Pandemia z 1918 roku nauczyła świat myć ręce , a obecna nauczy dezynfekcji pomieszczeń - uważa coraz więcej firm i startupów

Firmy i startupy wierzą, że tak jak pandemia z 1918 roku nauczyła świat myć ręce, tak obecna nauczy dezynfekcji całych pomieszczeń

Coraz więcej firm i startupów stawia na duże zmiany mentalności społecznej i korporacji jakie nastąpią w trakcie i po pandemii. Według global surface disinfectant market report rynek dezynfekcji powierzchni płaskich będzie rósł w latach 2021 - 2028 o 10% rocznie, a na rynku powstanie coraz więcej rozwiązań dedykowanych dezynfekcji powierzchni za pomocą innych środków niż chemiczne.

Zmiana mentalności społecznej po pandemii

Pandemie zmieniają mentalność i przyzwyczajenia ludzi na długi czas. Mało kto o tym wie, ale pandemia grypy hiszpanki z 1918 roku zmieniła świat nie do poznania. Przed 1918 rokiem mycie rąk i powszechna higiena nie była standardem. Dopiero podczas pandemii, kiedy pielęgniarki Amerykańskiego Czerwonego Krzyża zauważyły ​​różnicę w śmiertelności między szpitalami, w których mycie rąk było standardem, a tymi, w których go nie było rozpoczęto masowe promowanie tego rodzaju postaw.

Mniej więcej w tym samym czasie wojsko zaczęło również wprowadzać mycie rąk jako praktykę, aby utrzymać zdrowie żołnierzy podczas I wojny światowej. Po wojnie kampanie reklamujące mycie rąk stały się powszechne w USA. Coraz więcej głosów i ekspertów uważa, że obecna pandemia też wywoła wiele zmian.

Zobacz także: O Genomtec ID, testach na COVID19 w technologii LAMP i przyszłości diagnostyki genetycznej po epidemii koronawirusa – Miron Tokarski CEO Genomtec

- Zakładamy, że ludzie przyjmą wiele praktyk z obecnej pandemii. Skuteczna dezynfekcja powietrza i powierzchni, maski, dystans społeczny – to wszystko będzie coraz częściej stosowane w celu zapewnienia sobie zdrowszej i bezpieczniejszej przyszłości. Doskonałym przykładem jest przeniesienie promieniowania UV-C do szpitali. Wierzymy, że w przyszłości położy się większy nacisk na zapobieganie infekcjom, ludzie będą bardziej świadomi zdrowia i bezpieczeństwa często odwiedzanych przez nas przestrzeni, a technologie takie jak UV-C staną się stałym elementem naszej nowej normy. - mówi Grant Morgan założyciel startupu R-Zero

R-Zero to założony w kwietniu 2020 roku w USA startup, który rozwija technologię wykorzystania światła ultrafioletowego UV- C do dezynfekcji powierzchni. We wrześniu 2020 spółka zaprezentowała swój pierwszy gotowy do działania produkt i w zaledwie 19 dni zebrała zamówień za 5 mln USD. Technologię UV-C w dezynfekcji powierzchni wykorzystuje też polski start-up Advanced Disinfection Solution, który dysponuje kilkoma modelami urządzeń do dezynfekcji i jest już na etapie ich komercjalizacji.

Technologia UV-C wykorzystuje światło, które w niemal w 100% eliminuje z pomieszczenia i powietrza wszelkie wirusy, bakterie czy inne patogeny. W zależności od wykorzystywanych mocy światła rozwiązanie może być stosowane do regularnego dezynfekowania pomieszczeń w placówkach medycznych, klubach fitness, szkołach, sklepach, hotelach czy zakładach pracy.

- Promieniowanie UV-C ma bardzo silne właściwości biobójcze – uszkadza DNA oraz RNA i prowadzi do rozpadu łańcuchów. Jako środek do dezynfekcji jest znany od dziesięcioleci i wyróżnia się od innych podejść tym, że wystarczy już kilka sekund, aby usunąć niemal wszystkie wirusy i bakterie, w tym SARS COV-2, który powoduje chorobę Covid-19. Procedura jest przeprowadzana automatycznie, bez udziału człowieka i po kilku minutach możemy cieszyć się w pełni zdezynfekowanym pomieszczeniem - mówi Mikołaj Janiszewski prezes zarządu i współzałożyciel ADS S.A.
 

