O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć, jak inflacja rośnie – powiedział Adam Glapiński podczas lipcowej konferencji NBP
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
04 lip 2024, 16:14

„O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć, jak inflacja rośnie” – powiedział Adam Glapiński podczas lipcowej konferencji NBP

Podczas lipcowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Adam Glapiński podsumował decyzję Rady podczas comiesięcznej konferencji w NBP.

W środę 3 lipca RPP zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W efekcie już 10. miesiąc z rzędu główna stopa referencyjna wynosi 5,75%. W ocenie Rady, pomimo ożywienia, presja popytowa oraz kosztowa w gospodarce pozostaje niska. Z komunikatu po decyzji dowiadujemy się również, że dynamika cen konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach wzrośnie.

„W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej presji inflacyjnej. W kierunku wyższej presji popytowej w krajowej gospodarce oddziałuje natomiast wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym. W najbliższych kwartałach dynamika cen konsumpcyjnych prawdopodobnie wzrośnie i będzie wyższa od celu inflacyjnego NBP, do czego przyczyni się podwyższenie cen energii. Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP – inflacja powinna powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne.” – czytamy w informacji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 2-3 lipca 2024 r.

Jak co miesiąc, przygotowaliśmy streszczenie najciekawszych momentów w podsumowującej konferencji Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Zobacz także: Lipcowe posiedzenie RPP nie przyniosło zmiany poziomu stóp procentowych

O obniżkach stóp możemy zapomnieć

Prezes NBP zaczął swoją comiesięczną konferencję od inflacji. Wspomniał, że od 5 miesięcy poziom CPI jest zgodny z projekcją NBP, co świadczy o słuszności decyzji podejmowanych przez bank centralny.

„Zacznę od inflacji, już piaty miesiąc z rzędu inflacja była zgodna z celem inflacyjnym NBP. Według szybkiego szacunku GUS wynosiła w czerwcu 2,6%. I to już po pożywce VAT na żywność. Te dane to najlepszy dowód na słuszność polityki NBP w ostatnich latach.” – powiedział dumnie prezes Glapiński.

W kolejnych słowach kontynuując dobrą pracę, jaką wykonał bank centralny, sugerując, że inne kraje, w różnym czasie, ale podejmowały decyzję na nasz wzór.

„Prognozy NBP tak krytykowane i podważane się sprawdzają. Stało się dokładnie tak, jak NBP to przewidywał, a ja na konferencjach to komentowałem. Warto wspomnieć o tym, kto miał rację.” I dodał: „Polityka NBP była wzorcowa i powtórzona przez wiele banków centralnych na świecie. Inflacje wzorcowo udało nam się doprowadzić do poziomu zgodnego z celem.”

Nie jest już tak kolorowo, jak spojrzymy na poziom inflacji bazowej, ta jest sporo wyższa od poziomu CPI i jej wygaszanie będzie trwało dłużej. „Niestety, wstępne dane GUS inflacji bazowej wskazują, że nadal jest dużo wyższa niż inflacja ogółem. To jest uporczywe i trwa długo. Sytuacja w sektorze usług, to są koszty związane z pracownikami i one nie mogą spadać.” – powiedział prezes NBP.

Prezes pokazał również, jak prezentuje się inflacja HICP Polski na tle innych krajów europejskich. Mamy ten sam poziom wskaźnika HICP co Niemcy i niższy niż Czesi.

inflacja bazowa hicp

W kolejnych słowach Adam Glapiński gładko przeszedł do rozwoju naszej gospodarki, a ten od czasu pandemii wzrósł o prawie 11%.

„Odbicie naszego PKB, jest na poziomie prawie 11% wyższym niż przed pandemią. Niemcy zaledwie 0,3%, to stagnacja. Czechy -0,7 – gospodarka ma mniejszy rozmiar niż przed pandemią. Bogactwo narodowe, dochody, zasobność. To pokazuje, co oznaczałoby wejście do strefy euro przez Polskę. Kraje strefy euro urosły zaledwie o 3,5%. My przeżywamy cud gospodarczy w Polsce, zbliżając się do Wielkiej Brytanii czy Francji. Będziemy tam w okresie 10 lat.” – wyjaśnia i przewiduje Glapiński.

„Ten ogromny sukces Polski nie byłby możliwy, gdyby nie własna waluta, polski złoty.” – pochwalił prezes.

Okazuje się, że obecnie głównym problemem w Polsce i na świecie są ceny energii. Tak duże koszty mogą doprowadzić do obniżenia konkurencyjności Polski na tle innych krajów, choć udział Polski w światowym PKB rośnie. Jednak jak powiedział prezes „Wzrost kosztów energii jest miażdżący i powoduje spadek konkurencyjności Polski”.

Dodał, że „udział Polski w handlu światowym jest 3,5 krotnie wyższy niż w połowie lat 90. Udział Polski w PKB światowym rośnie”.

Zbliżając się do końca, prezes zdradził informacje z nowej prognozy inflacji NBP. Zgodnie z nią, wzrost inflacji w kolejnej połowie roku będzie widoczny. Koniec roku mamy zamknąć wskaźnikiem CPI na poziomie 5%.

inflacja nowa projekcja

„Przewidywany wzrost inflacji w II połowie roku wynika ze wzrostu cen energii. Zakładamy, że w lipcu 2024 CPI wzrośnie o około 1,6%, a następnie w styczniu 2025 r. o około 1,3%. […] Wedle obecnych prognoz NBP pod koniec roku inflacja w Polsce może wynieść około 5% i może wzrosnąć trochę na początku 2025 r. Ta nasza projekcja lipcowa przewiduje, ze w dłuższym okresie w 2026 r. inflacja powinna powrócić do poziomu zgodnego z celem NBP. Przypominam, że projekcja podstawowa dotyczy obecnego poziomu stóp procentowych.”

wpływ oczekiwanego wzrosu cen

Adam Glapiński powiedział, że członkowie Rady w większości są zgodni i obecny poziom stóp procentowych powinien zostać z nami na dłużej. O obniżkach możemy zapomnieć.

„Obecnie RPP ma pogląd, że stopa procentowa powinna pozostać na poziomie 5,75%. O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć, jak inflacja rośnie. O tym możemy zacząć myśleć w 2026 r., kiedy inflacja wróci do stabilnego poziomu.” – powiedział Adam Glapiński.

Przypominamy, do tematu stóp procentowych wrócimy po wakacjach, sierpniowe posiedzenie RPP będzie bezdecyzyjne, nie odbędzie się również konferencja prezesa NBP.

Zobacz także: BIK odnotował w czerwcu 25% wzrost liczby kredytobiorców. Jednak popyt na hipoteki słabnie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost