PCC Rokita stawia na OZE i rozbudowę zakładów. Jednocześnie publikuje ponadprzeciętne wyniki

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 maj 2022, 15:32

PCC Rokita stawia na OZE i rozbudowę zakładów. Jednocześnie publikuje ponadprzeciętne wyniki

„To faktycznie niezwykle udany dla nas okres” - mówi na czacie inwestorskim wiceprezes zarządu PCC Rokita, Rafał Zdon. Producent i dystrybutor związków chemicznych opublikował wyniki za I kwartał, w których pokazał znaczące wzrosty. Spólka równolegle rozbudowuje zakłady o nowe linie produkcyjne z naciskiem na niskoemisyjność i skupia się na produktach zielonej chemii.

Ponadprzeciętne wyniki

W I kwartale 2022 r. Grupa PCC Rokita pokazała ponadprzeciętne wyniki, w szczególności w segmencie Chloropochodne. Na czacie inwestorskim wiceprezes Rafał Zdon odniósł się danych finansowych:

„To faktycznie niezwykle udany dla nas okres. Skonsolidowany zysk EBITDA zamknął się kwotą prawie 204 mln zł, to ponad połowa więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Natomiast zysk netto Grupy na poziomie prawie 124 mln zł to też duży wzrost, o 80%.”

Siłą napędową wyników był segment Chloropochodne.

„Tu zysk EBITDA wzrósł niemal czterokrotnie względem pierwszych trzech miesięcy 2021. Rekordowe wyniki kwartalne uzyskaliśmy w segmencie Inna działalność chemiczna, gdzie podwoiliśmy zysk EBITDA” - dodaje.

Wpływ na osiągnięcie pozytywnych wyników miały przede wszystkim ceny ługu sodowego i sody kaustycznej.

„W pierwszym kwartale osiągnęły one historycznie najwyższe poziomy. Średnia cena ługu wzrosła o 90% względem cen z pierwszych trzech miesięcy 2021. Ceny sody kaustycznej poszły w górę jeszcze bardziej, o prawie 130%. To było najważniejszą przesłanką tak wysokich wyników, ale dodam tylko, że dobra sytuacja panowała w każdym z segmentów produkcyjnych.” - wyjaśnia wiceprezes.

Zobacz także: „Wszystkie segmenty Grupy PCC Rokita miały bardzo dobre wyniki” - relacja czatu z wiceprezesem zarządu spółki

Nowy, uniwersalny zakład z naciskiem na ochronę środowiska

PCC Rokita, wraz z PCC Exol, prowadzą inwestycję, której celem jest powstanie uniwersalnego zakładu ulokowanego w Brzegu Dolnym. Ma być tam produkowana szeroka gama produktów mogących mieć zastosowanie w różnych branżach. Chodzi tu między innymi o produkcję etoksylatów oraz polioli polieterowych.

„W pierwszym kwartale miały miejsce prace przygotowawcze do projektu. Celem jest budowa zupełnie nowego zakładu. Będzie to uniwersalna i elastyczna instalacja do produkcji między innymi polioli polieterowych i etoksylatów. Będą tam powstawać produkty wykorzystywane jako surowce do dalszych procesów przemysłowych dla licznych branż” - wyjaśnia Rafał Zdon.

Docelowo, produkty z nowej instalacji mają charakteryzować się niższą emisją lotnych związków organicznych, a także krótszym i nisko odpadowym procesem produkcji.

„Wstępnie przewidujemy, że przy zakładanym obecnie portfolio średnioroczne zdolności produkcyjne wyniosą 50-55 tys. ton. Termin realizacji pozostaje niezmieniony i szacujemy go na połowę 2026 roku” - dodaje.

Produkty zielonej chemii

Grupa coraz szerzej stawia na „zieloną chemię”, czyli produkty o ograniczonym wpływie na środowisko.

„Mamy serię produktów PCC Greenline. Produkujemy m.in. zielony chlor i ług sodowy. Tu już sam proces technologiczny oparty jest na przyjaznej dla środowiska technologii membranowej.” - mówi Rafał Zdon, wiceprezes zarządu PCC Rokita.

Zużywana energia do produkcji produktów PCC Greenline także jest „zielona”

„Dodatkowo, energia zużywana w procesie ich produkcji jest także zielona. Ma pokrycie w gwarancjach pochodzenia z OZE. Szacujemy, że potencjał takich produktów z roku na rok będzie rósł, dlatego staramy się działać w tym aspekcie proaktywnie, aktywnie poszerzając naszą ofertę zielonych produktów” - mówi dalej wiceprezes.

Zwiększanie źródeł energii odnawialnej w produkcji

Nie tylko produkty Greenline korzystają z energii odnawialnej. W 2021 r. w całej grupie 16% zużywanej engergii pochodziło z własnej produkcji. PCC Rokita od lat inwestuje w dalszą poprawę efektywności energetycznej.

„Wobec aktualnej sytuacji na rynku nie możemy wykluczyć przyszłych inwestycji, które zwiększyłyby zdolność produkcji własnej energii, także ze źródeł odnawialnych” - mówi Rafał Zdon.

W PCC Rokita są analizowane na bieżąco potencjalne możliwości rozwoju w kierunku zabezpieczenia potrzeb energetycznych. Oczywiście zwiększenie energii pochodzącej z własnych źródeł jest uwzględniane w planach rozwoju na najbliższe lata.

„Poważnie przyglądamy się też potencjalnym kierunkom rozwoju w zakresie tak dzisiaj istotnych projektów energetycznych. Nie wykluczamy naturalnie inwestycji we własne źródła energii odnawialnej, farmy fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe” - dodaje wiceprezes.

„Dzisiaj właściwie możemy już mówić o sukcesach w kierunku zwiększania efektywności energetycznej. W ubiegłym roku wybudowaliśmy kotłownię wodorowo-gazową, produkującą parę technologiczną na potrzeby własne. Ta kotłownia daje możliwość odzyskiwania energii cieplnej ze spalin. Aktualnie jest w trakcie ruchu próbnego, choć obecnie ma już możliwość pracy w pełnej wydajności produkcyjnej” - wyjaśnia.

Grupa przyjęła w marcu 2022 r. założenia do strategii dekarbonizacji na lata 2022-2050.

„Równolegle dbamy o nasz wpływ na środowisko, będziemy dążyć do osiągnięcia w 2050 r. neutralności klimatycznej” - podsumowuje Rafał Zdon.

Zobacz także: PCC Rokita: dywidendy, rekomendacje, dane finansowe, notowania w Strefie Inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.