Obligacje oszczędnościowe biją rekordy popularności. Skarb Państwa skutecznie konkuruje z lokatami terminowymi w bankach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
11 lip 2018, 07:01

Obligacje oszczędnościowe biją rekordy popularności. Skarb Państwa skutecznie konkuruje z lokatami terminowymi w bankach

Skarbowe obligacje oszczędnościowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów indywidualnych. Ministerstwo Finansów w czerwcu odnotowało najwyższą sprzedaż obligacji oszczędnościowych od 15 lat! Przy rosnącej inflacji i niskich stopach procentowych to może być dobra alternatywa dla lokat terminowych. Oto, co powinieneś wiedzieć o obligacjach Skarbu Państwa i depozytach bankowych, zanim zdecydujesz się zainwestować w nie swoje pieniądze.

Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa coraz popularniejsze

Jak podało Ministerstwo Finansów, w czerwcu sprzedaż obligacji Skarbu Państwa osiągnęła poziom blisko 1,2 mld zł, co stanowi najwyższą miesięczną sprzedaż od 15 lat! Łączna wartość sprzedaży obligacji skarbowych wyniosła 1 178 mln zł. Inwestorzy najchętniej kupowali 10-miesięczne obligacje premiowe i 3-miesięczne obligacje oszczędnościowe.

Czerwcowe wyniki sprzedaży obligacji skarbowych są następujące:

  • 10-miesięczne obligacje premiowe (POS0419) – 371,1 mln zł
  • 3-miesięczne (OTS0918) – 326,5 mln zł,
  • 2-letnie (DOS0620) – 210,2 mln zł,
  • 3-letnie (TOZ0621) – 14,1 mln zł,
  • 4-letnie (COI0622) – 194,2 mln zł,
  • 10-letnie (EDO0630) – 59,2 mln zł.

Widać, że obligacje premiowe skutecznie przyciągnęły uwagę inwestorów indywidualnych do inwestowania w obligacje Skarbu Państwa. Co więcej, sprzedaż obligacji skarbowych w I półroczu br. była znacząco wyższa, niż w tym samym okresie roku 2017.

- Emisja obligacji premiowych była emisją pilotażową. Jej celem było uatrakcyjnienie oferty obligacji dla nabywców indywidualnych i promocja wszystkich skarbowych obligacji oszczędnościowych. Czerwcowa sprzedaż obligacji osiągnęła rekordowy poziom blisko 1,2 mld zł i jest to najwyższa miesięczna sprzedaż od 15 lat. Łącznie w pierwszym półroczu na zakup obligacji nabywcy przeznaczyli blisko 5,8 mld zł, czyli prawie dwa razy więcej, niż w tym samym okresie 2017 r. – komentuje Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
 

tabela nr 1

Zobacz także: 10-miesięczne premiowe obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa to szansa na dodatkowe pieniądze

Obligacje skarbowe – bezpieczna inwestycja

Inwestowanie w obligacje skarbowe jest bezpiecznym sposobem oszczędzania pieniędzy. To dobre rozwiązanie szczególnie dla początkujących inwestorów. Ponadto obecna oferta obligacji Ministerstwa Finansów jest bardzo różnorodna. Wydaje się, że teraz to nie tylko sposób na oszczędzanie pieniędzy, ale także na pomnożenie kapitału.

Ciekawą propozycją są obligacje indeksowane inflacją, których oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym jest stałe, a później równa się sumie inflacji w danym roku i marży odsetkowej. Przykładowo: 4-letnie obligacje skarbowe, przy obecnej inflacji (w czerwcu 1,90% – dane GUS) i marży odsetkowej w wysokości 1,25%, stanowią już całkiem dobrą alternatywę dla lokat bankowych. Co więcej, im dłuższy okres zapadalności, tym większa marża odsetkowa obligacji indeksowanych.

Zobacz więcej: Skarbowe obligacje indeksowane inflacją. Czy to dobra alternatywa dla tradycyjnych obligacji – opinie

Obligacje skarbowe kontra lokata terminowa

Każdy inwestor musi indywidualnie dobrać odpowiedni instrument finansowy do swojej strategii inwestycyjnej. Zarówno obligacje skarbowe, jak i lokata bankowa, są dobrym sposobem na dywersyfikację portfela. Jednak przy obecnych niskich stopach procentowych i dość wysokiej inflacji, depozyty bankowe tracą na atrakcyjności.

W lipcowym rankingu serwisu najlepszelokaty.pl oprocentowanie lokat bankowych waha się od 2 do 4%. Jeśli jednak dokładnie przejrzysz oferty banków, to zdasz sobie sprawę, że przy zakupie tak wysoko oprocentowanych lokat zazwyczaj zawsze musisz spełnić dodatkowe warunki. Jakie?

Przykładowo, z konkretnej oferty możesz skorzystać tylko jeden raz i tylko wtedy, gdy wcześniej nie posiadałeś żadnego produktu finansowego danego banku. Czasami wymagane jest również założenie rachunku osobistego. Niektóre lokaty można otworzyć wyłącznie przez aplikację mobilną banku. Dodatkowo część banków zastrzega sobie możliwość zmiany oprocentowania lokaty, jeśli nie będziesz wpłacać na nią co miesiąc nowych środków.

Obligacje skarbowe mają jeszcze jedną przewagę nad depozytami bankowymi. Lokaty terminowe określają dokładnie maksymalną kwotę, którą możesz zainwestować. Takiego ograniczenia nie ma w przypadku zakupu obligacji skarbowych.

Zobacz także: Średnie oprocentowanie depozytów w bankach w pierwszej połowie 2017 mocno w dół – jest dużo niższe od inflacji

Podsumowując, przy tak niskich stopach procentowych i rosnącej inflacji, warto rozważyć zakup obligacji skarbowych zamiast lokaty terminowej. Depozyty bankowe tracą na atrakcyjności, a ich oprocentowanie w poszczególnych wypadkach może jedynie chronić inwestorów przed utratą wartości ich pieniędzy. Oczywiście, oprócz oprocentowania należy wziąć także pod uwagę horyzont czasowy inwestycji, wielkość ryzyka oraz wiarygodność instytucji, od której kupujemy obligacje bądź lokatę terminową.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.