10-miesięczne premiowe obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa to szansa na dodatkowe pieniądze | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
20 cze 2018, 13:25

10-miesięczne premiowe obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa to szansa na dodatkowe pieniądze

Tylko w czerwcu Skarb Państwa oferuje 10-miesięczne obligacje oszczędnościowe. Inwestorzy mają także szansę zarobić dodatkowe pieniądze. Każda zakupiona obligacja bierze udział w losowaniu, w którym głównymi nagrodami są premie w wysokości nawet 10 tys. zł.

Obligacje skarbowe to na pewno bezpieczniejszy sposób inwestowania niż zakup obligacji korporacyjnych. Sęk w tym, że oprocentowanie proponowane przez Skarb Państwa zazwyczaj nie jest zbyt wysokie. Jednak tym razem inwestorzy mogą wygrać dodatkowe pieniądze.
 

obraz 1

Oszczędzasz, ale nie zarabiasz

Oprocentowanie nowych 10-miesięcznych premiowych obligacji skarbowych jest stałe i w skali roku wynosi 1,5%. Zatem przy obecnym poziomie inflacji nie jest to zbyt atrakcyjna oferta. Jak poinformował GUS poziom inflacji w maju wyniósł 1,7%. Obligacje proponowane przez Skarb Państwa można więc traktować jako formę oszczędzania i dywersyfikację portfela, ale na pewno nie jako inwestycję.

Zobacz także: Oszczędnościowe obligacje skarbowe to nie jest sposób na pomnażanie pieniędzy. Bez trudu znajdziemy lepszą lokatę w banku

Tym razem uwagę inwestorów może jednak przyciągnąć nie oprocentowanie, ale szansa na wygranie dodatkowych pieniędzy.

Możesz wygrać nawet 10 tys. zł

Ministerstwo Finansów (MF) znalazło ciekawy sposób na przyciągnięcie uwagi nowych inwestorów. Z tego rozwiązania korzystają także inne państwa np. Wielka Brytania. Oprócz gwarantowanego zysku, istnieje szansa na wygranie dodatkowych pieniędzy. Każda zakupiona obligacja otrzyma swój unikalny numer i weźmie udział w losowaniu premii pieniężnych. Losowanie odbędzie się 20 marca 2019 r.

Do wygrania są premie o wartości 10 tys. zł, 1 tys. zł., 100 zł i 10 zł. Minimalna liczba premii wynosi:

  • I stopnia - 1 szt. (1 x 10.000 zł),
  • II stopnia - 10 szt. (10 x 1.000 zł),
  • III stopnia - 100 szt.(100 x 100 zł),
  • IV stopnia - 1.000 szt (1.000 x 10 zł).

W sumie przy minimalnej liczbie premii cała pula nagród będzie wynosić 400 000 zł na 100 000 000 nominalnej wartości wyemitowanych obligacji. Sumarycznie oznacza to wzrost oprocentowania całej emisji obligacji o dodatkowe 0,4%. W tym przypadku jednak te ekstra środki trafią do szczęściarzy. Teoretycznie można wygrać nawet 10 000 zł przy inwestycji zaledwie 100 zł. To stukrotna stopa zwrotu. Łączna liczba i wartość premii zależy od wartości sprzedaży obligacji i zostanie ustalona według określonego wzoru. W skrócie, im wyższa wartość sprzedaży obligacji, tym większa wartość i liczba przyznawanych premii.

Premie przyznane wylosowanym obligacjom nie będą podlegać podatkowi od gier hazardowych, a jedynie podatkowi dochodowemu na zasadach analogicznych jak odsetki od obligacji.

Gdzie mogę kupić obligacje premiowe?

MF prowadzi kilka kanałów sprzedaży obligacji skarbowych. Obligacje premiowe można kupić:

Podsumowanie oferty obligacji premiowych Skarbu Państwa

W sprzedaży oferowane są obligacje o łącznej wartości nominalnej 1 mld zł. Minimalna wartość zapisu wynosi 100 zł. Oprocentowanie jest stałe i wynosi 1,5% w skali roku. Obligacje sprzedawane są przez cały czerwiec.

List emisyjny przewiduje także możliwość wcześniejszego zakończenia oszczędzania (przedterminowy wykup). Wtedy numery wykupionych obligacji nie biorą udziału w losowaniu premii pieniężnych.
 

SeriaPOS0419
Rozpoczęcie oferty1 czerwca 2018 r.
Zakończenie oferty30 czerwca 2018 r.
Oprocentowaniestałe, 1,5% w skali roku
Premiakażda obligacja bierze udział w losowaniu premii: 10.000 zł, 1.000 zł, 100 zł lub 10 zł
Odsetki1,25 zł (po 10 miesiącach)
Cena sprzedaży100,00 zł

Szczegółowe informacje dotyczące aktualnej oferty MF można znaleźć TUTAJ.

Zobacz także: Publiczny program emisji obligacji PKN Orlen na ostatniej prostej. Startuje ostatnia emisja serii E

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.