Rafał Brzoska w transie inwestowania! Po IPO InPost zainwestował już w eObuwie, Bakalland, Medicalgorithmics, Mondial Relay
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 gru 2021, 07:00

Rafał Brzoska w transie inwestowania! Po IPO InPost zainwestował już w eObuwie, Bakalland, Medicalgorithmics, Mondial Relay

Okazuje się, że 500 mln zł wydane na 10% eObuwie to był dopiero początek tegorocznych inwestycji założyciela InPostu Rafała Brzoski. CEO lidera paczkomatów w Polsce mocno dywersyfikuje swój portfel po sprzedaży w IPO akcji swojej spółki.

Założyciel InPostu stał się niezwykle aktywny na rynku przejęć. Rafał Brzoska w ciągu ostatniego roku zainwestował w eObuwie, Bakalland, Medicalgorithmics, a poprzez InPost m.in. w Mondial Relay.

Brzoska szasta milionami zarówno prywatnie…

Ostatnie dni przyniosły informację, że akcjonariusze Bakalland – jest to jeden z największych producentów bakalii w Polsce - zawarli umowę przedwstępną sprzedaży 90% akcji przez m.in. Innova Phoenix na rzecz firm Uno Capital Mariana Owerko i O&R Holding Rafała Brzoski. Strony nie ujawniły wartości transakcji. Jej zamknięcie nastąpi po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zapewne w I kwartale 2022.

Firma Bakalland powstała w 1991 roku, a Marian Owerko był jednym z jej założycieli. Produkuje ona bakalie, batony, przekąski, ciasta i desery. Ma kilka fabryk w całym kraju. W latach 2006-15 była notowana na GPW, ale została zdjęta z parkietu po wezwaniu przeprowadzonym przez 11 podmiotów mających wówczas 73,6% jej akcji. Wtedy wszedł w nią fundusz EMP Investments (właściciel m.in. sieci sklepów Stokrotka), oraz spółka Innova Phoenix (mająca wówczas 100% akcji Delecty).

Przypomnijmy, że to już trzeci lub czwarty deal Rafała Brzoski w tym roku, zależy jak liczyć. Wcześniej wiosną zainwestował w eObuwie poprzez spółkę A&R Investments Limited. Zakupił 10% akcji tej spółki należącej do CCC za 500 mln zł. „Tą transakcją chcemy pozyskać dla eObuwie renomowanych inwestorów, którzy wesprą firmę i jej zespół w dalszym, szybkim rozwoju i budowaniu pozycji europejskiego lidera w sprzedaży obuwia online” – powiedział prezes i założyciel CCC Dariusz Miłek.
 

image_processing20200429-11671-d7atbq


Pod koniec października Brzoska złożył z kolei wstępną ofertę objęcia akcji Medicalgorithmics. Po tej informacji kurs Medicalgorithmics wystrzelił z okolic 18 zł do 34 zł. Brzoska zaproponował udzielenie spółce zabezpieczonej pożyczki na kwotę do 20 mln USD, wypłacanej w transzach, konwertowanej na akcje spółki uprawniające do 50% głosów na walnym zgromadzeniu. „Zabezpieczenie pożyczki stanowiłyby udziały w Medi-Lynx Cardiac Monitoring oraz na prawach własności intelektualnej, w tym praw własności przemysłowej, grupy kapitałowej spółki. Realizacja transakcji zależy od spełnienia się określonych warunków m.in. od satysfakcjonującego wyniku badania due diligence czy uzyskania zgody organów korporacyjnych spółki i UOKiK na objęcie akcji spółki" – można było przeczytać w komunikacie spółki.

Medicalgorithmics to działająca od 16 lat firma produkująca nieinwazyjne urządzenia medyczne. Jej celem jest uzyskanie pozycji wiodącego dostawcy rozwiązań systemowych i algorytmicznych w diagnostyce kardiologicznej. Firma działa m.in w USA i w Azji. Od 2014 r. jest notowana na rynku głównym warszawskiej giełdy, na który przeniosła się z NewConnect.

Zobacz także: Akcje Biomed-Lublin runęły, bo jej lek na koronawirusa nie przeszedł badań klinicznych

…jak i poprzez InPost

To jeszcze nie koniec. Brzoska dokonuje inwestycji także pośrednio, poprzez InPost. Spółka notowana w Amsterdamie w tym roku przejęła za 513 mln euro francuskiego operatora logistycznego Mondial Relay. Ten ruch ma pozwolić spółce Brzoski poprawić w średniej perspektywie wynik EBITDA znacznie, o nawet 150 mln euro oraz przyspieszyć międzynarodową ekspansję we Francji, Hiszpanii, Portugalii i w krajach Beneluksu.

InPost inwestuje cały czas także w rozwój organiczny. Firma w kooperacji z GreenWay Polska rozpoczęła budowę sieci stacji ładowania aut elektrycznych, które będą umiejscowione w centrach dystrybucyjnych InPost oraz przy paczkomatach.

"InPost jest najnowocześniejszą firmą logistyczną w Europie pod względem innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań i nie spoczywamy na laurach. [...] Teraz robimy kolejny krok: stacje ładowania samochodów elektrycznych. W przyszłości paczkomat InPost będzie nie tylko wielousługowym punktem pozwalającym odbierać i nadawać przesyłki oraz realizować różnego rodzaju usługi, ale także autonomiczną stacją ładowania, gdzie będzie można naładować telefon, hulajnogę czy samochód" - powiedział Rafał Brzoska.

GreenWay Polska dostarczy i zainstaluje w punktach InPost stacje ładowania AC oraz DC, będzie zajmować się zarządzaniem ładowarkami i serwisem. Chwali się ona, że projekt realizowany z InPostem to największy jak do tej pory projekt elektromobilny dla biznesu w Polsce. Sieć GreenWay liczy obecnie nieco ponad 300 stacji ładowania, z czego 220 w Polsce.

Problem w tym, że inwestorzy nie doceniają zbytnio inwestycji InPostu. Ostatnio rozczarowali się wynikami spółki za III kwartał, po ich publikacji kurs utrwalił trend spadkowy, trwający praktycznie od styczniowego IPO. Cena akcji InPostu jest już -35,6% poniżej ceny ofertowej z IPO (16 euro).

Notowania InPost na giełdzie w Amsterdamie

Notowania InPost na giełdzie w Amsterdamie

Źródło: Google Finance

Zobacz także: CD PROJEKT rozczarował wynikami. Przychody i zyski w III kwartale okazały się gorsze od oczekiwań analityków

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.