Nowy Ład wprowadza program Mieszkanie bez wkładu własnego - oto jakie są jego zasady i założenia
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
17 sty 2022, 18:55

Ruszył program Mieszkanie bez wkładu własnego, którym Nowy Ład może wesprzeć rynek nieruchomości w 2022 roku

Od 1 stycznia tego roku wszedł w życie tzw. Polski Ład, projekt gospodarczy zaproponowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Rozwiązanie to obejmuje również rynek nieruchomości, a przede wszystkim związany z nim rynek kredytowy.

Miniony rok w ogólnym rozrachunku był bardzo łaskawy dla rynku nieruchomości oraz związanym z nim rynku kredytów hipotecznych. I pomimo gwałtownego tąpnięcia w sprzedaży mieszkań w 4 kwartale ub.r., to deweloperzy widzą przyszłe miesiące w dobrych barwach i uważają, że „Mieszkanie bez wkładu własnego” może wesprzeć popyt.

Zobacz także: Prognozy dla rynku nieruchomości na 2022 rok – czego oczekują prezesi i eksperci największych firm deweloperskich w Polsce

Mieszkanie bez wkładu własnego

Z dniem 1 stycznia wszedł w życie Polski Ład, który wprowadza szereg zmian podatkowych, które w założeniu mają wspierać polskie rodziny i sprawić, że staną się one zamożniejsze.

Jednym z elementów tego projektu jest MBWW (Mieszkanie bez wkładu własnego), który zostanie uruchomiony 26 maja. Program ten pozwoli uzyskać dopłaty do kredytów mieszkaniowych, które mogą wynieść nawet 140 tys. zł, w zależności od liczby posiadanego potomstwa.

MBWW składać się będzie z dwóch korzyści, pierwsza to pokrycie całej ceny zakupu mieszkania czy domu. Dla przykładu, jeżeli wnioskujący chce zakupić nieruchomość o wartości 300 tys. zł, to może uzyskać kredyt w wysokości 300 tys. zł. Zwykły kredyt opiewałby na kwotę 270 tys. zł, a brakujące 30 tys. zł należy wyłożyć z własnych oszczędności.

Kolejną korzyścią wynikającą z MBWW jest dopłata. Konkretniej, jeśli w trakcie spłaty kredytu w rodzinie urodzi się drugie dziecko, kredytobiorcy otrzymują 20 tys zł na spłatę kredytu. W przypadku, jeśli urodzi się trzecia i kolejna pociecha, dopłata ta wyniesie 60 tys. zł. Jeśli w rodzinie jest czworo dzieci, to dopłata opiewać będzie na 140 tys. zł.

Warto tutaj zaznaczyć, że kwota dopłaty nie trafia bezpośrednio do rąk kredytobiorców, tylko do banku, jako nadpłata kredytu.

Dla kogo MBWW

Aby skorzystać z ulgi Mieszkanie bez wkładu własnego, należy spełnić kilka warunków:

 • nikt z członków gosp. domowego nie może posiadać nieruchomości, nie tylko w momencie wnioskowania o kredyt, ale również 5 lat wstecz, wyjątkiem od tej reguły jest rodzina która posiada min. dwoje dzieci,
 • kiedy już wnioskujący uzyskają kredyt i chcą uzyskać dopłatę to zobowiązani są sprzedać pierwotną nieruchomość,
 • powierzchnia posiadanej nieruchomości nie może być większa niż;
  • 50 kmw w przypadku dwójki dzieci
  • 75 mkw w przypadku trójki dzieci
  • 90 mkw. jeśli dzieci jest czworo
  • limit mkw przestaje obowiązywać, jeśli jest w rodzinie pięcioro lub więcej dzieci
 • kredyt musi zostać udzielony na min. 15 lat i tylko w polskiej walucie,
 • przynajmniej jedna z osób wnioskujących o kredyt musi być obywatelem Polski,
 • nie ma ograniczeń związanych z wiekiem osób wnioskujących o kredyt hipoteczny,
 • nie ma znaczenia również stan cywilny kredytobiorców, mogą to być małżeństwa, single czy pary będące w związku nieformalnym,
 • program nie zakłada limitu powierzchni na nieruchomość na którą jest wnioskowany kredyt.

