Elektrotim lekko rozczarowuje analityków, natomiast Sonel dalej konsekwentnie realizuje planowaną strategię
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
29 wrz 2022, 08:20

Elektrotim lekko rozczarowuje analityków, natomiast Sonel dalej konsekwentnie realizuje planowaną strategię

Rosnące koszty energii i materiałów negatywnie uderzają w wyniki Elektrotim SA, który od czerwca prowadzi rozmowy w celu rewaloryzacji kontraktów. Z tego powodu, mimo wyższych przychodów od przewidywanych przez analityków, spółka zanotowała spadek rentowności. Sonel SA notuje stabilny wzrost przychodów dzięki wejściu na rynek liczników energii. Jednak ze względu na przetargowy charakter tego rynku większy udział segmentu licznikowego obniżył wysoką rentowność spółki.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Kontrakt na barierę elektroniczną szansą na poprawę wyników w 2 połowie 2022

Przychody Elektrotim zanotował w 2Q22 przychody na poziomie 76,5 mln zł (spadek o -1,6% r/r). Mimo gorszego wyniku od analogicznego okresu rok wcześniej spółka pod tym względem pozytywnie zaskoczyła analityków, którzy przewidywali przychody o wartości 67,1 mln zł. Na tym jednak pozytywne zaskoczenia się skończyły. Duży spadek rentowności do poziomu 6,3% (rok wcześniej 14,4%) był wyższy niż oczekiwali analitycy (przewidywano 9,8%). W głównej mierze był on spowodowany rosnącymi kosztami energii oraz materiałów, których spółka nie może sobie zrekompensować podnoszeniem cen, gdyż jest związana długoterminowymi kontraktami na ceny stałe ustalone przy niższych kosztach operacyjnych.
 

elektrotim TABELKA


Trwające rozmowy w celu rewaloryzacji tych umów nie przynoszą na razie zamierzonych skutków, co wyraźnie odbija się na wyniku EBITDA. Spółka w 2 kwartale wykazała zysk EBITDA na poziomie 0,8 mln zł, co oznacza drastyczny spadek w stosunku do 5,5 mln zł rok wcześniej (-85%), a także niższy o 60% poziom niż ten prognozowany przez analityków (prognoza 2 mln zł). Warto zaznaczyć, że w swojej analizie maklerzy nie zakładali dodatniego wyniku na pozostałej działalności operacyjnej w wysokości 1,2 mln zł, który dodatkowo polepszył wynik EBITDA spółki.

Spółka w 1 połowie 2022 roku ograniczyła liczbę mniejszych kontraktów ze względu na mobilizację środków na największy kontrakt w swojej historii, którego realizacja ma przypadać na 2 połowę 2022 roku. Umowa ze Skarbem Państwa dotycząca budowy zapory elektronicznej na granicy z Białorusią została w sierpniu zaktualizowana o ok. 9 mln zł i obecnie wartość kontraktu opiewa na 279 mln zł. Wpływ kontraktu na wyniki w 2 połowie będzie przede wszystkim zależał od postępu prac na granicy.
 

ELEKTROTIM WYKRES

Zobacz także: Analitycy z DM BOŚ obniżają cenę docelową Datawalk o 21% przez wewnętrzne problemy spółki z przeszkoleniem zespołów

Sonel SA ze wzrostem przychodów okupionym spadkiem rentowności

Spółka podtrzymała porównywalny poziom przychodów do tego z poprzedniego kwartału (43,2 mln zł), dzięki zanotowała 35% wzrost w stosunku do 2Q21. Za ten wzrost w największym stopniu odpowiedzialny jest segment liczników, gdzie spółka zanotowała 85% wzrost r/r. Dodatkowo dynamicznie rozwijającym się segmentem działalności spółki są usługi montażu, gdzie Sonel SA zanotowało 65% wzrost r/r. Było to o tyle zaskakujące, że analitycy przewidywali raczej wygaszania działalności usługowej spółki. Zarząd tłumaczył zaistniałą sytuację przeniesieniem wolnych rąk do pracy z segmentu produkcji mierników (na które obecnie spadł popyt na rynkach wschodnich) do usług. Mimo tej sytuacji segment mierników dalej pozostaje głównym segmentem działalności spółki i radzi sobie nie najgorzej, notując w tym kwartale wzrost wartości sprzedaży o 15%.
 

SONEL TABELKA


W przypadku Sonel SA mocny wzrost segmentów usługowo-montażowych oraz segmentu liczników oprócz wzrostu przychodów, spowodował także spadek rentowności. Sektor liczników jest przede wszystkim zdominowany przez kontrakty przetargowe, które drastycznie obniżają rentowność sprzedaży oraz w przypadku dłuższego terminu są mocno narażone na wzrost kosztów materiałów i energii. Świetnie ilustruje to przykład spółki Foxytech (zależnej od Sonel SA), działającej na rynku liczników. W 2 kwartale 2022 roku zanotowała wzrost sprzedaży o 85% r/r, jednak mimo to ze względu na bazowanie w większości na importowanych komponentach, których cena w ostatnich miesiącach mocno wzrosła, zanotowała stratę netto.
 

SONEL WYKRES


Sonel SA utrzymuje na razie relatywnie niski poziom wydatków inwestycyjnych (ok. 2 mln zł w 2 kwartale), jednak analitycy przewidują solidny wzrost w 2 połowie 2022 roku do 10 mln zł. Wyniki pokazane przez spółkę za 1 połowę tego roku nie spowodowały zmiany wyceny z czerwca. Analitycy z Noble Securities dalej podtrzymują cenę docelową na poziomie 10,3 zł/akcję.

Linki do rekomendacji:

Elektrotim (pierwszy raport): https://www.bdm.pl/program-wsparcia-pokrycia-analitycznego-gpw#elektrotim

Sonel (pierwszy raport): https://noblesecurities.pl/dom-maklerski/analizy2/program-wsparcia-pokry...

Zobacz także: Sprzedaż iPhone’a 14 idzie bardzo dobrze. Analitycy oceniają jak wpłynie to na akcje Apple

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.