Rząd przedstawił jak będzie wyglądać tarcza antyinflacyjna - akcyza i vat na paliwa w dół i dodatek osłonowy
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
25 lis 2021, 13:35

Rząd przedstawił szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej - obniży akcyzę i VAT na paliwo i energię oraz wprowadzi dodatek osłonowy

Obniżenie akcyzy paliwowej do minimalnego poziomu, obniżka VAT-u na energię elektryczną i gaz, dopłaty dla gospodarstw domowych dotkniętych przez inflacje. Oto główne założenia Tarczy Antyinflacyjnej, które zaprezentował premier Morawiecki, mają one kosztować budżet państwa 10 mld zł.

Podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki przedstawił rozwiązania, które mają zamortyzować uderzenie inflacji w polskich obywateli. Pierwsze propozycje rządu obejmują ceny paliw, energii i żywności.

„Dzisiaj prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję zamortyzuje uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, to pokażemy w przyszłości, w kolejnych kwartałach, kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które uderzają w nasze portfele. To obszar cen paliw, cen energii i cen żywności” - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: NBP podnosi prognozy inflacji i obniża oczekiwaną dynamikę PKB. W 2022 ceny powinny wzrosnąć o 5,8%
 

Paliwa zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej

Od 20 grudnia, na okres 5 miesięcy, ma zostać wdrożona obniżka cen akcyzy na paliwo, do poziomu minimalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo, od stycznia 2022 r., również na okres 5 miesięcy, paliwa napędowe, mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej oraz z opłaty emisyjnej. Efektem ma być zmniejszenie cen paliw o około 28-30 gr.

Obniżka VAT-u na energię elektryczną i gaz

Od stycznia do końca marca, premier Morawiecki zapowiedział obniżenie stawki VAT na energię elektryczną i gaz. Gaz ziemny ma zostać obniżony z poziomu 23% do 8%, a akcyza na energię elektryczną ma zostać zniesiona całkowicie.

„Od stycznia na trzy najtrudniejsze miesiące, zimowe miesiące, wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. na poziom 8 proc. [...] Także znosimy tutaj całkowicie akcyzę na energię elektryczną” - zapowiada premier.

Dodatek osłonowy zależny od wielkości gospodarstwa domowego

Zapowiedziany dodatek osłonowy to rozwiązanie, które ma zastąpić obniżkę VAT-u na żywność, na którą nie zgadza się KE. Wysokość zapomogi, będzie zależna od wielkości gospodarstwa domowego, dlatego będzie przydzielana według kryteriów dochodowych.

Jego wartość będzie się wahała od 400 do 1 150 zł, w zależności od dochodów, a wypłacony zostanie w dwóch ratach w nadchodzącym roku.

„Ten specjalny dodatek będzie o wartości od 400 zł do ponad 1.000 zł, w zależności od wielkości gospodarstwa. Ten dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 r. Z tego dodatku skorzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych” – dodaje premier.

Podsumowując, tarcza antyinflacyjna będzie zawierać:

- od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. obniżka akcyzy na paliwo do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE;

- od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej;

- obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące;

- obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące;

- dodatek osłonowy - dopłata w wysokości 400-1.150 zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, wypłacana w dwóch ratach w 2022 r.; obejmie to 5,2 mln gospodarstw domowych. 

Inflacja w Polsce najwyższa od 28 lat

Tymczasem ceny w Polsce nadal rosną, według ostatnich danych GUS, wskaźnik CPI wyniósł 6,8%. Jak podał NBP w „Raporcie o inflacji”, według szacunków, w tym roku całoroczna inflacja wyniesie 4,9%, a w przyszłym roku ma sięgnąć 5,8%.

Zobacz także: GUS podaje oficjalny odczyt inflacji w Polsce w październiku. Wskaźnik CPI coraz bliżej 7%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.