Grupa Echo-Archicom łączy biznes i zalicza udany początek roku
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
25 maj 2023, 14:26

Grupa Echo-Archicom łączy biznes i zalicza udany początek roku

Echo-Archicom zalicza udany I kw. 2023 r. Echo Investment przenosi biznes mieszkaniowy do Archicomu. W rękach Echo zostanie między innymi Resi4Rent, które umocniło swoją pozycję na rynku.

W pierwszym kwartale br. grupa Echo-Archicom sprzedała ponad 370 mieszkań, a w budowie pozostawało 2 863 mieszkań. W planach spółek jest rozpoczęcie kolejnych 2,5 tys. budów. Na wysoki, bo wynoszący 778 mln zł, stan gotówki wpłynęła m.in. wycena projektów PRS w ramach Resi4Rent oraz blisko 300 przekazań mieszkań. Grupa Echo Investment-Archicom przedstawiła również nową strategię ESG „Echo – Archicom 2030”.

Zobacz także: Deweloperzy w kwietniu rozpoczęli o jedną trzecią mniej budów mieszkań niż przed rokiem

Wyniki i połączenie spółek

Do ostatniego dnia marca tego roku, Echo Investment i Archicom sprzedały 374 mieszkania, a 2 863 pozostawało w budowie. W analizowanym okresie przekazano klientom niespełna 300 lokali mieszkalnych, a w tym roku grupa chce jeszcze uruchomić 2,5 tys. budów mieszkań. Grupa w I kw. 2023 r. osiągnęła 11,5 mln zł zysku netto, a łączny stan gotówki uplasował się na poziomie 778 mln zł.

ECH mieszania

I kw

Źródło: Echo Investment

Z ciekawostek, Archicom zawarł porozumienie z Echo Investment, która ma ponad 80% udziałów, dotyczące przeniesienia biznesy mieszkaniowego z Echo do Archicom, ze szczególnym uwzględnieniem projektów budowlanych i pracowników.

„Z Echo Investment jako głównym akcjonariuszem z ponad 80% udziałem, konsolidacja biznesu mieszkaniowego zapewni Archicomowi ogólnopolską skalę z większym potencjałem wzrostu, synergiami i szerszą rozpoznawalnością na rynku. Uporządkuje to także strukturę Grupy, w której Echo Investment skupi się na rozwijaniu segmentu nieruchomości komercyjnych, mieszkaniach na wynajem oraz tworzeniu wielofunkcyjnych projektów „destination”. To działanie jest zgodne ze strategią Grupy, która zakłada osiągnięcia pozycji lidera rynku mieszkaniowego oraz komercyjnego” – komentuje Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Tym samym spółka Echo Investment zajmie się jednym ze swoich najważniejszych filarów, którym są nieruchomości komercyjne, ale także Resi4Rent, czyli segmentem mieszkań na wynajem.

„W tym kwartale nasz zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 11,5 mln zł i był głównie rezultatem przekazania blisko 300 mieszkań z marżą na poziomie 33% oraz wyceny nowych projektów na wynajem Resi4Rent, na które popyt jest nadal silny. Wartość naszych aktywów to blisko 6 mld zł, a spółka utrzymuje wysoki poziom gotówki – na koniec marca 2023 r. było to 778 mln zł, co stwarza komfortowe warunki dla przyszłego rozwoju” – komentuje Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Echo Investment.

Nowa strategia ESG Echo-Archicom

Niedawno grupa ogłosiła nową strategię ESG Echo-Archicom 2030. Wśród celów znajdziemy drogę do dekarbonizacji i zero emisyjności powstających budynków, zwiększania roli terenów zielonych, ale także wspierania prawidłowego rozwoju miast. W strategii zabezpieczeni są również pracownicy, ponieważ grupa chce zmaksymalizować ich bezpieczeństwo, ich rozwoju i wzmocnić ład korporacyjny.

strategia ESG ECH

Źródło: Strategia ESG Echo-Archicom 2030

Zobacz także: Echo Investment miało w I kw. 11,5 mln zł zysku netto j.d. i 25,3 mln zł zysku operacyjnego

Obligacje i dywidenda

Echo Investment wyemitował 5 letnie obligacji o wartości 140 mln zł. Papiery są oprocentowane na podstawie zmiennej stopy WIBOR 6M plus marża i skierowane do inwestorów kwalifikowanych.

Echo Investment nie rekomenduje dodatkowej wypłaty dywidendy, poza zaliczką wypłaconą w lutym br. o wartości 90,8 mln zł.

Rekomendacje do wypłaty wydała spółka Archicom, która zaliczkę wypłaciła jeszcze w grudniu 2022 r. Archicom zarekomendował wypłatę 82,4 mln zł, czyli 3,21 zł za akcję, więc wysokość dopłaty wyniesie 2,12 zł per akcja.

Zobacz także: Echo Investment wyemitował obligacje o wartości 140 mln zł

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.