Obligacje PKN Orlen serii B – znamy ich oprocentowanie i wiemy gdzie można je kupić | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
20 lis 2017, 15:39

Obligacje PKN Orlen serii B – znamy ich oprocentowanie i wiemy gdzie można je kupić

Orlen rozpoczyna publiczną emisję 5-letnich obligacji serii B, skierowanych do inwestorów indywidualnych. Zapisy będą trwały od 22 listopada do 6 grudnia 2017 r. Spółka planuje pozyskać do 200 mln zł.

Gdzie kupić obligacje Orlenu?

Zatwierdzony przez KNF prospekt przewiduje emisję obligacji do wartości 1 mld zł. W ramach obecnej emisji trafi do inwestorów 2 mln obligacji o wartości nominalnej 100 zł każda. Inwestorzy mają możliwość zapisów m.in. w punktach obsługi Domu Maklerskiego PKO. Obligacje będą notowane na Catalyst. BP.

Obligacje cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem. Najlepiej o tym świadczy fakt, że seria A, notowana już na Catalyst, jest wyceniana znacznie powyżej ceny nominalnej.

Warunki emisji obligacji PKN Orlen

PKN Orlen wprowadził nowe rozwiązanie dotyczące mechanizmu przydziału papierów dłużnych. Nie będzie miał znaczenia moment, w którym nabywca zgłosi chęć zakupu obligacji objętych subskrypcją. W zależności od tego, czy liczba złożonych zapisów przez inwestorów będzie przekraczać liczbę oferowanych obligacji w danej serii, istnieje możliwość zastosowania zasady Gwarantowanego Przydziału albo zasady Maksymalnego Przydziału.

W pierwszej kolejności będzie stosowana zasada Gwarantowanego Przydziału. Procedura składa się z dwóch etapów:

  • I etap przydziału – gwarantowany przydział
  • II etap przydziału – proporcjonalna redukcja

Zgodnie z zapisami warunków oferty w I etapie każdemu inwestorowi zostanie przydzielone maksymalnie 1000 sztuk obligacji, czyli tzw. Gwarantowany Przydział. Dopiero w drugim etapie zostanie zastosowana proporcjonalna redukcja w stosunku do liczby przydzielonych obligacji przekraczających tzw. Gwarantowany Przydział (tj. 1000 sztuk obligacji).

Zasada Gwarantowanego Przydziału będzie stosowana gdy łączna liczba obligacji, przypadająca inwestorom zgodnie z Gwarantowanym Przydziałem, nie będzie większa niż liczba obligacji oferowanych w danej serii. W innym wypadku będzie stosowana zasada Maksymalnego Przydziału.

O co chodzi w zasadzie Maksymalnego Przydziału? Ustalona zostanie maksymalna liczba obligacji, jaka może zostać przydzielona każdemu inwestorowi. W przypadku, gdy łączna suma zapisów na obligacje złożona przez jednego inwestora będzie większa niż Maksymalny Przydział, to wtedy zostanie mu przydzielona liczba obligacji równa liczbie Maksymalnego Przydziału. Zatem ostateczna liczba papierów dla każdego inwestora ma zależeć tylko od całości zapotrzebowania na daną serię.

Oprocentowanie obligacji PKN Orlen

Oprocentowanie obligacji PKN Orlen będzie zmienne, oparte o WIBOR 6M, powiększony o marżę 1%. Wypłata odsetek będzie się odbywać co 6 miesięcy.

Oprocentowaniezmienne
Marża1,00%
Stopa bazowaWIBOR 6M
Przewidywana kwota prowizji za plasowanie danej serii Obligacji0,30%
Czas trwania obligacji5 lat

Źródło: Ostateczne warunki Oferty Obligacji Serii B PKN Orlen S.A.

Harmonogram programu emisji Obligacji PKN Orlen

Okres subskrypcji22 listopada – 6 grudnia 2017 r.
Termin przydziału8 grudnia 2017 r.
Pierwszy dzień odsetkowy8 grudnia 2017 r.
Przewidywany dzień emisji20 grudnia 2017 r.
Dzień ostatecznego wykupu8 grudnia 2022 r.

Źródło: Ostateczne warunki Oferty Obligacji Serii B PKN Orlen S.A.

Zobacz także: Notowania, wykres, wskaźniki i dane finansowe PKN Orlen

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.