Kredyty hipoteczne w 2022 roku mocno w dół, banki udzielą ich najmniej od 20 lat
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
29 lis 2022, 12:01

W 2022 roku banki udzielą najmniej kredytów hipotecznych od 20 lat, wynika z danych ZBP

Według raportu AMRON-SARFiN, w III kwartale br. liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o blisko 69%względem analogicznego okresu 2021 roku. Dlatego deweloperzy niechętnie rozpoczynają nowe budowy.

Już we wstępie nowego raportu AMRON-SARFiN wskazano, że ten rok zostanie zakończony najniższą liczbą udzielonych kredytów od 20 lat. Zamknie się on na poziomie 125 tys. przyznanych kredytów.

Trzeci kwartał był kolejnym okresem, w którym odnotowano spadek na rynku kredytów mieszkaniowych. Ogólna sytuacja na rynku nieruchomości była kształtowana w minionym kwartale m.in. przed podwyżki stóp procentowych w lipcu oraz wrześniu, dalszy wzrost inflacji czy utrzymujący się niski poziom bezrobocia.

„Trzeci kwartał 2022 roku przyniósł dalszy spadek akcji kredytowej. Co prawda w wyniku decyzji Rady Polityki Pieniężnej w lipcu oraz we wrześniu 2022 roku stopa referencyjna NBP wzrosła zaledwie o 0,75 p.p., do poziomie 6,75% na koniec trzeciego kwartału, ale wskaźnik WIBOR pnie się do góry również w miesiącach, gdy RPP nie decyduje się na podwyższenie stóp procentowych. Na koniec trzeciego kwartału 2022 roku wskaźnik WIBOR 3M, stanowiący jeden ze składników ceny kredytu hipotecznego i średniego oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosił 7,16%. Ponadto ocenę zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców skutecznie niweczy obowiązująca od kwietnia br. rekomendacja KNF stosowania w procesie analizy zdolności kredytowej podwyższonego buforu bezpieczeństwa w wysokości 5 p.p.” - napisał dr Jacek Furga, prezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Jak widać na poniższej grafice, w III kwartale br. liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o blisko 45% względem II kwartału i wyniosła 21 218. Natomiast w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku spadek sięgnął prawie 69%. Również wartość przyznawanych kredytów jest zdecydowanie niższa w porównaniu kwartalnym i spadek ten wynosi 48,2%.

nowe kredyty mieszkaniowe

Zobacz także: Ponad milion kredytobiorców zdecydowała się na wakacje kredytowe. Poziom partycypacji jest mniejszy niż ten zakładany przez banki

Rynek kredytów mieszkaniowych

Na koniec minionego kwartału, stan zadłużenia polskich gospodarstw domowych wyniósł 510,381 mld zł, co oznacza niewielki wzrost względem II kwartału br. Obecnie liczba czynnych umów kredytowych na mieszkania osiągnęła już ponad 2,4 mln sztuk. Nominalnie jest to spadek o 45,4 tys. kredytów w porównaniu na koniec czerwca br.

stan zadłużenia

W samym III kwartale wzrosła liczba kredytów opartych o stałą stopę procentową o ponad 25,5 tys. Podane dane uwzględniają w tym przypadku zarówno nowe umowy, jak i podpisane aneksy do obowiązujących już kredytów. Jak podkreślono w raporcie, banki oferują trzy typy stałego oprocentowania: do 5 lat, między 5 a 10 lat oraz powyżej 10 lat. Na rynku dominują kredyty o stałej stopie do 5 lat.

Jeżeli zaś mowa o walucie kredytu, to zdecydowaną większość stanowią te złotowe. W III kwartale stanowiły one 97,52% nowych umów, natomiast udział kredytów denominowanych w euro wyniósł 2,33% i był to najwyższy wynik w historii notowań. Nowe kredyty w CHF wciąż stanowią zaledwie 0,01% wszystkich pożyczek, podobnie jak w II kwartale. Spadek został odnotowany również przy średniej wartości kredytu mieszkaniowego. W omawianym okresie wyniosła ona 329 569 zł w porównaniu z 350 123 zł w II kwartale br.

Zobacz także: Drastyczny spadek sprzedaży kredytów mieszkaniowych w październiku, w nadchodzących miesiącach nie będzie lepiej

Rynek nieruchomości mieszkaniowych

Już na wstępie raportu podkreślono, że w III kwartale odnotowano osłabienie aktywności deweloperów. Jest to widoczne w liczbie mieszkań, których budowy rozpoczęto. W minionym kwartale spadła ona o ponad 32%, a dodatkowo spadek odnotowują również mieszkania, na budowę których wydano pozwolenia. Wzrost był jedynie w przypadku mieszkań oddanych do użytkowania porównując z poprzednim kwartałem (+5,02%).

budownictwo

Ważna kwestia dla zainteresowanych zakupem mieszkania to średnie ceny transakcyjne. Wzrost odnotowano w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. W III kwartale w stolicy średnia cena transakcyjna wyniosła 11,4 tys. zł/m2. Spadek natomiast był widoczny w Krakowie, Gdańsku oraz Łodzi.

ceny mieszkań

A jak kształtują się ceny najmu mieszkań? Największy wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału zanotowano w Krakowie na poziomie 7,20%. W przypadku Warszawy średnia cena najmu w III kwartale wynosiła 2 187 zł i była wyższa o 4,79% względem II kwartału br.

ceny najmu

Prof. Jacek Łaszek (Szkoła Główna Handlowa) na zakończenie raportu podkreślił, że „na czasy łatwych mieszkań musimy jednak poczekać”.

Zobacz także: Kryzys w budowlance. Rozpoczęte budowy - spadek o 25% rok do roku w okresie od stycznia do października 2022

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.