Analitycy Ipopema Securities obniżają cenę docelową dla akcji VIGO Photonics. Skokowy wzrost przychodów możliwy dopiero w 2023 roku
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
25 sie 2022, 12:20

Analitycy Ipopema Securities obniżają cenę docelową dla akcji VIGO Photonics. Skokowy wzrost przychodów możliwy dopiero w 2023 roku

Analitycy z Ipopema Securities w najnowszym raporcie obniżyli cenę docelową producenta fotonowych detektorów podczerwieni do 660 zł (z 750 zł), co dalej oznacza dla spółki ponad 15% potencjał do wzrostu. Zmiana wyceny wynika w głównej mierze ze wzrostu stopy wolnej od ryzyka oraz wzrostu oczekiwanej premii za ryzyko, wynikającej z ciężkiej sytuacji makroekonomicznej.

VIGO Photonics to producent detektorów podczerwieni wykorzystywanych w medycynie, transporcie, motoryzacji, wojskowości, przemyśle, a także pracach badawczych. Na rynku jest niewiele innych producentów, dzięki czemu spółce nie grozi zbyt duża konkurencja. Na początku tego roku spółka rozszerzyła swoją działalność o rynek USA, gdzie duży nacisk na rozwój IT tworzy przestrzeń do wzrostu sprzedaży jej produktów. Co więcej, popyt na produkty VIGO Photonics w Stanach Zjednoczonych może być dodatkowo wzmocniony przez niedoinwestowanie rynku detektorów w tym kraju.
 

VIGO PHOTONICS AKCJE

Słabszy wynik segmentu wojskowego problemem krótkoterminowym

Spółka zanotowała w pierwszej połowie roku 32 mln zł przychodów, co stanowi 40% planowanych przychodów za cały rok 2022 (zgodnie ze strategią spółki na lata 2021-26). Najgorzej ze wszystkich segmentów działalności spółki poradził sobie sektor wojskowy, w którym spółka zanotowała 30% spadek sprzedaży. Analitycy tłumaczą to przede wszystkim dłuższym procesem decyzyjnym w jednostkach wojskowych i przekonują, że ma to tylko krótkoterminowy wpływ na wyniki spółki. W ciągu następnych lat przewidywane nakłady na rozwój technologiczny w wojsku powinny wzrosnąć, co znacząco polepszy wyniki spółki.

Nowo podpisany kontrakt od Safran ma wzmocnić wyniki spółki w 2023 roku i spowodować wzrost sprzedaży w segmencie wojskowym do poziomu 19 mln zł, co przy obecnych szacunkach oznacza 55% wzrost r/r.

Zobacz także: Cena docelowa w rekomendacji kupuj dla akcji Unimot mocno w górę. Przejęte aktywa Lotosu znacząco powiększą zyski grupy

Skokowy wzrost przychodów w 2023 roku

W 2022 roku analitycy przewidują przychody na poziomie 77 mln zł (8% wzrost r/r). Najważniejszy wpływ na nie będzie miał sektor przemysłowy, w którym już w 1 połowie 2022 roku spółka zanotowała wzrost sprzedaży aż o 44% r/r. Finalnie oczekiwany poziom sprzedaży za cały rok 2022 w tym segmencie wynosi 42 mln zł (wzrost 36% r/r). Zarząd spółki przekazał, że popyt na produkty dalej utrzymuje się na wysokim poziomie, dzięki czemu trend wzrostowy może utrzymać się na następne lata. Szacowane przychody w tym segmencie za 2023 rok wynoszą 52 mln zł (24% wzrost r/r). Dodatkowym wzmocnieniem popytu na produkty spółki może być cięższa sytuacja makroekonomiczna zachęcająca firmy do inwestycji w technologie zwiększające efektywność i ograniczające koszty operacyjne.

Analitycy przewidują, że spółka osiągnie w 2023 roku 102 mln zł przychodów. Oprócz poprawy segmentu wojskowego i dalszych wzrostów w sektorze przemysłowym wzrost ten będzie wynikać z produkcji kluczowych dla spółki aplikacji. Mimo tak pozytywnych szacunków, analitycy zmniejszyli oczekiwaną marżowość działalności VIGO Photonics do poziomów 26% (za 2022 rok) i 32% (za 2023) wobec 36% z poprzedniej rekomendacji. Spadek marżowości wynika przede wszystkim ze wzrostu kosztów operacyjnych, które mają zostać w pewnym stopniu zrekompensowane przez przeskalowanie produkcji oraz dostosowanie cennika w nadchodzących latach.
 

Screenshot_1

Trzy duże projekty dużą szansą długoterminową

Spółka pracuje obecnie nad trzema nowymi projektami, z których każdy ma potencjał sprzedażowy powyżej 10 mln euro. Najbardziej zaawansowany z nich ma być wykorzystywany w biomedycynie i obecnie znajduje się w fazie demonstracyjnej. Pozostałe przeznaczone dla wojska i motoryzacji są obecnie w fazie koncepcyjnej. Analitycy przewidują, że zakończenie prac rozwojowych nastąpi na przełomie lat 2023-24.

Link do rekomendacji

Zobacz także: Votum odnotowuje wzrost liczby klientów w sprawie kredytów frankowych, mimo mniejszej liczby wyroków w sezonie wakacyjnym

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.