Wizualizacja procesu dezynfekcji pomieszczenia urządzeniem ADS

ADS

Duże korporacje również wchodzą w rynek dezynfekcji i ochrony przed COVID

Nie tylko start-upy, ale duże firmy również wchodzą w rynek dezynfekcji i ochrony przed wirusami i bakteriami. Dostępne są już niezliczone filtry do oczyszczania powietrza oraz różnego rodzaju jonizatory.

Notowana na giełdzie spółka ASBISc Enterprises Plc, dystrybutor i dostawca rozwiązań IT i IoT, opracował oraz zaprojektował dyfuzor jonowy Perenio Ionic Shield. Perenio Ionic Shield to urządzenie emitujące zestaw jonów, chroniący przed koronawirusami, również SARS-CoV-2.

ASBIS poleca stosować produkt w pomieszczeniach zamkniętych, a dzięki temu że urządzenie jest kompaktowe, zachęca do używania go w samochodach (np. taxi), w biurze, można go wygodnie umieścić na biurku między pracownikami. Ponadto sieć urządzeń Perenio Ionic Shield, które zostaną rozstawione co 3 metry będzie nas chronić w miejscach publicznych, lotniskach, dworcach lub centach handlowych.

„Rozpoczęliśmy naszą pracę koncentrując się na najbardziej obecnie istotnym patogenie, czyli koronawirusach, w tym Sars-CoV-2. Sama technologia pozwala nam jednak na dostosowanie jej do ochrony naszego zdrowia przed innymi patogenami. W planach mamy opracowanie ochrony przeciwko grypie, astmie, czy też różnym typom alergenów. Oznacza to, że kupując jedno urządzenie teraz, w przyszłości dzięki wymianie kapsułki możemy uzyskać znacznie szerszą ochronę. Będziemy nad tym z pewnością pracować” – powiedział Serhei Kostevitch.
 

Ionic Shield od ASBiS

Perenio Ionic Shield2s


Urządzenie dzięki wbudowanej baterii może działać do 6 godzin zdalnie. Można je ładować za pomocą zasilacza typu C, może być również stale podłączone do prądu. Dyfuzor jest bardzo prosty w obsłudze, nie wymaga dodatkowych instalacji oraz konfiguracji.

Rynek związany z dezynfekcją i odkażaniem pomieszczeń przed COVID-19 wzrósł skokowo. Pojawiające się nowe mutacje będą sprzyjać dalszemu jego wzrostowi i rozwojowi. Kluczowym pytaniem, które zadaje sobie wiele firm co dalej gdy pandemia ustąpi lub społeczeństwo oswoi się z jej obecnością. Istnieje spora szansa na to, że trendy związane z dezynfekcją pomieszczeń w innych miejsc niż służba zdrowia się utrzymają i wejdą na stałe do higieny społecznej tak samo jak mycie rąk stało się standardem po 1918 roku. Jeżeli tak się stanie to wszelkiego rodzaju rozwiązania z tym związane czeka rozkwit, a jednym z beneficjentów tych zmian może okazać się technologia UV-C.

-  UV-C ma wiele przewag nad innymi metodami dezynfekcji i jest metodą, którą możemy wykorzystywać na masową skalę bez użycia środków chemicznych i detergentów a także bez potrzeby angażowania dodatkowych firm dezynfekujących. Jest to również metoda dezynfekcji zalecana przez GIS ( Główny Inspektorat Sanitarny ) oraz przez WHO jako środek do zwalczania wirusów. Wierzymy w te rozwiązania i dlatego opracowaliśmy kilka modeli robotów automatycznych, różnej mocy, aby dostosować je do dezynfekowanych pomieszczeń. Oferta zbudowana jest komplementarnie, tak aby każdy klient mógł wybrać jeden z produktów lub zastosować wszystkie w swoim przedsiębiorstwie – dodaje Mikołaj Janiszewski

Zobacz także: ASBIS prezentuje i wprowadza na rynek nowe urządzenie do walki z koronawirusem – Perenio Ionic Shield

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.