Obligacje skarbowe - Ministerstwo Finansów obniża oprocentowanie, również tych, które są indeksowane inflacją
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
27 kwi 2020, 06:15

Ministerstwo Finansów mocno obniża od maja oprocentowanie obligacji skarbowych, również tych indeksowanych inflacją

W ostatnich miesiącach wskaźnik cen towarów i usług w Polsce utrzymuje się powyżej 4% i tym samym inwestorzy decydują się na zakup obligacji indeksowanych inflacją. Jednak Ministerstwo Finansów od maja obniży oprocentowanie wszystkich papierów dłużnych.

Pisaliśmy, że zarówno wysoka inflacja jak i niskie oprocentowanie lokat skłania inwestorów do zakładania rachunków maklerskich. W ostatnich miesiącach odczyt wskaźnika inflacyjnego znajduje się powyżej 4%. To oznacza, że obligacje indeksowane inflacją na których rentowność wpływa wskaźnik cen i usług w przyszłym roku przyniesie solidne zyski, ponieważ ich oprocentowanie jest liczone inflacja + marża.

W ofercie obligacji skarbowych do wyboru są cztery rodzaje papierów dłużnych, które są indeksowane inflacją – 4-letnie, 10-letnie, 6-letnie rodzinne oraz 12-letnie rodzinne. Jednak Ministerstwo Finansów zadecydowało o obniżeniu oprocentowania wszystkich papierów dłużnych w ofercie.
 

obligacje indeksowane inflacją

Zobacz także: Inflacja w Polsce w obliczu epidemii COVID-19. W marcu wskaźnik cen towarów i usług wyniósł 4,6%

Obniżka oprocentowania obligacji skarbowych

W piątek, 24 kwietnia Ministerstwo Finansów poinformowało o obniżeniu oprocentowania wszystkich papierów dłużnych. Będzie ono obowiązywać od maja. Taka decyzja ma na celu dostosowanie do „rentowości hurtowego rynku obligacji skarbowych przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla klientów rynku detalicznego”.

„Zmiana warunków oprocentowania obligacji oszczędnościowych wynika z ich dostosowania do bieżących realiów rynkowych wynikających w głównej mierze ze zmiany parametrów polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny. Obniżeniu ulega oprocentowanie wszystkich oferowanych obligacji przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego względem rynku hurtowego” - powiedział wiceminister finansów, Piotr Nowak.

Jak od maja zmieni się oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa?

Obligacje skarboweObecne oprocentowanieOprocentowanie od maja 2020 roku
3-miesięczne1,50%0,50%
2-letnie2,10%1,00%
3-letnie2,20%1,10%
4-letnie indeksowane inflacją2,40%1,30%
10-letnie indeksowane inflację2,70%1,70%
6-letnie rodzinne indeksowane inflacją2,80%1,50%
12-letnie rodzinne indeksowane inflacją3,20%2,00%

Niższe oprocentowanie obligacji indeksowanych inflacją

Tak jak już wspominaliśmy, w ofercie obligacji skarbowych można znaleźć 4 oferty papierów dłużnych, które są indeksowane inflacją. Jeszcze tylko przez tydzień ich oprocentowanie będzie wynosić kolejno:

  • 4-letnie, oprocentowanie 2,40%,
  • 10-letnie, oprocentowanie 2,70%,
  • 6-letnie rodzinne, oprocentowanie 2,80%,
  • 12-letnie rodzinne, oprocentowanie 3,20%.

Jednak już od maja, w wyniku decyzji Ministerstwa Finansów, te oprocentowania będą zdecydowanie niższe. Zaczynając od 4-letnich obligacji, które cieszą się największą popularnością wśród inwestorów, są one oprocentowane obecnie na 2,40%. Jednak tylko w pierwszym roku, a już od maja spadnie ono do 1,30%. W kolejnych latach jest ono liczone na innych zasadach – marża 0,75% + inflacja (według nowych zasad obowiązujących od maja). Dodatkowo, odsetki są wypłacane co roku.

W przypadku 10-letnich papierów dłużnych mamy oprocentowanie w wysokości 2,70% i tak samo obowiązuje ono w pierwszym roku. Od maja spadnie do 1,50%. Przez kolejne lata oprocentowanie zmienia się i jest liczone jako marża 1,00% + inflacja.

Natomiast obligacje rodzinne 6-letnie są jedynie skierowane do beneficjentów programu „Rodzina 500 Plus”. Dzięki temu mogą oni zdecydować się na zakup papierów dłużnych oprocentowanych na 1,25% w pierwszym roku. Później się ono zmienia i jest liczone jako marża 1,25% + inflacja. Podobnie jest w przypadku obligacji rodzinnych 12-letnich – oprocentowanie w pierwszym roku wynosi 2,00%, a później marża wynosi 1,50% + inflacja.

Zobacz także: Obligacje skarbowe cieszą się ogromną popularnością, a w szczególności te indeksowane inflacją

Wysoka inflacja napędza sprzedaż obligacji indeksowanych

Kolejny miesiąc w sprzedaży obligacji skarbowych pokazuje, że największym zainteresowaniem cieszą się papiery dłużne indeksowane inflacją. Wynika to głównie z faktu, że wskaźnik CPI od początku roku znajduje się na poziomie powyżej 4%, a jeszcze w marcu wyniósł 4,6%.

„Największą popularnością cieszyły się obligacje 4-letnie. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 1.185,8 mln zł (50% udział w strukturze sprzedaży)” - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów. Dane dotyczą sprzedaży papierów dłużnych w marcu 2020 roku.

Piotr Nowak, podsekretarz stanu Ministerstwa Finansów podkreślił, że sprzedaż obligacji skarbowych w I kwartale 2020 roku była rekordowa i przekroczyła 7 mld zł. W ostatnim czasie, około 40% jest sprzedawane w internecie, co pozwala na utrzymanie wysokiej sprzedaży w dobie pandemii koronawirusa w Polsce.
 

sprzedaż obligacji

Źródło: Ministerstwo Finansów

Nie tylko wysoka inflacja skłania inwestorów do zakupu obligacji skarbowych. W ostatnim czasie Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe i obecnie stopa referencyjna znajduje się na poziomie 0,50%. To oznacza, że jest ona najniżej w historii, a taka decyzja głównie wynika z pandemii COVID-19 w Polsce.

Coraz niższe stopy procentowe sprawiają, że lokaty są mniej opłacalne. Jeszcze na początku kwietnia banki zdecydowały się na kolejną obniżkę oprocentowania lokat. A może być jeszcze gorzej, bo rynek spodziewa się w tym roku 2-3 obniżek stóp procentowych przez RPP…

Zobacz także: Rekordowa od lat inflacja sprawia, że Polacy szukają alternatywy dla lokat bankowych. Obligacje oszczędnościowe zyskują na popularności

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.