Polski Ład, a rynek nieruchomości i mieszkania - co zmienią nowe przepisy
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
25 sty 2022, 08:25

Polski Ład zwiększy popyt na tańsze, ale może obniżyć na droższe mieszkania. Jak na rynek nieruchomości wpłynie reforma?

Jakich konsekwencji dla rynku nieruchomości możemy się spodziewać w kontekście wprowadzenia Polskiego Ładu? Mówi się o wyższych stawkach najmu, podtrzymaniu wzmożonej aktywności na rynku budowlanym oraz podtrzymanie popytu na tańsze mieszkania.

Polski Ład na rynku nieruchomości to w skrócie zmiany w systemie podatkowym, zmiany procesów budowlanych, wsparcie osób, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na własne mieszkanie. O skutkach jego wprowadzenia trudno teraz mówić, pierwsze podsumowania efektów jakie przyniesie będziemy mogli zrobić dopiero pod koniec roku. HRE Think Tank, przygotowało jednak zestaw zmian jakich w mieszkaniówce możemy się spodziewać w tym roku za sprawą nowych przepisów.

Łatwiej będzie o kredyt hipoteczny

Kredyt bez wkładu własnego to program gwarantowanych kredytów mieszkaniowych, który jest elementem Polskiego Ładu. Jak zaznacza sam HRE Think Tank, postulowali wprowadzenie takiego rozwiązania.

Ustawa ma wejść w życie 26 maja i od tej chwili ułatwi zakup mieszkania, tym którzy nie mogli sobie na to pozwolić. Zainteresowani muszą posiadać stały, wiarygodny dochód, zdolność kredytową oraz środki finansowe na przeprowadzenie transakcji. Te kilka czynników pozwoli uzyskać kredyt bez wkładu własnego lub z jego niewielką częścią.

Jest dodatek dla osób, które będą miały dzieci, mianowicie posiadanie potomstwa pozwala wnioskować o nadpłatę kredytu, o szczegółach pisaliśmy tutaj. Dużym atutem tego projektu będzie na pewno skrócenie drogi do uzyskania finansowania, nawet o kilka lat, ponieważ mniej więcej tyle zajmuje uzbierania odpowiedniej kwoty na wkład własny. Nie da się ukryć, że to również duża szansa dla najemców, którzy przez wysokie koszty utrzymania i najmu, nie mogli odłożyć odpowiednich środków, dzięki programowi będą mogli zrealizować marzenia o własnym M.
 

Budowa


Jednak należy uważać, nie można podchodzić do kredytu bezmyślnie, to rozwiązanie nadal będzie kredytem, po ostatnich podwyżkach, z wyższym oprocentowaniem. Podobny program realizowany w Wielkiej Brytanii, w ciągu kilkunastu miesięcy podniósł ceny mieszkań o 1%.

„ [...] patrząc na doświadczenie nasze i innych krajów, na przykład Wlk. Brytanii, gdzie program Help to Buy wystartował w 2013 r. i miał zapewniać możliwość kredytowania mieszkań z wkładem na poziomie zaledwie 5%, a spowodował wzrost cen, nie spadek, a sam program też nie rozwiązał problemu mieszkaniowego, można wątpić w to, że jest to najlepsze rozwiązanie.” - wspominała jakiś czas temu Mira Kantor-Pikus z Cushman&Wakefield.

Doszliśmy do informacji, jakoby rząd planował również w ramach Polskiego Ładu, wprowadzenie „bonu mieszkaniowego”, który miałby pozwolić zmniejszyć koszty najmu, ale również kolejny rodzaj dopłaty do zakupu mieszkania lub domu. W założeniach kwota miałaby być tym wyższa, im wyższa byłaby liczba członków rodziny. Chwilowo więcej na temat tego elementu Polskiego Ładu nie wiadomo, jednak jak potwierdziło Ministerstwo Rozwoju i technologii, prace nad programem trwają.

Zobacz także: Szacuje się, że nawet do 30% mieszkań jest obecnie kupowanych jako inwestycja, albo forma lokowania kapitału - Karolina Furmańska i Mira Kantor-Pikus

Wpływ Polskiego Ładu na portfele Polaków 

Pomimo wciąż wielu niejasności związanych ze zmianami w podatkach, które wywołał Polski Ład, zdaniem ekspertów z HRE, szacunki pokazują, że dla sporej części gospodarstw domowych zmiany pozwolą obniżyć opodatkowanie.

Również planowanie podniesienie wynagrodzeń, nawet przy uwzględnieniu inflacji, pozwoli zamknąć ten rok z pozytywnym wynikiem.

Wyższe dochody w oczywisty sposób wpłyną na rynek mieszkaniowy, co nawet jeśli nie podniesie popytu w mieszkaniówce, to może pozwoli utrzymać popyt na tanie lokale tym poziomie, jaki jest teraz.

Jeżeli zarabiasz więcej, zwłaszcza na umowę o pracę, to niestety na zmianach podatkowych z polskiego ładu najprawdopodobniej stracisz. Zmiany w opodatkowaniu szczególnie negatywnie dotkną osoby, które mają wysokie dochody. Jedną z dźwigni jest wyższa składka zdrowotna, której od 1 stycznia br. nie możemy już odliczać od podatku.

Takie obciążenia lepiej zarabiających, będą czynnikiem negatywnie wpływającym na rynek mieszkaniowy, zwłaszcza w segmencie droższych mieszkań. ponieważ to oni są najaktywniejszą grupą na rynku nieruchomości.

Zobacz także: Popyt na mieszkania i nieruchomości w 2022 roku osłabnie, ale ceny i tak będą rosły - wynika z prognoz analityków

Uderzenie w najemców

Zmiany, które wprowadza Polski Ład, szczególnie mogą odczuć najemcy. Zamiast dotychczasowego podatku od dochodu, właściciele lokali zobowiązani będą do opłacania ryczałtu od przychodów z wynajmu, co w oczywisty sposób wpłynie na wysokość stawek najmu, ponieważ właściciele, chociaż częściowo przerzucą tę opłatę na osoby najmujące mieszkania.

Jest to idealna sytuacja dla zagranicznych funduszy inwestycyjnych, które wzmożoną aktywność dostrzegamy już nie tylko w zachodniej europie, ale również na rodzimym podwórku. Tylko w ostatnich kwartałach, fundusze wydały miliardy złotych na budowę portfeli mieszkań pod wynajem.

- W obszarze nieruchomości mieszkaniowych spodziewam się silnego popytu ze strony funduszy międzynarodowych, choć dotyczy to zaledwie kilku największych miast. Sądzę też, że nie zawiodą klienci indywidualni. - tłumaczy Bartosz Kazimierczuk, prezes Tower Investment. I dodaje: - Z deklaracji podmiotów z rynku nieruchomości handlowych i usługowych wynika również, że kontynuowana będzie silna ekspansja w branży spożywczej oraz operatorów parków handlowych.

Podobnego zdania jest Mira Kantor-Pikus. - Chęć wyeliminowania ryzyka podatkowego może spowodować, że inwestorzy instytucjonalni będą konkurować z nabywcami prywatnymi o lokale mieszkalne, co z kolei może wpłynąć na podwyżkę cen lokali mieszkalnych. 

Dom do 70 mkw bez pozwolenie, czy to aby na pewno takie proste

Jednym z elementów Polskiego Ładu, ma być możliwość budowy domu do 70 mkw. bez pozwolenia. Uproszczenie procedury pozwoli zaoszczędzić trochę czasu i pieniędzy, jednak nie mamy pewności czy doprowadzi do masowej budowy nowych domków.

Budując dom do 70 mkw., nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, ale nadal musimy posiadać projekty, czyli musimy skorzystać z usług geodety i projektanta. Dom musi być budowany według projektu, a jakiekolwiek zmiany muszą być zgłaszane, dokładnie tak jak w przypadku normalnej budowy. Dodatkowo, osoba, która zdecyduje się na budowę takiego domu, musi się zobowiązać do pełnej odpowiedzialności za wszelkie wady konstrukcyjne budynku.

Co również warto tutaj zaznaczyć, właściciel budowy, jest odpowiedzialny za budowę takiej nieruchomości, musi oświadczyć, że budowa ta ma zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Jednak nie wydaje się, aby Polacy zdecydowali się w dużej ilości na takie domy, raczej wzrośnie zainteresowanie na tanie zabudowania wakacyjne. Jednak przewidywalnym efektem, mogą być wyższe ceny działek, które cały czas odnotowują wzrosty.

Zobacz także: Pojawiają się głosy, że bańka na rynku nieruchomości pęka, tymczasem grupa funduszy wykłada 1 mld zł i wzywa na akcje spółki Develia

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.