Za uzyskany kredy referencyjny można kupić mieszkanie lub dom, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Na zakupowaną nieruchomość nie ma limitu powierzchni, jednak jej cena powinna być niższa od limitu obowiązującego na danym rynku w Polsce.
 

Szacowana wysokość limitów w II i III kw. 2022 r.

limity expander

Źródło: Expander
 

Warto tutaj zaznaczyć, że ostateczna wysokość limitów zostanie przedstawiona w kwietniu br.

Ponadto kredyt może zostać udzielony nie tylko na istniejącą już nieruchomość, ale również na działkę pod budowę domu.

Zobacz także: Pojawiają się głosy, że bańka na rynku nieruchomości pęka, tymczasem grupa funduszy wykłada 1 mld zł i wzywa na akcje spółki Develia

Gwarancja wkładu własnego

Założeniem programu KBWW jest udzielenie pożyczki na całą kwotę potrzebną do zakupu nieruchomości. Jest to możliwe, ponieważ Bank Gospodarstwa Krajowego udziela gwarancji wkładu własnego. Działa to w ten sposób, że jeśli wnioskujący, z jakiś przyczyn nie będzie mógł spłacić kredytu, to BGK spłaci wysokość gwarancji wkładu własnego.

Wysokość gwarancji może wynieść od 10 do 20 %, jednak nie może przekroczyć kwoty 100 tys. zł.

Jeśli kredytobiorca posiada wkład własny, to suma wkładu (czyli prywatny i gwarancja BGK), nie może wynieść więcej niż 20% całości wnioskowanego finansowania.

Kredyt preferencyjny może okazać się droższy niż zwykły, ponieważ gwarancja BGK naliczą dodatkową prowizję w wysokości 1% gwarantowanej kwoty finansowania. Jest prawdopodobieństwo, że różne banki zastosują różne marże (niekiedy również wyższe). To również wpłynęłoby na wysokość oprocentowania kredytu. Ten efekt pojawił się w przypadku wcześniejszego rządowego programu tzw. Mieszkanie dla młodych, w tym wypadku może być podobnie. Szczegółowe wyliczenia poznamy pewnie w okolicach maja tego roku.

Program ruszy z dniem 26 maja 2022 roku, aby wziąć w nim udział należy złożyć wniosek w banku, który ma podpisaną umowę z BGK. Na tą chwilę nie wiadomo które banki będą udzielać kredytów w ramach Polskiego Ładu. 

Polski Ład podniesie popyt na nieruchomości

Według przewidywań największych polskich deweloperów giełdowych, program Mieszkanie bez wkładu własnego, może mieć istotny wpływ na rynek nieruchomości w tym i nadchodzących latach. Jak mówią prawie jednogłośnie, ciężko jest określi realny wpływ tego rozwiązania na rynek nieruchomości, jednak są podstawy by twierdzić, że może to stymulować popyt.

Jednym z takich głosów jest Zbigniew Juroszek, prezes ATAL – Jest jeszcze zbyt wcześnie na jednoznaczne oceny tych planów. Pozostając w środowisku niskich stóp procentowych moglibyśmy oczekiwać, że te działania będą stymulować popyt a co za tym idzie – dalszy wzrost cen mieszkań. Obecnie należałoby się spodziewać pewnego „zrównoważenia” podwyżek stóp za sprawą tych narzędzi, ale wiele zależeć będzie od tego, jakie dodatkowe warunki będą wymagane dla uzyskania wsparcia. I dodaje – Jest jeszcze za wcześnie, by je ocenić. Na pewno odejście rządu od wcześniejszych planów, by to państwo budowało mieszkania jest dobrym krokiem. Redystrybucja środków, by wspomóc osoby kupujące mieszkanie pod własne cele jest również efektywnym rozwiązaniem.

Zobacz także: Chętnych na kredyt hipoteczny coraz mniej. W grudniu 2021 Polacy złożyli mniej wniosków niż przed rokiem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.