Chętnych na kredyt hipoteczny coraz mniej. W grudniu 2021 Polacy złożyli mniej wniosków niż przed rokiem.
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
05 sty 2022, 18:01

Chętnych na kredyt hipoteczny coraz mniej. W grudniu 2021 Polacy złożyli mniej wniosków niż przed rokiem

Popyt na kredyty hipoteczne pozostaje duży, jednak według grudniowego odczytu BIK, był on zaledwie 2,8% większy niż rok temu, jednocześnie będąc najniższym wynikiem w 2021 roku.

W grudniu 2021 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało ponad 32 tys. zainteresowanych, w porównaniu do analogicznego okresu z 2020 r. jest to spadek o 3%. Ponadto porównując grudniowy wynik z listopadowym, spadek zainteresowania kredytem hipotecznym jest już na poziomie 9,7%.

Z kolei średnia wysokość wnioskowanego kredytu w grudniu 2021 r. była wyższa o ponad 10% od wyniku z grudnia 2020 roku i wyniosła 34,7 tys. To uratowało wynik wartościowo, że rok do roku jest on wyższy.  Według analizy BIK systematyczny spadek osób wnioskujących o kredyt hipoteczny, może się pogłębić w kolejnych miesiącach 2022 r., choćby ze względu na rosnącą inflację i stopy procentowe.

„Po pierwsze, z wysoką bazą w 2021 r., szczególnie kwot wnioskowanego kredytu. Po drugie, z systematycznym spadkiem liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, które to zjawisko może zostać jeszcze bardziej pogłębione w 2022 r. w wyniku podwyżek stóp procentowych, wzrostu kosztów utrzymania i ewentualnego braku mitygacji tych negatywnych aspektów wzrostem dochodów” – dodaje główny analityk BIK.

„Na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu mieszkaniowego, która po raz kolejny odnotowała historyczny rekord. W grudniu 2021 r. średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 340 704 zł i była o 33,25 tys. zł wyższa niż rok temu. Tak wysoka średnia wartość jest bezpośrednio wynikiem coraz wyższych cen nieruchomości.” - mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

I dodaje: „Na wartość Indeksu negatywnie wpłynął spadek liczby wnioskodawców. W porównaniu do grudnia 2020 r. o kredyt mieszkaniowy  wnioskowało o 1 013 mniej osób. Trzeba jednak pamiętać, że rok temu w grudniu był o jeden dzień pracujący więcej. W grudniu 2021 r. w porównaniu z grudniem 2019 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy była wyższa o 6,3%, pomimo że w grudniu 2019 r. był jeden dzień pracujący mniej niż w grudniu 2021 r.”

Od momentu marcowego boomu na kredyty, przypomnijmy w marcu ub.r. złożono ponad 56 tys. wniosków o kredyt hipoteczny, zauważalny jest comiesięczny spadek w ujęciu m/m. Według głównego analityka BIK to co wciąż utrzymuje wysoki odczyt indeksu to średnia niska kwota wnioskowanego kredytu. 

„Tym, co nadal utrzymuje dodatni odczyt Indeksu, jest przede wszystkim średnia kwota wnioskowanego kredytu, która w ujęciu m/m rośnie już praktycznie nieprzerwanie (z wyjątkiem stycznia 2021) od 18 miesięcy, czyli od czerwca 2020 r. W przypadku stabilizacji lub spadku cen nieruchomości, średnia wartość wnioskowanego kredytu przestanie rosnąć, co przy spadku liczby wnioskodawców spowodowałoby spadek wartości Indeksu w 2022 r. nawet do wartości ujemnych”– wyjaśnia prof. Rogowski.
 

INDEKS BIK
Źródło: BIK

RPP już czwarty raz z kolei podnosi stopy procentowe

4 stycznia Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz podniosła stopy procentowe, tym razem o 50 pb. osiągając tym samym wynik 2,25 w skali rocznej. Przypomnijmy, podwyżki stóp rozpoczęto od 40 pb. w październiku, kolejne 75 pb. w listopadzie i 50 pb. w grudniu. Rosnące stopy procentowe nie tylko wpływają na wzrost raty kredytu, ale również obniżają zdolność kredytową wnioskującego. 

Warto tutaj przypomnieć, że już 7 stycznia poznamy grudniowy wynik inflacji CPI. Według oceny ekonomistów z Banku Millennium, szczyt inflacji przypadnie na połowę tego roku i będzie on na poziomie 9% rdr. 

Zobacz także: Kolejna podwyżka stóp procentowych zatwierdzona przez RPP. To może nie być koniec tego cyklu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.