Lawinowy wzrost wyroków sądowych o unieważnieniu umów kredytowych zapowiada rekordowy kwartał dla Votum SA
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
29 lip 2022, 17:13

Lawinowy wzrost wyroków sądowych o unieważnieniu umów kredytowych zapowiada rekordowy kwartał dla Votum

Votum SA znajduje się obecnie w przełomowej dla swojej przyszłości sytuacji. Wzrastająca liczba wygranych rozpraw sądowych wróży możliwość podbicia przychodów i rentowności do niespotykanych dotąd w spółce poziomów, dzięki wykorzystania tzw. „success-fee”. Dodatkowo, umacniający się frank szwajcarski, wzrost stóp procentowych w Szwajcarii, a także osłabiona wizja zawarcia ugód z bankami może spowodować kolejny napływ klientów chętnych do dochodzenia swoich roszczeń w sądzie.

Analitycy DM BOŚ, ze względu na polepszającą się sytuację spółki, podwyższyli cenę docelową do 75,9 zł, co oznacza ok. 87% potencjał do wzrostu i rekomendują zakup akcji.
 

VOTUM AKCJE

Dalszy potencjał do rozwoju

Votum SA zajmuje się dochodzeniem roszczeń dla klientów instytucji finansowych w obszarze odszkodowań majątkowych i osobistych, a także klauzul abuzywnych w walutowych umowach kredytowych. To właśnie ten ostatni segment w ostatnich miesiącach zaczął zdecydowanie zyskiwać w spółce na znaczeniu i zdaniem analityków, stanowi obecnie najważniejszy składnik przychodów Votum.

Wynika to z coraz większej ilości pozytywnych dla spółki i jej klientów wyroków sądów w kwestii kredytów frankowych. Z tego względu spółka już w pierwszej połowie 2022 roku może, według analityków, znacznie poprawić swoje przychody wykorzystując mechanizm tzw. „success-fee”, czyli wynagrodzenia zależnego od pozytywnego wyniku prowadzonej sprawy sądowej.

Rozwój bazy klientów

Wzrastająca liczba pozytywnie rozpatrzonych roszczeń podwójnie wpływa na polepszającą się sytuację spółki: z jednej strony pozwala jej drastycznie poprawić rentowność oraz przychody, które osiągną rekordowy poziom w nadchodzącym roku. Z drugiej strony, dzięki znaczącej liczbie sukcesów, spółka może pozyskiwać nowych klientów zainteresowanych rozwiązaniem swoich umów kredytów walutowych. Dzięki temu może rozszerzyć i tak już duży portfel klientów, a to zdaniem analityków oznacza możliwość utrzymania rekordowego poziomu generowanego zysku w średnim terminie. To natomiast daje Votum duży potencjał dywidendowy w średnim terminie.

Zobacz także: XTB może odnotować rekordowe wyniki w 1 połowie 2022. Analitycy prognozują wyniki polskiego brokera, po szacunkowych wynikach Plus500

Rekordowe przychody oraz znaczna poprawa rentowności

Wpływ wzrostu korzystnych wyroków w segmencie klauzul abuzywnych widać w szacowanych przez spółkę przychodach. Sam ten segment ma przynieść 43,7 mln zł w II kwartale. Dodatkowo analitycy przewidują poprawę w pozostałych segmentach, co w efekcie przekłada się na szacowane przychody za 2Q22 na rekordowym w historii spółki poziomie 80,5 mln zł (wzrost o 72% r/r). Tak imponujący wynik spółka będzie zawdzięczać coraz istotniejszemu wpływowi success-fee na przychody, który objawi się również w poprawie rentowności. Zdaniem analityków spółka może poprawić marże EBIT do poziomu 45,8% (rok wcześniej było to 0,6%). W swoich szacunkach analitycy przewidują rekordową wysokość zysku netto, który może wynieść 29,1 mln zł.
 

votum1


To natomiast może pozytywnie odbić się na dywidendach wypłacanych przez spółkę. Najbliższa ma wynieść 0,41 zł na akcję, jednak analitycy przewidują potencjał do regularnych wzrostów wypłacanego zysku dla akcjonariuszy w ciągu kilku najbliższych lat. Przewidywania odnośnie wyników finansowych będziemy mogli zweryfikować 23 września, kiedy spółka opublikuje wyniki za I połowę 2022 roku.

Link do rekomendacji

Zobacz także: K2 Holding ma potencjał do dalszych wzrostów. Analitycy podnoszą cenę docelową dla rekomendacji kupna

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.