Stopy procentowe w Polsce wzrosną do 3% w pierwszej połowie 2022 - zakłada prognoza Goldman Sachs
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
09 gru 2021, 15:19

Stopy procentowe w Polsce wzrosną do 3% już w pierwszej połowie 2022 - zakłada prognoza Goldman Sachs

Zgodnie z oczekiwaniami Goldman Sachs w grudniu RPP podniosła stopę procentową do 1,75%, czyli o 50 pb. Bank inwestycyjny szacuje również, że już na początku przyszłego roku stopy mogą wynieść nawet 3,00% i będą najwyższe od 2013 roku.

RPP trzeci raz podnosi stopy procentowe

Po ostatnim w tym roku posiedzeniu RPP, stopa referencyjna wynosi 1,75%, czyli została poniesiona o 50 pb.

Obecny poziom stóp w Polsce:

  • stopa referencyjna 1,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 1,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,85% w skali rocznej.

Kolejna już podwyżka stopy procentowej, jest reakcją na rosnąca inflację i coraz słabszą pozycję złotego na rynkach finansowych. Przypomnijmy, że w listopadzie Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podwyżkę o 0,75 pb i wynosiła ona 1,25%.

Jak przewidują analitycy Goldman Sachs, NBP będzie kontynuowało wybraną politykę przez najbliższe miesiące i uważają, że stopa referencyjna w pierwszej połowie 2022 r. może wynieść nawet 3,00%. Jednak zwracają uwagę, że proces ten zakłócić może pogarszająca się sytuacja pandemiczna w Polsce.
 

Stopy procentowe w Polsce od początku 2012 roku

G____wna_stopa_procentowa_w_Polsce_j

Źródło: Trading Economics

Taki wzrost stóp procentowych w Polsce oznacza, że już w pierwszej połowie przyszłego roku mogą one osiągnąć najwyższy poziom do 2013 roku. Według szacunkowych danych podanych przez GUS w listopadzie inflacja wyniosła 7,7%, prognozy zakładały że wyniesie 7,4%.

Zobacz także: Akcje banków nie reagują na wzrost stóp procentowych w Polsce, bo inwestorzy w dużym stopniu już to wycenili

Inflacja w grudni będzie dalej rosnąć

Ekonomiści banków nie pozostawiają złudzeń, według specjalistów z banku ING BSK, rekord tegorocznej inflacji przypadnie na grudzień i wyniesie 8,5%. Według specjalistów nadal będzie się utrzymywał trend wzrostowy cen paliw, ale również podstawowych produktów spożywczych. Historycznie patrząc, grudzień często jest miesiącem najwyższej inflacji, wpływa na to m.in. okres świąteczny. 

Zobacz także: Rząd przedstawił szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej - obniży akcyzę i VAT na paliwo i energię oraz wprowadzi dodatek osłonowy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.