Kolejny miesiąc deficytu handlowego w Polsce. Eksport rośnie, ale wolniej niż import
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
18 lis 2021, 08:47

Kolejny miesiąc deficytu handlowego w Polsce. Eksport rośnie, ale wolniej niż import

Według danych NBP, wartość eksportu we wrześniu (w okresie r/r), wzrosła o ponad 12%. To już kolejny miesiąc deficytu Polski w handlu towarami.

Jak w poniedziałek podał Narodowy Bank Polski, „We wrześniu 2021 r. deficyt w obrotach bieżących wyniósł 1,34 mld euro”. Przypomnijmy, że rok temu, odnotowywaliśmy nadwyżkę w obrotach bieżących, która wynosiła około 1,42 mld euro.

Słabsza poduszka bezpieczeństwa dla złotego

Eksport we wrześniu wzrósł o 12,2%, z kolei import o 21,5% – licząc rok do roku. Jak wskazują ekonomiści z Banku PKO – to już piąty miesiąc z rzędu, kiedy notujemy deficyt.
 

Zobacz także: GUS podaje oficjalny odczyt inflacji w Polsce w październiku. Wskaźnik CPI coraz bliżej 7%

Wzrost importu nad eksportem daje nam deficyt w handlu towarowym

Jak możemy dowiedzieć się z danych NBP, najwyższe wzrosty importu odnotowaliśmy na ropie naftowej oraz gazie ziemnym. Duże wartości odnotowaliśmy również na towarach przetworzonych, głównie metalach oraz chemii.

W branży motoryzacyjnej, nadal niewesoło, we wrześniu br. kolejny raz, zmniejszył się eksport samochodów osobowych i dostawczych – to przenosi się bezpośrednio na rynek półprzewodników w sektorze motoryzacyjnym.

„Natomiast kryzys na rynku półprzewodników w największym stopniu dotyka sektor motoryzacyjny. We wrześniu 2021 r. zmniejszył się eksport samochodów osobowych i dostawczych, i równocześnie obniżeniu uległa dynamika eksportu baterii samochodowych i katalizatorów” – napisali analitycy NBP.

Saldo międzynarodowej wymiany usługowej w Polsce jest dodatnie, ale topnieje

Wydawać by się mogło, że dodatnie saldo międzynarodowej wymiany usługowej to dobry znak, ale ono również topnieje, jeszcze w sierpniu br. wynosiło 1,8 mld euro, a we wrześniu już 1,7 mld euro.

To jasne, że pogarszające wyniki w wymianie handlowej, to jedno z podstawowych źródeł deficytu bieżących rachunków obrotowych.

Warto tutaj zaznaczyć, że ten deficyt, będzie miał wpływ na kurs złotego.

Zobacz także: Dolar rośnie w stosunku do złotego. Stopy procentowe w Polsce muszą rosnąć, aby nasza waluta nie poszła śladami tureckiej liry

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.