Stopy procentowe w grudniu wzrosną bardzo mocno wynika z prognozy ekonomistów Goldman Sachs
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
06 gru 2021, 07:00

Stopy procentowe w Polsce wzrosną w grudniu o 50 punktów bazowych - przewidują ekonomiści Goldman Sachs

Według przewidywań analityków Goldman Sachs 8 grudnia stopy RPP podniesie stopy procentowe o ponad 50 pb. To wcale nie musi być koniec wzrostu stóp procentowych w Polsce, bo już w 2022 roku mogą one sięgnąć 3% i być wyższe niż przed wybuchem pandemii.

Ze względu na rosnącą inflację, przypomnijmy w listopadzie wyniosła ona 7,7% według wstępnych szacunków GUS, w nadchodzącą środę RPP poniesie stopę procentową o 50 punktów bazowych. Przewidywana przez analityków z Goldman Sachs podwyżka, zwiększy znacząco raty kredytów. Scenariusz wzrostu stóp procentowych już wyceniają inwestorzy i rynek. Stawka WIBOR 3M, czyli stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom, wynosi obecnie 2.21% i jest na najwyższym poziomie od października 2014 roku.

Stawka WIBOR 3M

WIBOR 3M


Warto pamiętać, że wtedy stopa referencyjna NBP wynosiła 2%, a to oznacza, że rynek przewiduje wyższą podwyżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP niż przewiduje Goldman Sachs. Jeżeli stopy procentowe miałyby wzrosnąć do poziomu z 2014 roku, to wzrost ten musiałby sięgnąć 75 punktów bazowych, czyli tyle samo co na listopadowym posiedzeniu.

Mocna podwyżka stóp procentowych

Za tak dużą podwyżką przemawia rosnąca inflacja oraz słaby złoty. Ekonomiści banku Goldman Sachs spodziewają się wzrostu stopy procentowej o 50 pb. Jeżeli zrealizuje się taki scenariusz, to stopy procentowe w Polsce będą wyższe niż przed wybuchem pandemii i będą kształtować się na najwyższym poziomie od 2014 roku.

Zakładają również, że inflacja nadal będzie rosła, a z ostatnich danych GUS wynika, że ceny towarów i usług wzrosły o 7,7% r/r, z kolei w porównaniu do wyników z października inflacja wzrosła o 1,0%.

„Nieustannie trwający wzrost inflacji, w połączeniu ze słabym złotym, wywierają presję na NBP. Obecnie widzimy zagrożenia, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu RPP może podnieść stopy procentowe jeszcze mocniej, niż zakłada to nasza bazowa prognoza na poziomie 50 pb". - napisali ekonomiści.

Zobacz także: GUS podaje szybki szacunek inflacji. Wskaźnik CPI w Polsce w listopadzie zbliżył się do poziomu 8%

Za nami już dwa posiedzenia RPP ze wzrostem stóp

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy stopa referencyjna wzrosła z poziomu 0,1 do 1,25% i są to pierwsze podwyżki stóp procentowych od 10 lat.

Czy przewidywania się potwierdzą, dowiemy po najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które odbędzie się 8 grudnia 2021 r.

Zobacz także: Banki zaczęły podnosić oprocentowanie depozytów. Najwyżej oprocentowana lokata terminowa daje 3% w skali roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.