarczy zasłanianie szalikiem itp.

Jeszcze w zeszłym tygodniu zdecydowano się na zaostrzenie przepisów związanych z epidemią. Wtedy też ogłoszono wprowadzenie limitów osób przebywających w sklepach, wyznaczenie godzin tylko dla seniorów, zamknięcie parków/bulwarów czy plaż oraz zamknięcie salonów kosmetycznych. Również działalność hoteli oraz miejsc noclegowych została zawieszona.

Po świętach wielkanocnych ma zostać przedstawiony plan, który pomoże polskiej gospodarce powrócić do nowe rzeczywistości, jak zapowiedział premier Morawiecki. 

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska w programie Polskiego Radia zapowiedział, że najbliższe tygodnie będą dla Polaków trudnym czasem. Ponadto, na razie rozluźnienie ograniczeń nie nastąpi.

Odłożenie egzaminów w czasie

Podczas dzisiejszej konferencji poinformowano, że zarówno egzaminy maturalne oraz ósmoklasisty zostają przełożone. Odbędą się one najwcześniej w czerwcu 2020 roku. O ostatecznych terminach uczniowie zostaną poinformowani na 3 tygodnie przed egzaminami. Na ten moment nie jest planowane przedłużenie roku szkolnego.

Nowa Tarcza Finansowa od rządu

Jeszcze wczoraj premier Morawiecki ogłosił nowy projekt w sprawie tarczy finansowej, która ma pomóc uratować miejsca pracy. Według szacunków, możliwa będzie ochrona od 2 do 5 mln stanowisk. Wartość projektu wynosi 100 mld zł i razem z tarczą antykryzysową pomoc rządowa przekroczy 300 mld zł.

Jest to projekt, który powstał we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju. Pomoc finansowa zostanie przeznaczona dla mikrofirm, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm. Z nowej tarczy ma skorzystać nawet do 670 tys. firm, które odczuwają skutki pandemii COVID-19.

„Program będzie działał w ten sposób, że Polski Fundusz Rozwoju wyemituje obligacje, które finalnie może kupić Narodowy Bank Polski (w międzyczasie może trafią one do innego banku). Fundusze pozyskane z emisji PFR przeznaczy na subwencje dla firm, wypłacane za pośrednictwem banków. Zabezpieczeniem ma być jedynie weksel, a warunkiem oświadczenie dotyczące sytuacji finansowej firmy. Prawdziwość oświadczenia będzie weryfikowana ex post. Firmy mikro mogą dostać łącznie 25 mld zł, firmy średnie 50 mld zł, a firmy duże 25 mld zł. Część subwencji będzie bezzwrotna – wielkość tej części będzie zależała m.in. od tego, czy firma utrzyma zatrudnienie. Jeżeli PFR nie odzyska udzielonej pomocy, zostanie ona w kolejnych latach pokryta przez budżet” - czytamy w najnowszej analizie SpotData.

Zobacz także: Premier Morawiecki i prezes Glapiński ogłaszają Tarczę Finansową. Do firm trafi pomoc o wartości 100 mld zł

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.